Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СЗО: Над половината от европейците може да се заразят с Омикрон до 2 месеца

Европейските страни се опитват да укрепят здравната си система

6 коментара
СЗО: Над половината от европейците може да се заразят с Омикрон до 2 месеца

Разтревожен от "силния прилив" на Омикрон, европейският клон на Световната здравна организация (СЗО) прогнозира днес, че с оглед настоящото темпо на разпространение до два месеца над половината от европейците може да се заразят с новия коронавирусен вариант, предаде Франс прес.

"При този ритъм Институтът за здравни показатели и оценки предвижда, че над 50 на сто от населението на региона ще се зарази с Омикрон до 6-8 седмици", каза на онлайн пресконференция регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге. Той подчерта, че този вариант показва мутации, които "му дават възможност да се закрепва по-лесно за човешките клетки, и могат да заразяват дори предварително инфектирани или ваксинирани хора".

Над 7 милиона случая на коронавирус са били регистрирани в Европа през първата седмица на новата година, обърна внимание Клуге. Той добави, че Омикрон бързо е станал доминиращият вариант в Западна Европа и "сега се разпространява на Балканите".

"Показателите на смъртността остават стабилни и остават най-високи в страните с висока заболеваемост в съчетание с по-ниски равнища на ваксинация", отбеляза директорът на СЗО за Европа.

Европейските страни се опитват да укрепят здравната си система

Военни са разположени в болници в Лондон. Здравни работници, заразени с коронавируса, лекуват пациенти във Франция. В Нидерландия е въведен локдаун, а в Сицилия са устроени полеви болници в палатки. Държави в цяла Европа се опитват да укрепят здравната си система, която навсякъде е претоварена поради недостиг на служители, за който е обвиняван новият, силно заразен вариант Омикрон на коронавируса, който предизвика вълна от инфекции из целия континент, предава Асошиейтед прес.

"Омикрон означава повече пациенти, които трябва да се лекуват, и по-малко служители, които да ги лекуват", каза в петък Стивън Пауис, медицинският директор на Националната здравна служба (НЗС) на Великобритания.

Световната здравна организация (СЗО) съобщи в четвъртък за рекордните 9,5 милиона новозаразени, отчетени през последната седмица - увеличение със 71 процента в сравнение с предходния седемдневен период. Броят на седмичните смъртни случаи обаче е намалял.

Въпреки че Омикрон изглежда се прекарва по-леко от варианта Делта, той бързо узурпира позициите му, особено сред ваксинираните хора. Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус предупреди, че Омикрон не бива да бъде подценяван.

"Също както предишните варианти, Омикрон изпраща хора в болница и убива хора", каза той. "Всъщност цунамито от случаи е толкова огромно и бързо, че то претоварва здравните системи по целия свят."

Това стана очевидно в петък в Лондон, където около 200 военни, включително 40 медици, бяха разположени в болници, които се мъчат да предоставят жизненоважни грижи в условията на "изключителен недостиг" на служители, като причина за който беше посочен броят на работниците, които са болни или са се изолирали заради Covid-19.

По данни на английската НЗС общо 39 142 нейни служители в болници в Англия са отсъствали от работа на 2 януари - с 59 процента повече от предходната седмица.

Великобритания също така промени правилата си за тестване за коронавирус в опит да намали продължителността на периода, през който хората, дали положителен тест, трябва да се изолират.

Миналата седмица френските власти започнаха да позволяват на здравните работници, които са заразени с коронавируса, но нямат симптоми или имат само леки симптоми, да продължат да лекуват пациенти вместо да се самоизолират.

Франция обяви зашеметяващ брой от 332 252 новозаразени с вируса в сряда - най-големия потвърден брой нови случаи за един ден в Европа.

В Нидерландия от седмици е въведен стриктен локдаун - ход, който трябва да облекчи напрежението върху претоварените болници и да спечели време на започналата бавно кампания за инжектиране на подсилваща доза ваксина да набере скорост. Въпреки локдауна миналата седмица броят на новозаразените в страната достигна рекордни нива.

