Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свинаров разчита заради НАТО да спре войната между цивилни и военни в отбраната

0 коментара

Министърът на отбраната Николай Свинаров заяви, че членството на България в НАТО ще наложи помирение между цивилни и военни в отбраната, както и сливане на военното министерство и Генералния щаб, за да се усъвършенства стратегическото ръководство на въоръжените сили. Старата идея за интегрираното министерство между политическото и военното ръководство, Свинаров лансира в днешната си публична лекция, посветена на предизвикателствата към България като пълноправен член на НАТО.

Според министъра България трябва да е готова за участие в мисии и операции на НАТО като води активна политика на сигурност, но затова е необходим консенсус между цивилни и военни в отбранителния сектор, а също и между институциите в държавата.

Така министърът на практика призна за търканията си с генералите, които се опитваше да скрие до влизането ни в НАТО.

Политиците да отговорят за решенията, а военните - за изпълнението им

На дневен ред са оптимизирането на организацията, състава и процедурите на работа в Министерството на отбраната и Генералния щаб на Българската армия, смята министър Свинаров.

"Мисленето продължава да бъде йерархично и формалистично, вместо да се развива в посока към сътрудничество по хоризонтала и креативност", заяви Свинаров. Той е категоричен, че членството на България в пакта ще наложи отношенията между политическото и военното ръководство на отбраната и въоръжените сили да бъдат адаптирани към изискванията за бързо вземане на решения и предприемане на военни операции.

"Комбинацията от сливане на Министерството на отбраната с Генералния щаб и едновременно създаване на Командване на съвместните операции ще създаде висок управленски капацитет за координиране и едновременно (а не последователно) провеждане на политически и военни мерки в посока към държавните институции и съюзниците и към войските и силите", аргументира се Свинаров.

Според него съчетаването на експертизата на равнище "вземане на решение" и поемането на пълна отговорност на равнище "изпълнение на задачите" от военното ръководство е нормалната формула на съвременното управление на отбраната и въоръжените сили.

Разнопосочните послания подхранват недоверие сред военните и съюзниците

"Недопустимо е каквито и да е причини да подхранват недоверие и изпращането на разнопосочни послания, както към нашите военни, така и към съюзниците", категоричен бе Свинаров, говорейки за необходимостта от демократичен контрол над военната дейност.

Подобни противоречия са недопустими, защото цивилните и военните имат една-единствена обща цел - ефективна армия, достойни военни, резултатна политика за национална сигурност, каза Свинаров.

По думите му задължение на политическото ръководство е да даде на военните необходимата им национално отговорна политическа визия, работещи закони и дългосрочно ресурсно осигуряване. Отговорност на военните е да изградят най-добрата армия в рамките на поставените цели и осигурените ресурси. Така разпределяйки отговорността, всъщност вървим към нейното споделяне, поясни Свинаров.

Противоречията между военните и политиците излязоха наяве след атентата срещу българската база "Индия" на 27 декември м.г. , при който загинаха петима военнослужещи от първия батальон в Кербала. След това се появи напрежение и около подготовката на втория и третия ни батальон като от Генщаба непрекъснато упрекваха политиците, че бавно вземат решения и армията няма време да се подготви за изпълнението им.

Последните искри между министъра и Генералния щаб пък бяха свързани с числеността на армията, която трябва да се редуцира до 2015 г. Министърът е за войска от 39 000 души, а Генщабът настоява да наброява 48 000 заедно с цивилните - т.е. да няма никакви съкращения.

Установяването и поддържането на консенсус между институциите, а също и между политическите партии, за конкретна национална политика за сигурност ще бъде предпоставка обществото да поддържа трудните и потенциално непопулярни решения по сигурността в бъдеще, посочи Свинаров.

Дни преди приемането ни в НАТО, между военните и финансовото министерство възникна напрежение заради исканото допълнително финансиране за третия ни батальон в Ирак. По повод невъзможността да се съберат доброволци за третия ни контингент, шефът на Генералния щаб Никола Колев пък нападна депутатите, че бавят промени в закона, които ще осигурят предварително съгласие на кадровите военни да бъдат изпращани в мисии.

На 29 март, когато България стана пълноправен член на пакта, ген. Колев за пореден път "захапа" политиците и ги призова да вземат бързи и правилни решения.

България с позиция при конфликтите на Балканите, Близкия Изток, Кавказ и Средна Азия

Днес всички - старите и новите членове на НАТО - достигат до разбирането, че вероятността в бъдеще да водят военни действия на територията на Алианса е нищожно малка, заяви Свинаров и обясни, че заради това са ни нужни въоръжени сили с твърде различни характеристики. Адаптирането на въоръжените сили към условията на глобалния тероризъм, според министъра изисква нови организационни, доктринални и технологични решения, както и коренна промяна в начина на мислене на тези, които планират развитието и използването на въоръжените сили.

Политиката, която ще донесе сигурност и възможности за развитие на България , е активното участие в политическите процеси в НАТО, в приноса към изпълнението на съюзните функции и мисии, в реализирането на регионалните измерения от членството, в подкрепа на националните ни цели и приоритети, влизащите във фокуса на Алианса.

България е в близост до конфликтни райони и, както последната война в Ирак показа, за страните в региона е трудно да заемат неутрална или пасивна позиция спрямо конфликта, отбеляза министърът.

Той заяви, че със сигурност и в бъдеще България ще трябва да заема позиция по въпросите, свързани с конфликти на Балканите, Близкия изток, Кавказ, Средна Азия и други райони.

Стратегическият преглед на отбраната трябва да излезе със съгласие по спора за съотношението между числеността на армията, която ще защитава територията на страната и специалните сили, които ще участват в операции на НАТО и международни мисии зад граница. До година България трябва да разполага с 5000 бойци за участие в мисии.

По думите на Свинаров професионализацията на армията е неизбежна. Той определи като недостатъчен броят на професионалните войници в момента - около 37 процента.

Никой вече не храни илюзията, че с девет месеца наборна служба войниците могат да посрещнат предизвикателствата на военните операции в целия спектър мисии на въоръжените сили, посочи Свинаров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.