Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световните пазари се разтресоха от банкрута на Лемън Брадърс

77 коментара
Световните пазари се разтресоха от банкрута на Лемън Брадърс

Четвъртата по големина американска инвестиционна банка със 158-годишна история Лемън Брадърс (Lehman Brothers) бе поставена под защитата на член 11 от Закона за фалитите в САЩ, съобщи в понеделник говорител на съда по фалитите в Ню Йорк, цитиран от световните агенции. Малко по-рано през деня банката поиска защита от съда, след като стана ясно, че няма купувач, който да я спаси от грозящия я фалит.

Рухването на банковия гигант разтресе световните фондови пазари, като не отмина и Българската фондова борса, стресната от лошата новина за поредната голяма жертва на ипотечната криза от миналата година.

Лемън Брадърс има загуби над 60 милиарда долара, вложени в рискови недвижими имоти, предаде Асошейтед прес.

Двата потенциални купувача на банката се оттеглиха от разговорите за спасяването на институцията, предаде ББС. От преговорите първоначално излезе британската Барклис (Barclays), която беше основен кандидат да придобие Леман Брадърс, но се отказа заради липсата на сигурни гаранции от правителството или от останалите големи борси срещу загуби от обезценяването на активите на банката.

Часове по-късно се оттегли и най-голямата американска търговска банка Банк ъв Америка (Bank of America), която обяви, че ще придобие другия тежко закъсал банков гигант - Мерил Линч (Merill Lynch).

Миналата седмица Лемън Брадърс обяви най-голямата загуба в историята си, която възлезе на 3.9 млрд. долара. Това доведе до разработване на планове за продажба на мажоритарния дял от подразделението за управление на активи, отделяне на активите от сектора на недвижимите имоти в отделно подразделение и орязване на планираните дивиденти в опит за спестяване на капитал. Тези усилия обаче не успяха да спрат спекулациите, че експозициите на ипотечния пазар ще доведат до нови загуби и могат да се окажат пагубни за банката. В резултат само за седмица акциите на Лемън поевтиняха със 77% на Нюйоркската борса.

Трудностите на Лемън Брадърс я превърнаха в поредната инвестиционна банка в САЩ, която се изправи на ръба на фалита. През март намесата на държавата позволи на Джей Пи Морган (JPMorgan) да купи петата по големина инвестиционна банка в страната Беър Стърнс (Bear Stearns). Още тогава инвеститорите усетиха, че Лемън върви по същите стъпки и е въпрос на време да обяви фалит.

Освен двата гиганта на инвестиционното банкиране в САЩ, от началото на годината заради кредитната криза са затворени още 11 по-малки регионални банки.

Десет банки се обединиха за преодоляване на кризата

Късно в неделя Федералният резерв обяви нови мерки за улесняване на достъпа до спешни кредити за финансовите компании. В допълнение консорциум от 10 инвестиционни банки обяви програма за 70 милиарда долара, които да бъдат използвани от затруднените финансови компании в кредитната криза. Всяка от банките – Бънк ъв Америка (Bank of America), Барклис (Barclays), Ситибанк (Citibank), Креди Сюис (Credit Suisse), Дойче Банк (Deutsche Bank), Голдман Сакс (Goldman Sachs), Джей Пи Морган (JP Morgan), Мерил Линч (Merrill Lynch), Морган Стенли (Morgan Stanley) и Ю Би Ес (UBS), се съгласи да налее по 7 милиарда долара в новата програма.

Лемън Брадърс е основана през 1850 година от трима емигранти германски евреи. С времето тя се утвърждава като една от най-стабилните финансови банки в САЩ, като устоява на най-големите кризи, свързани с Голямата депресия от 1929 година, двете световни войни, големият борсов срив от 1987 година и т.н. Прекалено рисковите експозиции на ипотечния пазар през последните години обаче могат да доведат до края на финансовата институция.

Покупката на Мерил Линч

Сделката ще стане чрез обмен на акции, като 0.8595 акции на Банк ъв Америка ще се разменят за една акция на Мерил. Цената на акцията е базирана на цената на затваряне от петък, която бе 29 долара за една ценна книга на Мерил Линч.

По-рано този месец активно се спекулираше, че Банк ъв Америка ще купи Лемън Брадърс, обаче сделката с Мерил е много по-изгодна за най-голямата търговска банка в САЩ.

До момента загубите на Мерил, свързани с ипотечната криза в САЩ, са над 19 млрд. долара. Според анализаторите въпреки огромната загуба най-ценното в сделката за придобиването на банката са близо 17-те хиляди служители на институцията, които управляват портфейл от 1.6 трлн. долара.

Според доклад на Ситигруп реалната стойност на Мерил е значително по-висока – над 40 долара на акция. В доклада се казва, че само бизнесът с доверително управление на инвестиционната банка е на стойност 16 долара за акция.

