Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световните пазари се успокоиха след поглъщането на Credit Suisse

0 коментара
"Креди сюис", сн. БГНЕС

Банковите акции в САЩ започнаха да поскъпват в понеделник, а европейските пазари показаха признаци на възстановяване след поглъщане на Credit Suisse от нейния най-голям конкурент в швейцарския банков сектор - UBS. Сделката изглежда, че успява да премахне един от основните източници на безпокойство на инвеститорите за състоянието световния банков сектор.

В понеделник сутринта обаче настроението на пазарати не беше особено добро. Акциите на UBS първо поевтиняваха с кошмарните 16% след новината за поглъщането на проблемната Credit Suisse. След това котировките се възстановиха, а в края на търговията UBS дори поскъпна с 2%.

Като знак за успокояване на напрежението дойде и поскъпването на акциите на американските финансови гиганти Citigroup и JPMorgan Chase, които се повишиха съответно с 2.7% и 2.6%.

“Вече има повече добри, отколкото лоши новини на банковия фронт“, каза Арт Хоган, главен пазарен стратег в B. Riley Wealth. „Първо и най-важно, сливането на Credit Suisse и UBS със сигурност облекчава много стреса от световната банкова система“, каза Хоган, цитиран от Ройтерс.

Политиците от Вашингтон до Европа твърдят, че сегашните сътресения са различни от глобалната финансова криза преди 15 години, тъй като банките са по-добре капитализирани и средствата са по-лесно достъпни. Хоган каза, че сделката в неделя за подразделение на New York Community Bancorp за купуване на депозити и заеми от фалиралата Signature Bank (SBNY.O) също е повишила настроенията за американските банкови акции.

Акциите на New York Community Bancorp скочиха с 36% при отварянето на Wall Street.

Сделката за Credit Suisse be разработен от швейцарските регулатори в неделя и предвижда UBS Group AG да плати 3.23 милиарда долара за 167-годишната Credit Suisse Group AG, както и да поеме до 5.4 милиарда долара загуби. Преди няколко години пазарната капитализация на Credit Suisse достигаше 90 млрд. долара.

Влакче на ужасите

Денят бе като влакче на ужасите за инвеститорите в банкови акции. Акциите на европейските банки първо се сринаха, като индексът на водещите кредитори се понижи с 5,8%. Германските банкови гиганти Deutsche Bank и Commerzbank се понижиха съответно с 10,9% и 8,5%, докато пазарната капитализация на френската BNP Paribas падна с 8,2%. След това постепенно цените се стабилизираха, а възстановяването започна.

Загуба за облигационерите

Акциите на Credit Suisse спаднаха с 62%, отразявайки огромната загуба, която нейните акционери ще претърпят от инвестициите си в банката.

Швейцарският регулатор реши, че допълнителните облигации от първи ред на Credit Suisse - или облигации AT1 - с условна стойност от 17 милиарда долара ще бъдат оценени на нула. Towa разгневи някои от притежателите на облигации, които смятаха, че ще бъдат по-добре защитени от акционерите в сделката за придобиване на Credit Suisse, обявена в неделя.

Допълнителните облигации от първи ред на Credit Suisse спаднаха рязко в началото на европейската търговия с редица деноминирани в долари емисии, наддаващи 2 цента за всеки долар номинал, показват данни на Tradeweb.

Преди това в глобален отговор, невиждан от разгара на пандемията, Федералният резерв на САЩ заяви, че се е присъединил към централните банки в Канада, Англия, Япония, ЕС и Швейцария в координирани действия за повишаване на ликвидността на пазара.

Европейската централна банка обеща да подкрепи банките от еврозоната със заеми, ако е необходимо, като добави, че спасяването на Credit Suisse е “инструмент“ за възстановяване на спокойствието.

Банковата система на еврозоната е "устойчива" благодарение на солидната финансова основа, увери ЕЦБ, цитирана от Франс прес. "Европейският банков сектор е устойчив със солидни равнища на капиталите и на ликвидностите", обяви ЕЦБ в съвместно комюнике с Единния съвет за преструктуриране (SRB) и Европейския банков орган (EBA), публикувано днес.

Банковият сектор изпадна в криза по-рано през март с фалита на американските кредитори Silicon Valley Bank и Signature Bank (SBNY.O), но след това удари и Credit Suisse.

В същото време Credit Suisse бе подкрепена от голяма правителствена гаранция, която помогна за предотвратяването на един от най-големите банкови колапси след падането на Lehman Brothers през 2008 г. Последвалото поглъщане на банката от UBS Switzerland ще направи швейцарската икономика по-зависима от един кредитор.

„Провалът на Credit Suisse ще има сериозни последици за други швейцарски финансови институции. Репутацията на цялата страна, която е известна с разумното си финансово управление, стабилен регулаторен надзор и за това, че донякъде е твърде скучна по отношение на инвестициите, беше заличена“, каза Октавио Маренци, главен изпълнителен директор на Opimas във Виена, цитиран от Ройтерс.

В понеделник банковите операции на Credit Suisse вървяха нормално в основните ѝ офиси в Азия. Властите в Сингапур и Хонконг, където Credit Suisse разполага с големи регионални офиси, заявиха, че бизнесът на швейцарската банка продължава без прекъсване.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.