Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свободният пазар, а не управлението, трябва да определя приоритетните отрасли

0 коментара

Според програмният директор на Центъра за либерални стратегии Георги Ганев българската икономика няма да се повлияе значително или бързо от предстоящите парламентарни избори.

В интервю за bTV той припомни, че след местните избори през 1999 година - когато имаше напрежение заради промените в кабинета, не е имало негативно влияние върху икономиката. Според Ганев точно в този период икономиката е започнала да регистрира една много добра динамика на растеж.

Затова ако има смяна на управлението, то тя щяла да се отрази на икономиката едва след известно време. Това, което можело да се промени по-бързо било доверието както в способността на икономиката да расте, така и в способността на икономиката да обслужва своите задължения и да бъде стабилна.

Ганев не вижда в програмите на ОДС и на коалиция НДСВ съществени разлики в техните намерения. Неговата прогноза е, че най-вероятно поне в първата година след изборите икономиката ще продължи да се развива в конюнктурата, в която се развива в момента. Перспективата за по-далечното бъдеще обаче щяла да зависи от това какъв ще бъде бюджета на новото правителство.

Ганев, който бе секундант на дебата между Николай Василев от царското движение и Левон Хампарцумян от ОДС коментира, че в основната си философия тези двама представители на две основни политически сили никак не се различават. Той вижда разлики единствено в скоростта на реформите.

Според него това се дължи на факта, че екипът на царя няма опит с управлението на страната, докато Левон Хампарцумян като представител на сегашния управляващ екип, въз основа на управленския си опит е по-скоро предпазлив.

Мнението на Ганев е, че независимо кой ще управлява, то той ще разчита на справяне със социалните проблеми в резултат на растежа, защото е неразумно да се жертва растеж в името на социални цели.

Основна разлика в двете програми било това, че експертите на царя, за разлика от тези на ОДС, е определило приоритетни за развитие отрасли. Позицията на Ганев е, че не е разумно при днешните условия в България, да се отделят отделни отрасли и съответно да се харчат пари специално за тях. Това щяло да накара много хора да се опитат да се облагодетелстват от една подобна държавна политика. Ганев смята, че е по-разумно държавата да се концентрира върху общите условия за правене на бизнес. Кой е по-конкурентният отрасъл ще покаже свободният пазар, не би трябвало да го показва държавата.

Оценката на Ганев е, че икономиката е в относително добра форма, а негативната тенденция от макроикономическа гледна точка е единствено безработицата. Той заяви, че миналата година инфлацията е била относително висока, но това е причинено от конюнктурни фактори и тази година инфлацията е съвсем овладяна.

Според програмния директор на Центъра за либерални стратегии през последните няколко години макроикономическата рамка е била доста стабилна, проблемите са предимно в бюрократичните процедури и най-вече в съдебна система. Тези две пречки били ограничаващо условие за способността на икономиката да расте.

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.