Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свят без Стив Джобс

Революцията, която основателят на "Епъл" поведе, едва сега започва

9 коментара
Свят без Стив Джобс

Онова, което правят всички компютри, е да бълват и разбъркват числа, но когато това се прави достатъчно бързо, резултатът е магически, обясни веднъж Стив Джобс. Това беше неговият живот – да "пакетира" тази магия в елегантно оформени, лесни за използване продукти, пише сп. "Икономист" в коментара си, посветен на смъртта на основателя на "Епъл" (Apple).

Начинът, по който светът реагира на неговата загуба – хората оставят свещи и цветя пред магазините на "Епъл", интернет е наводнен от думи на почит и възхищение, изказани от политици – доказва, че Стив Джобс се е превърнал в нещо далеч по-значимо от модерна "машина за пари". Той съчетаваше в себе си технолога, корпоративния лидер и човека, който успяваше да накара хората да обичат нещата, които преди се възприемаха като безлични, функционални електронни устройства. Именно това последно качество може би произведе най- сериозен ефект върху начина, по който хората живеят. Ерата на персоналните технологии в много отношения едва сега започва.

Стив Джобс беше различен като технолог, защото той не беше инженер – и в това беше неговата велика сила. Той бе обсебен от дизайна и естетиката на продуктите, както и от това да направи високите технологии лесни за ползване. Конкуренцията се опитваше да следва неговия път. Той предизвика дълбока промяна в компютърната индустрия, музикалния бизнес, телекомуникациите и новинарския бизнес. Всичко това се оказа болезнено за съществуващите фирми, но бе приветствано от милиони потребители.

В рамките на големия бизнес, Стив Джобс беше човек, който се възприемаше като хипи, в несекващ бунт срещу големите компании, повечето от които в крайна сметка го признаха за един от най-големите изпълнителни директори на своето време.

"Никой не иска да умре. Дори хората, които искат да отидат в рая, не искат да умрат, за да попаднат там. Но смъртта е крайната дестинация за всички ни. Никой не ѝ е избягал. Така и трябва да бъде, защото Смъртта, по всяка вероятност, е най-доброто изобретение на Живота. Тя е агентът на промяната на Живота. Тя разчиства старото, за да отвори път на новото."

Из обръщението на Стив Джобс към випускниците на университета Станфорд на 12 юни 2005 г.

Всичко това се дължи отчасти на талантите му – артистизъм, стратегическа визия, удивително внимание към детайла и диктаторски стил на мениджмънт.

Необикновената треактория на неговия живот - изпадането в немилост през 1980-те, последвано от връщането му в Apple през 1996 г. - е вдъхновение за всеки бизнесмен, чиято кариера се преобръща надолу. Начинът, по който Стив Джобс съживява болнавата компания, на която е съосновател, и я превръща в най-голямата технологична фирма в света (по-голяма от Майкрософт" (Microsoft) на Бил Гейтс – компанията, която надминава "Епъл" толкова драматично през 1980-те), прилича на холивудски филм – какъвто, без съмнение, скоро ще има.

Но може би най-удивителното за Стив Джобс е, че успя да вдъхнови фанатична лоялност от страна на потребителите на "Епъл". И това бе наистина лична връзка. Много от потребителите на марката се чувстват като част от една общност, чийто лидер е Джобс. Дизайнът на продуктите на "Епъл" е съобразен с вкусовете на лидера и отговорят на неговите маниашко високи стандарти. Всеки iPhone или MacBook носи неговите пръстови отпечатъци. Неговото голямо постижение беше да съчетава емоционалната искра с компютърната технология и готовият продукт да се усеща като нещо персонално.

Това е, което поставя Стив Джобс на правилната страна на историята, като през последното десетилетие епицентърът на технологичните иновации се измести към потребителската електроника.

