Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световният фондов пазар се съвзема след срив с епицентър Шанхай

19 коментара
Световният фондов пазар се съвзема след срив с епицентър Шанхай
Китайските власти заявиха, че няма да въвеждат специален данък върху печалбите на чуждестранния капитал, работещ на националния фондов пазар и ще позволят на международните инвеститори да увеличат дела си в китайски книжа, съобщи агенция Блумбърг.

Тези изявления успокоиха инвеститорите и фондовият пазар отбеляза повишение в сряда, като до известна степен компенсира драстичния спад от последните два дни.

На 27 февруари китайският фондов пазар рухна, достигайки десетгодишен минимум. Веднага след китайските индекси се сринаха и американските, а в хода на борсовата търговия във вторник американските инвеститори загубиха над 600 млрд. долара. Загуби претърпяха също така европейски и руски инвеститори.

Причина за “борсовия циклон” станаха именно съобщенията за възможно въвеждане на нов вид данъци, които значително биха повлияли на борсовата активност.

В момента чуждите инвеститори нямат право да притежават повече от един процент от акциите в предприятия в континентален Китай. Този дял се оценява на около 10 милиарда долара. Китайските власти може да позволят на квалифицирани чужди инвеститори да закупят местни книжа на стойност 120 милиарда долара, които са еквивалентни на 10% от стойността на китайския фондов пазар, съобщи в сряда Oriental Morning Post, който се позовава на неназовани източници от регулаторните органи.

Освен това на банките в Китай е забранено да дават кредити за инвестиции в ценни книжа. През януари органите за финансов надзор поискаха от банките да проверяват кредити, издадени на лица за възможното им използване на фондовия пазар.

В сряда се появиха първите признаци, че световният фондов пазар започва да се справя с драстичния спад на котировките от предишния ден. За най-обнадеждаващ фактор се сочи стабилизирането на Шанхайската фондова борса, където търсенето на акции отбеляза повишение.

Според анализаторите част от най-големите фондове са се възползвали от вчерашното понижение на котировките и в сряда активно са изкупували акции на много компании на по-ниски цени.

China United Telecommunications Corp. и China Yangtze Power Co., която притежава най-големия в света хидроенергиен проект, поведоха в борсовата търговия в сряда.

“Не виждаме сериозни фундаментални промени, отново се купува, тъй като инвеститорите изчислиха, че вчерашните трусове са преувеличени”, каза Фен Дидзао, който помага на Guotai Asset Management Co. в Шанхай да управлява около 1,8 милиарда долара.

Спадът та фондовата търговия беше “нормална корекция”, каза в сряда пред агенция Блумбърг Зу Джиан, директор на базираната в Шанхай комисия за ценните книжа в Китай. Той допълни, че правителството не възнамерява да се меси на фондовия пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bob
    #20

    Koga bestnika ste se nauchi da pravi razlika ot milion,miliard i bilion

  2. А
    #19

    Може би че комунизма победи ли... понеже очевидно не остана държава социалистическа в света иии... сега се хващаме за китайа защо не погледнеш от тази гледна точка, че именно наличието на КитКомПартия спира развитието... и бума на китай се дължи именно на пазарни реформи и сътрудничество с развития свят, внос на ноу-хау, изместване на капиталовите активи в китай... за да може мравчиците да вършат една камара работа за три шепи ориз... защото мао им даваше по две за да вземе властта... преди това

  3. ММ
    #18

    КИТАЙ Е ВЕЧЕ КАПИТАЛИСТИЧЕСКА ДЪРЖАВА, ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА ГОСПОДА КОМУНИСТИТЕ, ТЕ СА НА ПРАВ ПЪТ. НИЩО НЕ МОЖЕ ДА СПРЕ ПАЗАРНАТА СТИХИЯ. ТЯ ЩЕ РАЗРУШИ И ПОСЛЕДНИТЕ ОСТАТЪЦИ ОТ КОМУНИСТИЧЕСКАТА СИСТЕМА :)

  4. Хамстер
    #16

    Китай вече Е велика икономическа сила. В края на миналата година той излезе на четвърто място по БВП в света след САЩ, Германия и Япония. А след 10-15 години ще бъде на първо място.

  5. Добронамерен
    #15

    По повод опитите Китай да се превърне във велика сила,икономическа и военна,има една прекрасна статия от Збигньев Бжежински. Накратко заключението,което той прави е ,че ККитай никога няма да се превърне в реална световна сила,докато там управляват комунисти.Икономическите процеси в една такава държава доста често са лишени от икономическата логика на нормалното пазарно стопанство.Без да изпадам в захлас ,но Бжежински не е кой и да е.

  6. Рони
    #14

    че след 30г пропазарни реформи, Китай определено постигна сериозни успехи, особено на фона на сталинския комунизъм царял до смъртта на Мао.

  7. Българан
    #13

    Вярно е че съм сбъркал в превода, но поне знам как да си кача кирилицата за разлика от някои разбирачи из форумите!!И не списвам информационен сайт и не се опитвам да съм медия, за разлика от Медиапул!!Като пишат за нещо поне да се опитат да се пообразоват, а не само да хвалят Костов и да плюят Русия!!

  8. Greenspan
    #12

    Vqrno e che taka nare4eniqt "sriv" v amerikanskiq pazar nastapi sled padaneto na kitaiskiq pazar s 9% za edin den, no sashto trqbva da se vzemat v predvid i drugite negativni sabitiq ot predi tova: Greenspan kaza che e vazmojna recesiq v ponedelnik, dannite za housing inventories bqha po-loshi ot prognozite a sashto i za durable goods orders. Kitaiskiqt sriv be vajen, no ne edinstven. Kitaiskiqt pazar si ostava pritejanie glavno na mestni investitori, taka che edna eventualna kriza bi navredila mnogo pove4e na Kitai otkolkoto na sasht kakto edin ot predishnite posteri napisa.

  9. Greshka
    #11

    "На 27 февруари китайският фондов пазар рухна, достигайки десетгодишен минимум"ne e 10 godishen minimum, a e nai-golemiqt spad za edin den ot 1997 (aziatskata valutna kriza) nasam.

  10. Българан
    #10

    Четем:"На 27 февруари китайският фондов пазар рухна, достигайки десетгодишен минимум."Абе тъпигьози такива, вие правите ли разлика между процентно падане и ниво на пазара?? Вижте една елементарна графика на Китайския стоков пазар и ще разберете колко сте прости и необразовани!Нямам думи за нивото на българската журналистика!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.