Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световните пазари се стабилизираха след новогодишния кошмар

1 коментар

Борсовите котировки в Китай се колебаеха в широк диапазон в днешната ранна сесия, но в крайна сметка се задържаха на положителна територия и закриха с покачване от цели 2 процента, след като регулаторът отмени действието на нововъведения механизъм за автоматично спиране на търговията в опит да успокои паникьосаните инвеститори.

Основните индекси на водещите фондови борси в САШ и Европа, както и котировките на петрола също леко се повишиха в началото на петъчната търговия.

Допълнителен стимул за търговията дойде от добрите новини за американския трудов пазар. Американските работодатели са създали 292 000 работни места през декември, което сочи, че американската икономика може да успее да се противопостави на световните тенденции и да нарасне със солиден темп тази година.

Индексът CSI300, включващ най-големите листвани компании в Шанхай и Шънчжън, се повиши с 2 на сто до 3361.56 пункта в края на търговете, Шанхайският композитен индекс нарасна с близо 2 процента до 3186.41 пункта.

В даден момент от търговията, белязана от разнопосочни движения, двата основни индекса дори скочиха с около 3 на сто.

По-малкият композитен индекс на борсата в Шънчжън отчете растеж от 1,05 на сто до 1978,72 пункта, но и седмичен спад от над 14 на сто, допълва Франс прес.

През първата седмица на 2016 година акциите в Китай са се обезценили средно с около 10 на сто - най-лош показател, откакто котировките се сринаха през лятото, посочва Ройтерс.

Снощи Китайската регулаторна комисия за ценните книжа обяви, че спира временно системата за автоматично изключване на търговията след едва 4-дневно функциониране. Посочената причина е, че този механизъм не е работил според очакванията и е довел повече до отрицателни последици, отколкото до положителен ефект.

По принцип механизмът се задейства при понижение от над 5 на сто. Анализатори коментираха, че решението за спиране на системата е инжектирало живот на пазара.

Пазарът се завърна към нормалния си ритъм. Инвеститорите могат да купуват и продават каквото поискат, отбелязва Тян Вейдун, анализатор в Кайюан секюритиз (Kaiyuan Securities). При механизма за автоматично спиране пазарът бе задушен, допълва той, цитиран от Ройтерс.

Основните индекси на Уолстрийт и европейските борси се повишиха

Котировките се повишиха и в началото на днешната търговия на Уолстрийт, след като инвеститорите бяха насърчени от добрите новини за американския трудов пазар.

Най-силно поскъпнаха акциите на технологичните компании и търговците на дребно. Котировките на енергийните компании се повишиха на фона на възстановяването на петрола.

Промишленият индекс Дау Джоунс прибави 82 пункта или 0.5 на сто до 16 591 пункта, след като вчера се срина с 392 пункта.

По-широкообхватният индекс Стандард енд Пуърс 500 нарасна с 11 пункта или 0,6 на сто до 1953 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Насдак се увеличи с 44 пункта или 1 на сто до 4733 пункта.

Американските работодатели са създали 292 000 работни места през декември, което сочи, че американската икономика може да успее да се противопостави на световните тенденции и да нарасне със солиден темп тази година, предаде Асошиейтед прес.
Министерството на труда съобщи, че безработицата е останала без промяна на ниво 5 процента за трети пореден месец, като повече американци са започнали да търсят и намират работа.

Според официалните данни работодателите през октомври и ноември са създали с 50 000 повече работни места от обявеното първоначално. През четвъртото тримесечие на 2015 г. наемането на служители е било средно 284 000 месечно, което е най-добрият тримесечен резултат от една година.

Положителните данни подчертават устойчивостта на американската икономика в период на глобални сътресения, идващи от забавянето на китайския икономически растеж и сривове на фондовия пазар. Повечето експерти очакват солидният растеж на потребителските разходи в САЩ да компенсира неблагоприятните външни фактори, макар мнозина да очакват само умерен растеж.

По-рано в петък франкфуртският DAX прибави 0.31 на сто и достигна 10 010.47 пункта, връщайки се над психологическия праг от 10 000 пункта.

Парижкият САС 40 остана сравнително стабилен, покачвайки се едва с 0,01 на сто до 4404.18 пункта в очакване на месечния доклад за заетостта в САЩ този следобед.
Лондонският индекс FTSE-100 нарасна с 0.4 на сто до 5977.62 пункта благодарение на успокояването на китайския фондов пазар.

Тази седмица борсите в Китай отчетоха сривове на котировките от над 7 на сто, въвличайки във финансовата буря и останалите пазари по света. Причината бе безпокойството на инвеститорите за състоянието на китайската икономика.

Котировките на петрола се възстановяват

Котировките на петрола, които в четвъртък преминаха нов праг и достигнаха най-ниско равнище от 2004 година, днес леко се възстановиха, но остават под натиска на финансовата буря и прекомерното предлагане, съобщи Франс прес.

Американският лек суров петрол с доставка през февруари поскъпна с 45 цента до 33.72 долара за барел тази сутрин в азиатската електронна сесия.

Февруарските фючърси на сорта Брент, чиято цена е референтна за европейския пазар, повишиха стойността си с 41 цента до 34.16 долара за барел.

Вчера американският петрол поевтиня до 32.10 долара - най-ниско ниво от декември 2003 година, а Брентът - до 32.16 долара, минимално равнище от април 2004 година.

Резкият спад на китайските борси засили безпокойството за състоянието на втората по големина икономика на планетата, както и за целия свят. Другият фактор, тласкащ котировките надолу, е отказът на ОПЕК от декември да понижи производствените си квоти.

Цените на петрола откриха и официалната сесия в Ню Йорк с растеж благодарение на засиления оптимизъм за търсенето, съобщи Франс прес.

Американския лек суров петрол с доставка през февруари прибави 4 цента до 33.31 долара за барел на Нюйоркската търговска борса.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    За да се вдигнат цените на акциите трябва някой да ги търси и купува За сега в Китай, това са мощните държавни фондове.Китай в 2015 году впервые в своей истории зафиксировал сокращение валютных резервов - их объем упал на 513 млрд долларов, до 3,33 трлн долларов, сообщил в четверг Народный банк Китая. Максимальное падение было зафиксировано в декабре - на 107,9 млрд долларов.Потеря резервов связана с оттоком капитала из страны и ослаблением курса доллара к другим валютам, сказал ТАСС ведущий аналитик China Merchants Bank Лю Дунлян.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам