Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сянката на Цветанов надвисва и над бъдещия ВСС

Кандидатите се кълнат да пазят независимостта на съдебната власт, ГЕРБ обаче има други планове

73 коментара
Сянката на Цветанов надвисва и над бъдещия ВСС

Наблюдението ми, а и не само моето, е, че не са престанали и продължават все по-настойчивите опити на политическите сили в Република България откровено да се намесват в работата на съдебната система и все по-открито да проявяват стремежа си за нейното овладяване и контролиране, декларира заместник-градският прокурор на София Сергей Стойчев в своята концепция като кандидат за член на следващия Висш съдебен съвет. Изказването му е най-острото сред всички 51 концепции на претендентите за място в новото  "правителство на съдебната власт".

 

Декларацията на Стойчев за политически натиск е издържана в класически прокурорски стил – по посока към Луната. Той не казва кой, кога и защо оказва този натиск, но признава, че положението се влошава, което рядко се чува от представители на държавното обвинение. Още повече неговите шефове в системата, макар и охтичаво, многократно са отричали наличието на директен политически натиск по делата.

 

В останалите 50 концепции също изобилства от критики към наследството, което ще остави сегашният ВСС – пълна абдикация от задължението да защитава независимостта на съдебната власт, провалена кадрова политика и лошо управление на бюджета. Поради тази причина в над 60% от случаите кандидатите обявяват намерението си да участват в написването на изпълнима стратегия за реформа и да инициират спешни действия за поправка на несправедливостта, която шества в момента из съдебната власт.

 

Описанието на пълния крах на сегашния ВСС обаче не е единственото, което надува обема на програмните декларации. В почти всяка една от тях отчетливо се забелязва и страх на магистратите от сянката на вицепремиера Цветан Цветанов.

Човекът на ГЕРБ

 

Този страх намира своите основания в концепцията на депутата от ГЕРБ Юлиана Колева. Номинирането ѝ за член на ВСС не беше изненадващо предвид нуждата на управляващите да вкарат в съвета някой, който изпълнява ролята на тяхна ръка. Партията има нужда от някой, който да канализира и прокарва интересите ѝ сред останалите членове. Логично Юлиана Колева има и различно разбиране от повечето кандидати по въпроса за независимостта на съдебната власт.

 

Девет от десет прокурори и съдии, издигнатите от магистратските квоти, пишат в своите концепции, че скандалите между изпълнителната и съдебната власт не водят до нищо добро. В позицията си Колева обаче не казва, че магистратите имат подобни проблеми, тя иска да се прави разлика между различните видове нападки към тях.

 

"ВСС да разработи примери и модели, различаващи намесата и натиска от критиката и изказванията в отрицателен аспект за работата на съдебната власт", казва депутатът от ГЕРБ., което всъщност е теза на вътрешния министър.

 

Цветанов влезе в серия от скандали със съдии, а пикът на този процес бе уволнението на председателя на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова. Това доведе до протести пред ВСС и множество обвинения, че настоящият съвет работи под диктовката на ГЕРБ. Вътрешният министър излезе с тезата, че никога не е оказвал натиск, а критикува съда като "гражданин". Юлиана Колева очевидно харесва тезата, след като я слага в концепцията си, и ще настоява новият ВСС да гледа на критиките на ръководството на МВР като на гражданска позиция.

Сблъсъкът на концепциите

 

Сблъсъкът между ГЕРБ и представителите на Съюза на съдиите в България, които са номинирани за членове на ВСС, особено ясно личи от тона на концепциите. Освен идейна, между едните и другите има и друга голяма разлика - хората на ГЕРБ със сигурност ще бъдат избрани през парламентарната квота от 11 човека, а другите най-вероятно няма да попаднат в следващия ВСС през съдийската квота от 6 души.

 

Съдия Калин Калпакчиев от Софийския апелативен съд пише: "ВСС дискредитираше независимостта на съда". Както и: "Има дълбока криза на компетентно и почтено управление (на съдебната власт)".

 

"ВСС не допринесе по никакъв начин за издигането на авторитета и общественото доверие в системата. Застрашавайки съдебната независимост, ВСС сериозно навреди на всеки един от съдиите в системата", заявява в концепцията съдия Величка Цанова, която не успя да се пребори със семейната приятелката на Цветан Цветанов Владимира Янева за шефското място в Софийския градски съд.

 

Съдия Савка Стоянова, която е председател на второ Наказателно отделение на Върховния касационен съд и не е член на съдийския съюз, също стига до заключение, че изпълнителната влас застрашава независимостта на магистратурата.

 

"Убедена съм, че гражданите не правят обективна оценка на дейността на магистратите, а изграждат отношението си към отделни съдии или изцяло към органите на съдебната власт, повлияни от публичните изяви на представители на изпълнителната власт", казва съдия Стоянова и предлага екзотичната идея за създаване на експертен съвет към ВСС за повишаване на правосъзнанието на гражданите.

