Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свободен пазар без енергийна ефективност ще оскъпи тока с 30-40%

Според експерти правителството трябва да заложи на малки мощности за лични нужди

3 коментара
Свободен пазар без енергийна ефективност ще оскъпи тока с 30-40%

Пълното освобождаване на пазара на електроенергия, което трябва да стане факт през 2015 г., ще доведе до повишаване на цената на тока за битовите потребители с 30-40 процента, ако не се предприемат мерки за енергийна ефективност. Това становище изразиха енергийни експерти по време на дискусия, посветена на проблемите в отрасъла. Според тях правителството трябва да стимулира производството на малки количества енергия за собствени нужди на предприятията и жилищата, а не да залага на мегапроекти и централизираното производство на електроенергия.

В момента цената на тока за бита е под себестойността ѝ и разликата се компенсира от стопанските потребители, които ако излязат от регулирания пазар вече няма да има кой да покрива разликата и това ще доведе до поскъпването, коментира доц. Валентин Колев от Българската федерация Енергетици към КНСБ, който е и преподавател в Техническия университет, София, а за кратко беше директор на "Електроенергийния системен оператор".

В момента енергията "изтича" и ако не се вземат мерки за енергийна ефективност, либерализацията на пазара ще доведе до рязък скок в цената на тока, смята и Андрей Бъчваров, председател на Асоциацията по биомаса и на Асоциация за енергийна ефективност..

Един от големите проблеми за случващото се в момента в енергетиката е антиевропейското говорене на управляващите, смята Меглена Русенова, председател на Българската фотоволтаична асоциация. Тя припомни, че Европейският съюз още преди десет години е решил, че ще се насърчават със субсидии възобновяемите енергийни източници.

"Това е и политиката на българското правителство и тя не би могла да бъде друга. По тази причина, спекулирането с говоренето дали възобновяемите източници струват скъпо или не, дали са конкурентни или не, не е състоятелно. Това е въпрос на енергийна независимост на всяко едно домакинство, защото ако днес няма пречки в законодателство всеки да има по два соларни панела или производствените малки и средни предприятия да имат добра регулация и нямат административни пречки да постигнат енергийна независимост, слагайки панели на покривите, щяхме да имаме друга структура на потреблението и цената”, посочи Русенова.

"Това е пътят за намаляване на намаляване на сметките за електрическа енергия на домакинствата, когато ти си енергийно независим, когато държавата не ти слага допълнителни такси и допълнителни ограничения затова сам да станеш независим и да сложиш на покрива си няколко панела. За съжаление, в момента в България сме свидетели на точно обратното – на антиевропейска политика в енергетиката. Фактът, че се ограничава производството от слънчеви и вятърни централи през последните дни до 40% от нашия капацитет”, каза още Русенова.

В момента България е енергийно най-зависимата държава в ЕС от внос на руски газ, а зависимостта е и най-скъпа, добави тя и настоя за либерализиране на енергийния пазар като на него да действат балансиращи групи и отпускане на енергийни помощи за социално слаби семейства.

Най-големият проблем на България е корупцията, коментира евродепутатът Антония Първанова и допълни, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР" оказва политически натиск за защита на определени интереси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Valentin Dimitrov
    #3

    Без енергийна ефективност не може, но без Агенцията по енергийна ефективност може, нали ?!?! Тук отговорът е от др. Таско Ерменков, бил изп. директор там.......

  2. Sgt. Pepper
    #2

    Енергията от т.нар. ВЕИ е по-скъпа, но в средносрочна перспектива ще стане икономически изгодна - заради поскъпването и изчерпването на горивата и пр. добре известни причини. В този смисъл, директивите на ЕК за енергиен "микс" представляват разумна принуда за пригаждане към тази предстояща ситуация. Само че тези директиви постановяват изискваният дял от ВЕИ да се достигне до 2020 година (с най-вероятна опция за продължаване на този срок), а в побългарения им вариант този дял е достигнат и НАДМИНАТ

  3. Само в БАЛГАРИА се изкупува целя ток, произведен в дворове или покриви! В нормалните държави се изкупува излишъка, или това, което е произведено, а не е потребено! И за капак у нас проиузводителите на ВЕИ-енергия имат право да купуват "за нуждите на производството" енергия по цена в пъти по-ниска от преференциалната на изкупуване! И какво се получава? Купува се евтин ток, който се препордава за скъп, субсидиран от всички нас ВЕИ ток!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.