Световноизвестният философ, лингвист и писател Юлия Кръстева е била агент и секретен сътрудник на бившата Държавна сигурност (ДС).
Комисията по досиетата освети името ѝ в рамките на проверката в "Литературен вестник", на чийто редакционен съвет тя е била член.
В решението на комисията се посочва, че Кръстева е работила за Първо главно управление на ДС (външното разузнаване) под псевдоним "Сабина". Тя е била регистрирана през 1971 година и е осъществявала дейността си под ръководството на ст. лейт. Иван Божиков. Липсва информация кога е била снета от действащ оперативен отчет.
Комисията е обявила името ѝ на база "документи от щатни служители, съдържащи се в лично дело – 2 тома и в работно дело Ф1, а.е. 2683; рег. дневник; картони – обр. 1 – 4 бр. и обр. 3".
Юлия Кръстева е родена през 1941 г. в Сливен. Завършва френска филология в София, През 1966 година заминава за Париж със стипендия на френското правителство.
Работи в области като лингвистика, семиотика, философия, психоанализа и други. Известна е и като феминистка.
Носителка е на Ордена на почетния легион на Франция и на Холбергова награда (Норвегия).
Доктор хонорис кауза е на Харвардския университет в САЩ.
Работила е заедно със световноизвестни интелектуалци като Ролан Барт, Умберто Еко, Клод Леви Строс и българина Цветан Тодоров.
Пише есеистични трудове и романи. Сред тях са "Чужденци на самите себе си", "Черно слънце - депресия и меланхолия", "Любовни истории", "Езикът - този непознат", "В началото бе любовта", "Новите болести на духа", трилогията "Женският гений" и други.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
16 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
В общия случай талантът и интелектът нямат директна връзка с морала. Така, че по-добре не коментирайте качествата на дамата като философ, семиотик и пр. и пр. В случаи като този има един прост тест за морал и достойнство - мисля, че малцина са го преминали; най-известният е Иво Инджев - излизаш с името и личността си и си признаваш - "да, бях в ДС, не съм доносничел, не съм съсипвал човешки съдби, направих го поради следната причина - по принуда, от наивност, поради глупост, заради кариера и т.н. …
Разкайвам се и моля за прошка". Точка!
Въпросната дама е могла по във всеки момент на последните 29 години да направи това признание без опасност нито за себе си, нито за близките си, но не го е направила. Толкова - тя е недостойна и не заслужава уважение.
Комунистът е като марсианец!?На него не му влияят земните радости,науката,човещината,семейството,патриотизма и и дори земното притегляне!?Дори да е станал"носител на Орденът на почетния легион",или на Холбергова награда"!?Или да е завършил във Франция с парите на омразните капиталисти!?Той е верен само на "обирачите на мандри",маскирали се като "триликият Янус"Явно и другарката е имала не раздвоение,а триздвоение на личността,дори когато е писала книги за хуманизма и спасението на човечеството!?
Както да въртите и сучите, жената си е била доносник на ДС. Дали е била талантлива или не, дали е "подписала" за да не закачат близките й или не са извинения.
Ей това червеният трол е страшно нещо! Може през живота си да не е отварял свестна страница, ама пусто нали ченгетата са наши, червени другари - ще скачаме на амбразурата. Колкото до Харвард - ами там чете лекции и Андреас Папандреу, нищо че фалира Гърция и сега всички дружно му сърбат попарата...
Имала е високи амбиции и интереси, които не могат да се реализират в България по онова - поради съществуващите идеологически рамки. Избрала е пътя на интелектуалната имиграция.
Юлия Кръстева се омъжва през 1967 за известния ( по-късно) френски новелист Филип Солер, така че ако е искала, можела е да каже "майната и на България", защото вече е имала интересна работа, семейство и добър стандарт във Франция. Единственото логическо обяснение да подпише декларация за сътрудничество е необходимостта да защити близките си, както възможността да може да посети България, ако поиска.