В Палермо, Сицилия, пред три болници бяха устроени спомагателни съоръжения, за да бъде облекчен натискът върху спешните отделения и да могат екипите на линейките да настаняват пациентите в легла, вместо да чакат на паркингите.

През последните дни броят на случаите, за които се съобщава в Сицилия, се удвои от около 6000 на ден до 14 000 миналия четвъртък. На италианския остров са хоспитализирани само малко под 1000 заразени с вируса пациенти. Болничната система на Сицилия, както и в голяма част от Южна Италия, обаче е много по-слабо развита от тези в северната част на страната и е много по-лесно да бъде претоварена.

Болничната система в южния град Неапол вече е претоварена. Началникът на местната асоциация на болничните доктори Бруно Дзукарели призова правителството да наложи "драстични мерки", за да не се налага болниците да трябва да решават кои пациенти да бъдат лекувани и кои да бъдат върнати.

"Ситуацията е критична, много по-лоша отколкото изглежда", каза Дзукарели в свое изявление. "Всички медицински служители в града - от медицинските сестри в интензивните отделения до шофьорите на линейки - са изложени на "неуправляем стрес", подчерта той.

Във Великобритания, която в четвъртък съобщи за почти 180 000 нови случаи, напредъкът на Омикрон принуди много служители да си останат вкъщи и накара правителството да разположи военни.

"Мъжете и жените от нашите въоръжени сили отново се включват в подкрепа на своите отдадени колеги от НЗС и те работят рамо до рамо, за да защитят нацията", каза британският министър на отбраната Бен Уолъс.

Ръководители на здравната служба заявиха, че разполагането на военни подчертава как страната се бори да продължи да се справя с пандемията.

"Никога преди не сме имали такова ниво на недостиг на служители", каза пред телевизия "Скай нюз" Чаанд Нагпол, председател на съвета на Британската медицинска асоциация.

В цяла Англия болници обявиха "критични случаи" поради недостиг на служители и отложиха планови операции.

"Това не е нормално и следователно правителството трябва да признае, че това очевидно поставя НЗС под изключителен натиск и, за жалост, живата реалност за хиляди пациенти е, че те страдат от последиците от този натиск и недостига на служители", каза Нагпол.

Джон Лайл, командващ от британските военновъздушни сили, заяви пред Би Би Си, че сред военните продължава дискусията за предоставяне на подкрепа на НЗС в други части на страната освен столицата.

"Наистина не можем да прогнозираме твърде напред във времето, но със сигурност знаем, че текущата вълна в момента причинява особени трудности в Лондон. Наясно сме обаче, че тя се отразява в цяла Великобритания", каза той.

Нагпол призова за действия за намаляване на броя на инфекциите и по-добра защита на служителите в здравната система от варианта Омикрон. Важно е правителството "да не чака това просто да отмине, защото хора страдат всеки ден", заяви той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dante Alighieri
    #6

    При Тато какъв Омикрон имаше, това сега е менте.

  2. Milenca
    #5
    Отговор на коментар #3

    Ваксините изобщо не вършат работа. както и бустерите.Не според мен, а според СЗО.

  3. Stefan
    #4

    Имунизационната кампания на Омикрон върви по график. След като прославените фармацевтични корпорации се провалиха безславно в опитите си да създадат ваксини срещу коронавируса, природата ни дойде на помощ. Нека да сме благодарни.

  4. Горскио
    #3

    Ох, най-накрая и СЗО да каже нещо смислено. Обаче трябва да се добави и, че Омикрон е не по-опасен от обикновения грип, а също и че ваксините (особено не-РНК, като масовата в България ваксина на Астра-Зенека) са напълно безполезни срещу Омикрон.

  5. .text
    #2
    Отговор на коментар #1

    Щатите правят по над милион заразени на ден, но що тва да е проблем викаш... Аман от антиваксърски тролове

  6. archibal
    #1

    Човек остава с впечатление, че Омикрон е проблем само на Европа. Нищо не чувам за Южна Америка, Азия, Африка, че и Северна Америка. Многодетната майка поръча милиард и половина нови ваксини и сега търси начин да ги пласира

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.