Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свитото търсене и безработицата ще бавят излизането на България от кризата

9 коментара
Свитото търсене и безработицата ще бавят излизането на България от кризата

Най-лошите икономически перспективи за тази година стоят пред страните от Източна Европа и Централна Азия, като в частност България и Румъния ще са двете страни, които ще останат в рецесия до 2011 година.

Това сочи прогнозата на водещата американска агенция за икономически анализи RGE Monitor (Roubini Global Economics Monitor), цитирана от радио "Дойче Веле" в понеделник.

Прогнозите на RGE Monitor се опират на авторитета на създателя на агенцията Нуриел Рубини, американският икономист, който преди няколко години предвиди двойната световна криза, отбелязва радиото.

В един от новите анализи на агенцията се казва, че Източна Европа наред с Централна Азия се откроява като най-слабия сред развиващите се региони в света. Това се отнася до способността на региона да постигне икономическо възстановяване и положителен растеж тази година.

Докато икономиката на Азия с изключение на Япония ще нарасне с над 7%, ръстът на развиваща се Европа ще е едва 1.7%. Според RGE Monitor слабата позиция на региона се дължи на анемично външно търсене и много слаби постъпления на капитали отвън.

Регионалната картина на икономическо възстановяване остава мрачна, но тя не е еднаква за отделните държави. Докато Полша е единствената европейска държава, измъкнала се от рецесията, рисковете за много източноевропейски държави продължават. Те са особено големи в Прибалтика, но Югоизточна Европа също остава уязвима.

Агенцията на Рубини смята, че в Югоизточна Европа България и Румъния няма да видят положителен икономически ръст до 2011 година.

Сред регионалните икономики в Югоизточна Европа България може да изпита едно от най-бавните възстановявания, се казва в прогнозата на Рубини. Според анализаторите българската икономика е с най-голяма зависимост от износа, но с най-малко възможности да се възстанови чрез износ. Причината не е само в слабото търсене на западноевропейските пазари, валутният борд и фиксираната валута са голяма пречка за българския износ, особено на фона на падащата стойност на валутите в съседните държави, отбелязва RGE Monitor.

Прогнозата за икономиката на България през 2010 година е продължаващо свиване. Мненията на икономистите се движат между свиване с над 1 процент до около 2 процента. През 2010 година вътрешното потребителско търсене в България ще остане слабо поради силно засегнатото кредитиране и високата безработица.

На този фон в следващите месеци RGE Monitor предвижда скок на просрочените заеми. Това, според агенцията, носи допълнителен риск, тъй като може да дестабилизира финансовата система и допълнително да забави възстановяването.

Други рискове за България са големият външен дълг и опасността от повтаряне на газовата криза от миналата година.

RGE Monitor не изключва възможността България да потърси финансова помощ от Международния валутен фонд. Според агенцията това ще зависи от състоянието на западноевропейските икономики и от състоянието на финансовите пазари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гиньо
    #11

    "Други рискове за България са големият външен дълг" - Тоя нормален ли е!Външният дълг на България е доста под 50% от БВП (ако се вземе предвид сивата икономика, отива и под 20%). За сравнение за водещите западните страни като САЩ, Франция и Великобритания - тази цифра е над 70%, а в съседна Гърция към 130%.Чифутите анализатори пикаят кръв, че България премина сравнително леко през кризата без да задлъжнее към контролираните от събратята им лихвари от Световната банка и МВФ.

  2. калун
    #10

    ирландец или евреин, тебе какво ти влиза в работата.България върви осезателно на лошо и с това некомпетентно правителство и безумна корупция няма скоро да се оправим. Това и глупците го усещат.

  3. Гиньо
    #9

    Това за "големият външен дълг" си е глупост, ако ще и да е изречена от най-големия американец, ако ще и да е предрекъл и кризата от 33-а година..Вероятно и това правителство е некомпетентно, обаче по-компетентни ли бяха преди това Станишев, Меди или Мадридския.Бойко е фанфарон, обаче поне извади наяве доста от далаверите на предшествениците си.Освен това разби "Наглите" - това не може да му се отрече.

  4. ggg
    #8

    Nouriel Roubini was born in Istanbul, Turkey. The child of Iranian Jewish parents, his family moved to Tehran, Iran, when he was two. He later lived in Israel and Italy to attend university and moved to the United States to pursue his business doctorate in international economics at Harvard University.[2] He is currently a U.S. citizen and speaks English, Persian, Italian, and Hebrew.

  5. Ицо Симов
    #6

    През есента на 2008 г Рубини каза, че 2009 година очаквал валутния борд в България да падне. ДАже не знаеше какъв вид валутен борд има в България. Сега пак говори неверни неща - имали сме голям външен дълг. България има един от най-малките публични дългове в Европа. Частният дълг също е под-средното ниво за Европа и се дължи предимно на инвестиции във финансовия сектор и заеми от т.н. стратегически инвеститори (например ШЕЛ) към местните им филиали.Дрън, Дрън Рубини

  6. Рубинщайн
    #5

    http://www.mediapool.bg/forum/popmsg.php?msgid=1159154от тукhttp://www.mediapool.bg/show/?storyid=160352

  7. Ivan Dimitrov, banker v New York
    #4

    Rubini nikoga ne e idval v Bulgaria i ne pravi li4no toj analizite za strani kato BG. Nael e v firmata si RGE Monitor edn toku shto zavyr6il universitets mom4enze, koeto da "analizira" Balkanite, i koeto oshte ne e idvalo v Bulgaria. Poznavam mom4eto, ne e glupavo no ima mnogo da se u4i.Ako: 1. Uskorqt privatizaciqta na aktivi kato Bulgargas, NEK, Maritza Iztok 2, Bulgartabak i dr; 2) napravqt prozra4ni mezdunarodni tyrgove i dadat na koncesiq Letishte Sofia, ViK firmi, magistrali 3) Ako sykratqt

  8. Krasen Ivanov
    #2

    Nikakvi dalaveri ne e izvadil Borisov, samo pushyk. Ako iskashe da izvadi mozeshe da po4ne s dalaverite na tezi koito ohranavashe - Marginite i drugite ot SIK.A 4e naj-visok ryst v ikonomikata na Bulgaria i naj-niska bezrabotiza imashe prez perioda 2002-2008 e FAKT Ginjo. I tova sa naj-vaznite pokazateli za tova koj e upravlqval ot ikon gledna to4ka naj-kompetentno

  9. Ахасфер
    #1

    че и този път прогнозата им ще се окаже полувярна като всичко останало. То се знае, че кризата не избухва, като пожара между впрочем, ако не е предизвикана или пък е от набрежност, което е в сферата на фантастика.Българинът има зимнина и дръвца за всеки случай. Колкото и кризи и робства да му организират - ще ги издържи. Отвратителното в случая е, че чрез бате Бойковите убавци се опитват да измъкнат от най-бедните и най-изстрадали членове на ЕС спестяванията им за черни дни под формата на т.нар. Валутен борд, т.е. да украдът и последното което остана за крадене. Другото не го дават от Брюксел.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.