Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Своеволията на полицията увеличават недоверието на ромите към всички институции

14 коментара
Своеволията на полицията увеличават недоверието на ромите към всички институции

Близо 87% от етническите българи считат ромите за склонни към престъпни деяния, показва проучване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), публикувано във вторник. То е проведено през втората половина на 2005 г.

Докладът от проучването на тема “Полицейски проверки и използване на етнически профили в България” бе представен във вторник на открито заседание на Държавно-обществената комисия за превенция на престъпността, чийто председател е вътрешният министър Румен Петков.

Експертът от неправителствената организация Тихомир Безлов посочи, че нагласите на полицейските служители към ромите не се различават от цялостните нагласи на обществото на към тази етническа група.

“Основният мотив за честите проверки сред ромите, посочван от полицаите, е високата престъпност сред тази малцинствена група”, обясни той. Безлов посочи, че полицията много често използва обиди и заплахи при тези свои действия.

“В България няма ясно дефиниран етнически профил и той се дефинира интуитивно от полицаите”, каза още експертът.

Близо 46 хил. българи и 7500 роми са били сплашвани по време на полицейски проверки. Върху 15 хил. души, от които 12 хил. българи и 3 хил. роми, е било упражнено насилие.

Общо 18% от населението или 1,1 млн. души са били проверени от полицията през първата половина на 2005 г.  

Проучване сред полицаи, работещи в райони с голямо присъствие на роми, показва, че те имат ясна представа за малцинствената група и в по-малка степен се поддават на общите нагласи.

Служителите на МВР, които работят в райони с преобладаващо българско население и особено около ромски квартали, смятат, че ромите са особено податливи към извършването на престъпления.

Едно от заключението на ЦИД е, че гражданите, които са били подлагани на насилие и обиди от полицаи, имат по-малко доверие към МВР. От 1997 до 2005 г. делът на ромите, които не могат да се доверят на служителите на ведомството, нараства от 36,3 до 57%. Голям е ръстът на недоверие и сред българите – от 35,1 до 54%. На фона на тази статистика ръстът на недоверието сред турското малцинство е малък – от 26,5 на 32%.

Според експерта от ЦИД Филип Гунев неправомерните действия на полицаи към ромите засилва тяхното недоверие към институциите като цяло.

Годишно общият брой полицейски проверки е между 5,4 и 6,8 милиона като 70% от тях са на автомобили. През периода юни - ноември 2005 г. са проверени автомобилите на 14% от българското население и на 5% роми, показва изследването.

На всекидневно равнище има ясен етнически стереотип, който се следва при проверките и който съответства на типичните за ромския етнос характеристики - място на живеене, цвят на кожата и облекло, заяви Безлов.

Проверки не се използват ефективно за предотвратяване на престъпността

Полицейските проверки не се използват достатъчно ефективно като инструмент за предотвратяване на престъпността, е един от изводите в доклада на ЦИД. Там се отчита, че процесът на регламентацията на проверките не е завършил, не се обобщава и събира статистиката за направените полицейски проверки.

“Оттук няма и информация доколко проверките въздействат върху престъпността. Задължително е подобна информация да става публично достояние”, заяви експертът Тихомир Безлов.

В доклада на ЦИД се препоръчва в картите за отчитане на направени проверки да се включи и поле “етническа принадлежност“.  

Вътрешният министър Румен Петков коментира, че превенцията заема приоритетно място в мерките на МВР в борбата срещу престъпността, посочи Петков. Той допълни, че спазването на правата на човека в дейността на МВРе пряк израз на стремежа за повишаване на общественото доверие към служителите на министерството.

“При едно такова изследване обаче не бива да се пропуска въпросът и за посегателствата върху полицаи. Иначе то ще е половинчато”, добави още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. наблюдател
    #15

    Не ги защитавам, но ако нашата полициядейства по американски,кьорав циганинпардон - ром няма да остане.Ромите не признават законите,циганите също.

  2. Мнение
    #14

    Изследването, което тук е цитироно нито открива Америка нито колелото. Разбира се, че полицаите, като всеки един човек, ще считат ромите като по-податливи на престъпления. Тук не изразявам мнение защо ромите са податливи на престъпления, защото това е доста комплексен въпрос свързан с културни и социални проблеми. Само сега отново псевдо-ромските организации да не скочат и да казват, че българи и полицаи са расисти. Абсолютно същото е отношението на полицията към чернокожите квартали в САЩ и в това няма нищо учудващо.

  3. ВС
    #13

    По бай Тошово време защо нямаше проблем с тях? Щото ядяха бой от милицията и при най-малкото провинение. Сега не стига че ги хрантутим, ами и да не им правели проверки.

  4. Stenly
    #12

    Що за въпрос към циганин е "Имате ли доверие в полицията?"? В района на гара Искър само за 6 месеца са станали 23 кражби на кабели. И разни измекяри са се разтревожили, че полицията обиждала циганите.

  5. Kosta
    #11

    Тези НПО - организации само вдигат шум, а циганите стават все по-необразовани и жсе повече зависят от социални помощи.Най-вредни са самите неправителствени организации, защото защтават изолацията и груповите права на малцинствата А това еапълно погрешно!

  6. Васуки
    #10

    Измет антибългарска.

  7. гражданин
    #9

    Своеволията на полицията се отнасят не само до циганите, а и до всички граждани на България. Недоверието е навсякъде, страхът също - страх от невменяеми, дрогирани простаци, които вилнеят безнаказано. Целта на полицията е да въдворява ред, а не да го предизвиква! Пази Боже от такава полиция!!!

  8. Провинциалист
    #8

    В квартал Младост съм. Към 1.00след полунощ тръгвам с автомобила си с провинциална регистрация. В близост е полицейски автомобил, който завъртява жирофара си, и ме спира. Започва проверка на документи. След 10 мин. питам какво съм нарушил? Отговорът е, проверка дали автомобилът не е откраднат /Мазда на 16 год/, и да мълча, за да не ме приберат в районното. Разбирам какво ме очаква, обаждам се на приятелите си да дойдат, а полицаите искат подкрепление. Идва подкреплението, идват и приятелите. На 30 минута подкреплението е освободено, аз също, вземам си довиждане с приятелите, и си отивам. Патрулът тръгва, и веднага спира една кола с ловешка регистрация. За подобна проверка.....

  9. Дон Кихот
    #7

    Искам да задам няколко въпроса и да отговоря, а читателите да размишляват прав ли съм или не.Как е на китайски "китаец"?!!! Разбира се малцина знаят. До колкото съм успял да схвана китайското произношение, китаец на китайски е "чункуажан". Ама ние защо казваме на китайците "китаец", а не "чункуажан"? Защото така е на български език. Е тогава като си има българска дума "циганин", защо наричаме циганите наричаме "роми"? И кой идиот измисли това? Казват било обидно за циганите. Ами в западните страни

  10. От Драгалевци
    #6

    цигани и сега ги отработват

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.