Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СЗО на 75: Да се намали финансовото бреме за здраве

Обсъжда се дали организацията да получи повече власт за прилагане на препоръките й

1 коментар
СЗО на 75: Да се намали финансовото бреме за здраве

Правото на здраве е основно човешко право и не би трябвало достъпът да е свързан с финансови затруднения. В България половината от разходите за здравеопазване са бреме за всяко едно българско семейство и това трябва да се промени. Това коментира доц. Михаил Околийски от офиса на Световната здравна организация (СЗО) у нас по повод 75-годишния юбилей на СЗО, който се отбелязва в Световния ден на здравето 7 април. 

Такъв е и слоганът на тазгодишния Световен ден на здравето 7 април "Здраве за всички", което предполага всички хора по света да имат добро здраве и максимално пълноценен живот в един мирен, проспериращ и устойчив свят. "Това е утопия, защото не се случва толкова лесно, но е добре да имаме такъв вид хуманна цел, към която да се стремим", посочи Околийски.

Той съобщи, че 30% от световното население няма достъп до основни здравни услуги, а повече от 2 млрд. души са изправени пред катастрофални разходи за здравеопазване. Предимно това са най-уязвимите семейства. В България наскоро СЗО публикува доклад, според който 44.5% от българските граждани трябва да доплащат от джоба си за здравни услуги. "Т.е. половината от разходите за здравеопазване са бреме за всяко едно българско семейство и това трябва да се промени. Универсално здравно покритие, което предлага финансова защита и което е в приоритетите на националната здравна политика, НЗОК, МЗ е механизмът, който СЗО предлага да се използва, за да може всеки човек да може да получи висококачествени здравни услуги, добри техногологии, квалифицирани и мотивирани здравни работници", заяви Околийски.

Той съобщи още, че работна група в Женева в момента преразглежда мандата на организацията, защото има искане от страните-члентнки в СЗО да има повече екзекутивна власт да прилага препоръките си. В момента в организацията членуван 192 страни, включително и България. "Защото ние в момента даваме препоръки в световен мащаб, определяме глобалните стандарти за здраве и здравеопазване, но е отговорност на правителствата да ги прилагат на практика и да укрепват националните здравни системи", посочи Околийски. По-големи правомощия на СЗО биха позволили да се интервенира по-ефективно по врем е на кризи, посочи той.

За да онагледи какво всъщност представлява СЗО и каква е нейната сила, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев разказа история от 2001 г., когато с помощта на организацията е изкоренено заболяването полиомиелит.

"На първия месец след като започнах работа в МЗ възникнаха първите случаи на полиомиелит в Бургас. Случаите са били внесени от индийски моряк, който е имал контакт с българска проститутка, който ѝ предава вируса, а тя - на децата си и т.н. Това можеше да осуети обявяването на Европа като континент, свободен от полиомиелит. Ужасна история! Азия се е освободила, Южна и Северна Америка са се освободили, а Европа, която вее знамето на цивилизацията не може да бъде сертифицирана като такава.

Горе-долу знаехме какво се прави и си знаехме и възможностите. На втория ден след като обявихме случаите, дойде експерт от СЗО, който одобри нашата стратегия за бариерна имунизация първо в Бургас, после в Сливен и Ямбол, после в цяла България, на рискови групи и накрая на всички деца. Само че това звучи много лесно, но я се опитайте да го организирате! На третия ден след посещението на експерта от СЗО, на летище София кацна самолет с ваксината.

Ето това е СЗО! И никой сам не може да го направи: нито да намери ваксината, нито да я плати, нито да организира транспорта, нито да докара даже хладилните чанти, които са необходими. Да създаде организацията: ваксината да стигне до всяко джипи, до всяко едно село и навреме да обхванем контингента. Което разреши проблема, и Европа беше сертифицирана като свободна от полиомиелит".

Доц. Околийски направи преглед на някои от постиженията на СЗО у нас през годините като изкореняването на редица заболявания, работата в областта на психичното и общественото здраве, борбата с вредните фактори като тютюнопушенето и др. Той очерта и предизвикателствата като дезинформацията по време на Covid-19 и изоставането, което пандемията причини на изпълнението на глобалните здравни цели. 

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #1

    Повече "власт"? За хора, които никой не избира?! Не, мерси! /и без "мерси", пак "не!"/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.