Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световният климат е в опасност, Аляска се топи

0 коментара

За да се убедим, че планетата е подложена на свръхзатопляне, достатъчно е да погледнем към едно от най-студените места на земята - Аляска. Като парченце лед в топла напитка, ледената обвивка на тази северна провинция непрестанно се топи. Ескимосите бягат, защото ледовете край брега се размекват, къщите пропадат. За сметка на това идват рояци комари и акули, смятани за екзотични видове тук. Появата на хлебарки е сигурен знак за затоплянето и следователно опасността от пожари, нещо непознато до този момент, вече заплашва и най-северния щат на Америка. Всичко това се знае отдавна, вестниците пишат, говори се по телевизията. Въпросът се дискутира и от политиците, вълнува застрахователните компании. Световното обществено мнение обаче не обръща особено внимание на този проблем: Аляска е толкова далече!

От днес нататък се налага да се погледне по-сериозно, защото един доклад на университета Аляска показва, че ледовете в този щат се топят много по-бързо, отколкото се предполагаше. Това означава, че океанските води ще се увеличат повече от предвиденото.

Резултатите от проучването се появиха на страниците на списание Сайънс. Един от авторите, Антъни Арънд, каза, че положението в Аляска ще помогне да се обяснят промените в климата по целия свят, тъй като по неговите думи е очевиден факт, че световният климат се променя. Официалните данни на ООН потвърждават категорично, че температурата се повишава: единадесетте най-горещи години, откакто човечеството измерва температурите, са регистрирани след 1983 г., а девет от тях се отнасят за периода между 1991 г. и 2000 г.

Повечето учени смятат, че покачването на температурите се дължи на парниковия ефект, който на свой ред е причинен от изгорелите газове. Съществува и мнение, че затоплянето се дължи на топлите океански течения, а някои учени смятат, че в историята на планетата винаги са се редували периоди на затопляне и застудяване и следователно всички тези явления са нормални за земната еволюция.

Жителите на Аляска обаче не са убедени, че всичко, което става е нормално. Не смятат така и повечето американци, в това число и президентът Дж. Буш. След като САЩ се оттеглиха от подписването на протокола от Киото, администрацията на Буш предложи като решение на проблема страната да се приспособи към новите реалности на екологичната обстановка. Идеята не се прие особено добре от американските избиратели. В резултат на това села, градове, области и щати решиха сами да направят това, което федералното правителство отказа да направи, а именно да спазват постановленията на протокола от Киото. Последна към това решение се присъедини Калифорния, където губернаторът Грей Дейвис ще подпише закон, предвиждащ в срок до 8 години изгорелите газове от автомобилите да се намалят с 40 на сто.

Американските автомобилни концерни са готови да отпуснат милиони долари, за да попречат на калифорнийския закон да стане валиден и в останалите 49 щата. До момента 11 щата, сред които и Аляска са поискали от президента Буш да вземе съответните мерки за въвеждане в производство на екологични автомобили.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.