 

Юлиана Колева също говори за проблемите на ВСС и предлага решения като създаване на дисциплинарен съд за провинилите се магистрати, както и за провеждането на дълго отлаганата радикална реформа по прекрояване на българската съдебна карта. Това е пряко свързано с решаване на проблема с големите разлики в натоварването на съдиите от различните съдебни райони.

 

ГЕРБ издига общо шест магистрати за свои представители във ВСС. Освен Колева и останалите петима развиват идеи за реформа на съвета. Те обаче споделят и друго.

Какъв не е идеалният съдия, според Кузманова

 

Открояваща се е концепцията на Мария Кузманова, съдия в Софийския градски съд, бивш съдебен инспектор и настоящ кандидат на ГЕРБ за ВСС. Тя споделя в критичен тон своята визия за това какъв не трябва да бъде идеалният съдия. "Като инспектор при проверките в съдилищата се натъкнахме на магистрати в районни и окръжни съдилища с нестандартна организация на работа, подчертани интереси към теоретизиране и неумение за работа в екип". Остава въпросът защо съдиите да бъдат стандартизирани, защо да им бъде забранено да теоретизират и защо да работят в екип. В екип с кого – с МВР, прокуратурата или адвокатите?

 

Кузманова не спира дотук. Докато всички нейни колеги обясняват, че ВСС трябва да положи повече усилия за подобряване на лошите битови условия, издигнатият от ГЕРБ кандидат заявява: "С малки изключения навсякъде в страната са създадени възможно най-добри условия на труд в новоизградени или реновирани съдебни палати".

Недокомплекти

 

Има и представители на магистратските квоти, които говорят за бъдещето на съдебната система с тон, който навява спомени за социалистическото планиране. Румен Боев от апелативната прокуратурата в Пловдив говори за "недокомплект" от прокурори в пловдивско.

 

"Много важен момент в работата на ВСС е набавянето на юристи с такава теоретична подготовка, професионална издръжливост и морални устои, които вливайки се в Съдебната система да се окажат решаващ фактор за издигането ѝ на качествено ново ниво", споделя своето виждане за реформата Боев.

Предимно началници

 

Българските прокурори за пореден път доказаха, че имат стройна организация и предпочитат да издигат за местата от своята квота във ВСС предимно шефовете си. От общо 13 номинации за четирите прокурорски места в съвета – 11 са на хора, които вече заемат ръководни позиции в държавното обвинение. Сред тях попадат и двама заместник-главни прокурори – Камен Ситнилски и Михаил Кожарев.

 

При съдиите такава тенденция този път няма. От общо 19 номинирани за шестте места в съвета, едва четирима заемат началнически позиции в система. Народното събрание и съдиите в страната са номинирали заедно 27 съдии за позиции във ВСС. Прави впечатление, че трима от тях са председатели на отделения във Върховния административен съд, а двама са редови съдии във ВАС или общо петима представили в съда, ръководен от Георги Колев.

 

Предвид факта, че административните съдилища имат значително представителство в общото делегатско събрание на съдиите, а издигнатите от парламента имат подкрепата на ГЕРБ и БСП, то може всички те да се окажат членове на ВСС през септември. Друг съд със значителен брой участници в изборите е Софийският градски съд – четирима. Най-големият съд в България като брой съдии – Софийският районен съд - има само един представител в борбата за място във ВСС.

 

Представителите на Народното събрание са разпределени почти по пропорционален принцип - 6 номинации на ГЕРБ, 4 - БСП, 2 - ДПС, 2 - Атака, 1 – Синята коалиция и две предложения на независимите депутати. Очакванията са ГЕРБ да вкарат всички свои хора, а за останалите предложения ще се преговаря. Така управляващата партия може да се надява на стабилен сговор във Висшия съдебен съвет, ако успее да постигне разбирателство с представителите на ръководения от Георги Колев административен съд, прокуратурата и Софийския градски съд. Кадровите решение в системата се постигат с едва 13 "гласа" в нечия полза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

73 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #73

    каква сянка какви пет лева. Това е толкова елементарно. Сянка хайде вън от българия това ще ни спаси само

  2. Анонимен
    #72

    жана д'арк Що не си....м....

  3. Анонимен
    #71

    Do 70: Prezervativat na bashta ti se e skasal i spinat te e porazil jako, a?

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #70
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #69
  6. Анонимен
    #68

    Do 67: Bravo!!!

  7. Анонимен
    #67

    Ако нямаше излъчването на идиот и манталитета на милиционер, щях да го оприлича на един Ришельо.

  8. Анонимен
    #66

    Ама каква преграда е сьдебната система? Имали такова животно в Бьлгария. Цецко е над всичко. Даже глупавият Борисов се страхува от него, а простият народ го венчае. Не случайно все повече кадьрни хора напускт Бойко-Цецкова Бьлгария.

  9. Анонимен
    #65

    кой предложи на герб каролина михайлова

  10. Анонимен
    #64

    Фашизмът настъпва с бързи крачки в България. Тотален контрол с частна собственност под контрола на една партия по дефиниция е ФАШИЗЪМ. Последната преграда е съдебната система. Спомнете си какво е ставало в германия преди 90 години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.