Смутът на борсите заради банкрута на Лемън Брадърс

Банкрутът на Лемън Брадърс доведе до мащабни разпродажби на всички водещи пазари в света, предадоха агенциите. За негативните настроения допринесе и другата новина от деня - придобиването на Мерил Линч от Банк ъв Америка.

Макар много от борсите в Азия да останаха затворени в понеделник, тамошният индекс MSCI Asia Pacific падна с 1.5%. През днешната сесия затворени за търговия останаха пазарите в Япония, Южна Корея, Хонког и Китай.

В Азия масирани разпродажби се наблюдаваха в Тайван, където Taiex падна с 4.09% до 6 025.45 пункта. Към обед българско време в понеделник в Индия индекс BSE Sensex 30 се понижава с 4.36% до 13 390.71 пункта, а сингапурският Straits Times отстъпва с 3.13% до 2 490.15 пункта. На борсата в Индонезия основният индекс се смъква с 4.4%, а в Тайланд – с 1.6%.

Силно негативни са и настроенията на водещите пазари в Европа. В първите часове на днешната сесия германският индекс DAX пада с 2.9% до 6 054.70 пункта, а във Франция САС 40 се смъква с 4.1 на сто до 4 154.82 пункта. Британският индекс FTSE 100 пада с 2.83 на сто до 5 263,60 пункта, показва справката на Инвестор.бг.

Регионът на Централна и Източна Европа не прави изключение, като до момента на всички пазари се наблюдават спадове. Най-драстично до този момент е понижението на чешкия индекс PX50, който губи цели 5.9% до 1 214.80 пункта.

В Турция се наблюдава спад на ISE 100 от 4.3%, а в Румъния BET пада с 2.75% до 4 898.58 пункта. Унгарският BUX губи 3.5 на сто, а в Хърватска Crobex се движи при нива с 2.6 на сто по-ниски от петък.

Още при отварянето си Нюйоркската борса реагира негативно на известията за банковите сътресения в САЩ. По време на търговията индексите отидоха надолу, а акциите на търгуваните финансови компании отбелязаха спад. Най-сериозна загуба претърпяха книжата на американския застрахователен гигант Ей Ай Джи (AIG), които "олекнаха" с 43.33%. Проблемите на застрахователя също не са от вчера и лошите новини около него също се сгъстяват. Единствено акциите на Мерил Линч поскъпнаха заради обявяването на сделката за закупуването на банката от Банк ъв Америка.

Срив и на Българската фондова борса

Българска фондова борса (БФБ) също не остава встрани от негативната тенденция на пазарите. Широкият индекс BG40 отстъпва с 2.7%, а BGTR30 отстъпва с 2.53%. На борсата не повлияха и данните за рекордния ръст на БВП за първото полугодие. Сривът на борсата обаче няма особено влияние на икономика заради ограничените обеми, които се търгуват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

77 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пешко
    #78

    Принц Кирил и тук се е проявил...

  2. Петко Андреев
    #77

    Това е само началото от фалити на големи банки в САЩ.Иде промяна на световната монетарна система.

  3. Поморийски
    #76

    Още някоя и друга година USrael да се прави на единствена свърхсила, способна да диктува поведението на всички други в света, още две-три години да постои в Ирак и Афганистан и да се пъчи на Китай и Русия, ще изпадне в необратима криза. Не им го желая, но натам вървят.

  4. Finansist
    #75

    като физик(Кирил Симеонов Сакс...)става банкер, той за баничар не става, сега ще опоска още имоти от тате, а ние ще берем ягоди!

  5. перестройка ?
    #74

    Всяка система на войни,колониално робство и безогледна експлоатация има край. И в матушка САШ започна....

  6. лого
    #73

    Нищо не разбирам от банково дело.Но едно е видно - няма ги тримата емигранти германски евреи-основатели.Да,да - няма ги.

  7. Видов ден
    #72

    Има Видов ден - зазорило се е в САЩ.Войни,колониално грабене...На народите им писна една шепа войнстващи да ги цоцат.

  8. Antares
    #71

    Струваше ми се,ч е тоя сайт има по.интелигентни хора. Да, кризата тропа на вратата на САЩ, но нямата представа какво е положението при "спасителите" - Русия и Ситай!!! Пълна трагедия.

  9. Андрешко
    #70

    Федералният резерв разширява класа на активите, които могат да бъдат залагани от банките и срещу които банките-първични дилъри могат да получават заеми от Федералния резерв.А печатницата на Федералния резерв работи с пълна сила. :-))

  10. Андрешко
    #69

    Русия и Китай няма да спасяват света, едно е сигурно - те ще спасят себе си. И ше се спасят - ще знаеш. :-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.