Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свидетел в Хага предизвика въпроса за ефикасността на ООН във военни конфликти

0 коментара

Важен свидетел по делото "Милошевич" днес наново събуди въпроса за ролята на ООН във въоръжени конфликти. Свидетелят Чарлз Кируджа беше координатор на ООН в Хърватия по време на войната. Задачата му беше да приложи тогавашния мирен план на Сайръс Ванс в един от най-тежките райони на Балканите. Кируджа описа пред Хагския трибунал как сърбите систематично са проваляли плана, как са приложили десетки хитрости, за да не се разоръжат и да продължат етническото прочистване под носа на самата ООН.

Свидетелят не засегна същината на този мирен план, нито параметрите на неговата ефикасност - в съда няма място за подобни дебати. Но именно това е въпросът, който стои днес с особена тежест - има ли ООН реален потенциал да спира тежки военни конфликти на етническа основа. И докъде се простират разумните граници на пацифизма.

Чарлз Кируджа разказваше за 1992 г., когато Хърватия вече е обявила независимост, а войната тече с пълна сила. Сърбите са превзели множество хърватски райони и изселват от там хървати и мюсюлмани. Тяхната цел - една трета от хърватската територия да бъде населена само с етнически сърби. Кируджа пристига в така наречения Северен сектор - име, дадено на най-пострадалия район от войната. Неговата задача е да приложи мирния план на Сайръс Ванс, който да доведе до мир в района.

Планът включва следните основни елементи - Югославската армия да се изтегли от района, различните формирования на сърбите да се разоръжат, да остане само местната полиция, снабдена с леко оръжие и намираща се под контрола на ООН.

Кой да се изтегли и кой да остане - точно в това беше проблемът на мирния план. Кируджа описа пред съда следната гледка - как с очите си вижда военни да събличат зелените военни униформи и да обличат сини полицейски униформи. Как с очите си вижда БТР-и на армията да бъдат пребоядисвани в същия син цвят на полицията. Как с ушите си чува един югославски генерал да обяснява на своите подчинени - "ние се изтегляме само формално, но всъщност ще останем тук." Кируджа изрази безсилието си онова време - "мирният план предвиждаше изтегляне на войската, но запазване на местната полиция. Когато военните се самообявиха за местни полицаи, тази полиция придоби огромни пропорции, а ние нищо не можехме да направим."

Кируджа не беше повикан като коментатор на мирния план, но проблемът през 1992 беше именно в плана - той не държеше сметка за реалните актьори във войната. Актьор съвсем не беше само Югославската армия и дори не паравоенните формирования. Основни извършители на етническото прочистване бяха именно оторизираните да останат полицаи, събрани под името "Полицията на Мартич". Днес Мартич е обвиняем в същия този Хагски трибунал и миналата седмица пледира "невинен". Актьори във войната бяха и силите на така наречената Териториална отбрана /ТО/, структура, незасегната пряко в мирния план.

Към тези драматични елементи на безсилието на ООН в един район, раздиран от етническа омраза, да добавим и още един - Кируджа описа как сърбите са искали да въвлекат самия него в едно прогонване на 5000 хървати от родните им градове и села. Сръбски кметове и полицаи просто дошли при Кируджа и му заявили, че има едни 5000 души, които доброволно искат да се преселят в по-спокойни райони. И ни повече, ни по-малко, поискали разрешението на самата ООН за преминаването им. И макар такова разрешение да не е било издадено, остава генералния въпрос за авторитета на ООН във воюващия район, който тя е призвана да озапти. Той е подсилен от неопровержимия факт, че именно там, където ООН беше изградила т.нар. "зони за сигурност" и ги беше поставила под свой контрол, сърбите извършиха най-тежките кланета и най-масовите преселения на хора след Втората световна война. Пред очите и в присъствието на международната общност, която няколко години чакаше, преди да се реши да бомбардира.

Показанията на Коруджа идват седмица след като беше оповестен доклада на холандския парламент за клането в анклава Сребреница през 1995. Сребреница беше зона за сигурност на ООН с холандски умиротворители в нея. Сръбските сили тогава арестуваха холандските войници, превзеха анклава и убиха повече от 7000 мюсюлмани. Холандското правителство тогава беше наложило вето над евентуални бомбардировки на Запада. То твърдеше, че в тях биха пострадали арестуваните холандски войници. "Тази прогноза е била грешна" - това гласеше първия експертен доклад за събитията, след който правителството на Вим Кок подаде оставка. Миналата седмица дойде втори доклад, този път на експертна комисия към холандския парламент. 7 години след трагичните събития в Сребреница, комисията заявява: "Холандия и ООН са подценили босненските сърби. Международната общност не се е съобразявала с реалностите и затова не е била достатъчно подготвена за военните престъпления, извършени от босненските сърби."

Този доклад, както и показанията на Кируджа превръщат все повече във факт нещо, което често бива третирано като "хипотеза" - че нерешителността на част от международната общност и трагичната ѝ некомпетентност бяха маскирани зад благороден пацифизъм, допуснал в крайна сметка смъртта на хиляди цивилни.

По програма на Фондация "Отворено общество"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.