Свят без Стив Джобс

Десетилетия наред процесът на иновациите тръгваше от военните или корпоративни лаборатории, за да се разпространи към потребителските. Напоследък е налице обратният процес. Сега много хора имат в домовете си по-мощни и по-гъвкави устройства, отколкото са тези в офисите им; потребителските уреди и онлайн услуги са по- модерни и лесни за ползване, отколкото повечето системи, с които разполагат фирмите.

Добре познати на потребителите продукти се възприемат от бизнеса, от правителствата, от въоръжените сили. Компаниите правят свои вътрешни версии на Facebook и създават свои собствени приложения, за да доставят софтуер на вманиачените по смартфоните си служители. Лекарите използват таблети за работата си в болниците. Междувременно, броят на потребителите, жадуващи подобни устройства, продължава да набъбва.

Стив Джобс беше известен като чешит на тема контрол и критиците му се оплакваха, че разработените от него продукти и системи за затворени и негъвкави, в името на по-лесното им използване. Той обаче овласти милиони хора, като им даде достъп до най-модерни технологии. Неговото настояване, че на първо място трябва да е потребителят, както и съсредоточаването върху елегантността и простотата, бяха органично вкоренени в собствената му компания и постепенно се разпространиха към конкурентни фирми. Вече не само в "Епъл" дизайнерите се питат:"Какво би направил Стив Джобс?"

Пропастта между "Епъл" и останалите технологични компании вероятно ще се стесни. Представянето на новия iPhone тази седмица (ден преди да почине Стив Джобс) от управленския екип, воден от Тим Кук, който замени Джобс като главен изпълнителен директор през август, се възприе като компетентно, но не и вдъхновяващо. Без Стив Джобс, който да разпръсне звездния си прах, събитието изглеждаше просто като обикновено представяне на нов продукт от някоя технологична фирма.

Но последното представяне на таблета на "Амазон" (Amazon) от Джеф Безос, чиято компания засега е най-добрият последовател на "Епъл" в комбинирането на хардуер, софтуер, съдържание и услуги в лесно за ползване устройство, на няколко пъти се плисна помия по адрес на "Епъл".

Но, давайки всичко от себе си, за да имитира Стив Джобс, Безос също се изказа ласкаво за него.

Сега, когато Стив Джобс си отиде, "Епъл" е просто една от многото технологични компании, които се опитват да призоват неговия непокорен дух в новите си продукти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Мисля, че когато се превежда статия от Тхе Ецономист, трябва да се отбелязва като такава, а не да представя като собствена и оригинална...

  2. Анонимен
    #8

    До 7.Какво точно искаш от накацалите под теб.Нямаме ли право да изразим отношение?

  3. Mickey
    #7

    До коментиращите под мен: Добре че сте накацали и оплескали малко тука, та реших- няма да ви закачам идилията:) А на Стийв Джобс, лека му прръст! Поне беше личност, а не мижитурка като вас!

  4. Анонимен
    #6

    Свят без Стив Джобс,колко тъжно.....Поклон,дълбок и признателен поклон!

  5. Анонимен
    #5

    КОйто може да го oцени,но той живееше за хората,и вечно ще се помни!Дано е намерил покой!Дълбок поклон!

  6. Анонимен
    #4

    Светът изгуби велика личност,гении,и като всички гении живя кратко,но изключително полезно за останалите хора.Поклон и сбогом!

  7. Анонимен
    #3

    Stiv Djobs e velik!Poklon pred pametta mu!

  8. Анонимен
    #2

    "Steve and I first met nearly 30 years ago and have been colleagues, competitors and friends over the course of more than half our lives. The world rarely sees someone who has had the profound impact Steve has had, the effects of which will be felt for many generations to come. For those of us lucky enough to get to work with him, it's been an insanely great honor. I will miss Steve immensely" - Bill Gates

  9. Анонимен
    #1

    Каква е връзката между компютърните технологии и райската градина? Вижте тук: http://krasistoichkov.blogspot.com/2011/10/blog-post.html

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.