Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свиване на нефтодобива за пръв път от 2008 г.

Пазарите реагираха нагоре след сделката, Саудитска Арабия с най-орязана квота, Индонезия напусна ОПЕК

6 коментара
Свиване на нефтодобива за пръв път от 2008 г.

Финансовите пазари реагираха нагоре след новината за сделката между членките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) за съкращаване на нефтодобива за пръв път от 2008 г. насам с над 1 млн. барела дневно. На заседанието във Виена в сряда обаче стана ясно, че Индонезия прекратява членството си в петролния картел.

След новината за постигнато споразумение, което до последно висеше на косъм, американският лек суров петрол поскъпна със 7.1 на сто до 48.45 долара за барел на Нюйоркската търговска борса, а в Лондон цената на сорта Брент скочи със 7.3 на сто до 50.73 долара за барел, информира АП.

Водещите индекси на Уолстрийт достигнаха нови исторически максимуми в сутрешната сесия в Ню Йорк, след като силното поскъпване на акциите на енергийните компании тласна нагоре и останалите котировки, предаде Асошиейтед прес.

Промишленият индекс Дау Джоунс прибави 0,4 на сто, с толкова нарасна и по-широкообхватният индекс Стандард енд Пуърс 500. Индексът на високотехнологичните дружества Насдак също реагира с повишение от 0.2 процента.

Постигнатото споразумение е със сходни параметри на договореното по време на неформалните разговори в Алжир през септември, когато бе предложено пределът на общия добив да бъде понижен от 33.6 млн. барела в денонощие на 32.5 млн. барела.

Министърът на петрола на Ирак Джабар Али ал-Лияби поясни, че споразумението ще има половингодишно действие, а очакванията като краен резултата са постигане на цени над 55 долара за барел. На нова среща през май 2017 г. на страните износителки отново ще се коментира дали има нужда от замразяване на производството.

Най-голямата тежест от съкращаването на отделните квоти в ОПЕК ще понесе Саудитска Арабия, която ще намали с 486 хил.барела производството си до 10.06 млн. балера дневно. Иран ще запази предсанкционните си нива от 3.797 млн. борела дневно. Русия се е съгласила да свие своя принос с 300 хил. барела дневно, съобщи катарският министър на енергетиката Мохамед Салех ал-Сада.По думите му други страни, които не членуват в ОПЕК Също са се съгласили да намалят добива си с 600 хил. барела дневно.

Причините за оттеглянето на Индонезия, която се върна в петролния картел в началото на тази година след осемгодишно прекъсване, не се посочват. Нейната квота от под милион барела, която е правеше най-малкия участник в организацията, ще бъде разпределена между останалите членки.

Дълго договаряните мерки се налагат за стабилизиране на петролния пазар, който не успяваше да се съвземе в достатъчна степен от ценовия удар в началото на 2016 г., когато петролните тарифи се сринаха.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  2. Bлaдo
    #5

    чаршафите (ОПЕК) и московитите (руССия) може и да са се разбрали, ама откакто САЩ отмениха забраната си за износ - не ОПЕК, а САЩ определят цените! Освен това САЩ НЕ! членуват в ОПЕК ;-) Така че това, дето некви чаршафи и московити са се разбрали за ... нЭщо за нЭфта, е все едно мишки да се разберат да вържат на котката звънец, та да не може да ги изненадва :-)) Да, ама дали котката ще е съгласна - друг въпрос... :-)))

  3. анита хегерланд
    #4

    Цената на петрола зависи от потреблението, което се определя от мозъчни тръстове в страните вносителки на петрол. САЩ е най-големият консуматор, но той се надява да увеличи вътрешният добив и затова не купува. Ако американското правителство доплаща цената за добива, която в момента е висока, то изкуствено влияе на търсенето и това по веригата оказва натиск на страните, производители на петрол, като в това се включва и продажбата на високотехнологично оръжие, което арабите купуват от САЩ.

  4. blue velvet
    #3

    Това са евтини номера. Никоя страна няма да свие производството. Тъкмо обратното, за да компенсират огромните загуби в бюджета тайно ще увеличават производството.Цените ще паднат и тия после взаимно ще се обвиняват.

  5. Milenca
    #2

    Още една разумна причина за разширяване на електрозарядната мрежа в Съюза. Как ли ще реагират ОПЕК ако електромобилите достигнат само 2% от всички, движещи се в големите градове?

  6. Лизи Гугуткова
    #1

    Шансы на реализацию соглашения ОПЕК не превышают 3%

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.