Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СЗО не препоръчва Ремдесивир за пациенти с Covid-19

2 коментара
СЗО не препоръчва Ремдесивир за пациенти с Covid-19

Световната здравна организация (СЗО) препоръчва да не се прилага лечение с Ремдесивир на хоспитализирани болни от Covid-19, защото противовирусният медикамент не предпазва от смърт, нито от тежки форми на заболяването.

Препоръката е част от насоките за лечение на коронавирус на СЗО, разработени от международна група експерти, пациенти и етик

"Антивирусният медикамент ремдесивир не се препоръчва за пациенти, приети в болница с Covid-19, колкото и тежко да протича болестта, защото няма доказателства, че подобрява шансовете за оцеляване, нито че позволява да се избегне поставянето на апарат за изкуствено дишане", се казва в комюнике на СЗО. Експертите подчертават, че има вероятност от сериозни странични ефекти от медикамента.

Работата по насоките за лечение е започнала на 15 октомври, когато СЗО публикува междини резултати от своето проучване  "Солидарност". В протокола за лечение на СЗО са ползвани резултати от "Солидарност" и 3 други рандомизирани контролирани проучвания. Общо са анализирани данните от над 7000 пациенти в четирите проучвания.

Според СЗО доказателствата сочат, че лекарството няма значим ефект върху смъртността, необходимостта от механична вентилация, времето за подобрение на болните и други важни за пациента резултати.

Според експертната група са необходими повече изследвания за по-сигурни доказателства за конкретни групи пациенти.

Ремдесивир е първото одобрено лекарство за лечение на коронавирус в света. То е разработено от американския производител на лекарства "Гилиад Сайънсис" (Gilead Sciences), първоначално като потенциално лекарство за лечение на ебола, но след началото на пандемията от коронавирус започнаха проучвания с него върху пациенти с коронавирус, резултатите от които бяха приети за успешни от регулаторните органи в САЩ и Европа.

На 1 май Ремдесивир получи разрешение за спешна употреба в САЩ от Агенцията по храните и лекарствата (FDA), а през юли бе разрешена и употребата му в Европа. Медикаментът се прилага единствено в болнични условия.

Проучването "Солидарност" на СЗО излезе със сходни заключения и за други лекарства, ползвани в терапевтичните схеми за лечение на коранавирус - препарата срещу малария Хидроксихлорокин, Интерферон и комбинацията, използвана при пациенти с ХИВ - Лопинавир и Ритонавир. Заключението бе, че нито едно от леченията не повлиява значително смъртността и не намалява необходимостта от поставянето на пациентите на вентилация. Въпреки това, те се ползват от медиците в различни държави, като в научната общност все още има спорове относно ефективността на едно или друго лекарство.

Българското правителство сключи договори с производителя на медикамента "Гилиад" за 32 593 флакона за период от шест месеца (октомври, ноември и декември 2020 г. и януари, февруари и март 2021 г.) на стойност 24.3 млн. лева.

Обявената от "Гилиад" цена за закупуване на лекарствения продукт е 675 лв. без ДДС (345 евро без ДДС) и 810 лв. с ДДС за флакон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #2
  2. boriana
    #1

    СЗО е органицация на чиновници бюрократи. В недалечното минало проядена от корупция. По настоящем се опитва да си върне престижа на гърба на корнавируса. Тя би могла да бъде компетентна не почеве от нашия щаб, също пълен с хора бюрократи, кото не са виждали вируса. Затова нейните препоръки трябва да се взимат под внимание, но не и да се приемат за конпетентност от послереден порядък. Много болни са били излекувани с това лекарство. Всяко лекарство на един помага на други не. Затова се говори за лечение след генна диагностика.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.