Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СЗО: Починалите от Covid-19 по света са близо три пъти повече от официално обявените

2 коментара
СЗО: Починалите от Covid-19 по света са близо три пъти повече от официално обявените

Смъртните случаи от COVID-19 в света през 2020-2021 г. се оценяват на 14,9 милиона. Това съобщи Световната здравна организация (СЗО), цитирана от БГНЕС.

"Броят на смъртните случаи, пряко или непряко свързани с пандемията от COVID-19 от 1 януари 2020 г. до 31 декември 2021 г., е приблизително 14,9 милиона (13,3 милиона до 16,6 милиона)", заяви СЗО в нова оценка.

"Тези отрезвяващи данни показват не само въздействието на пандемията, но и необходимостта всички страни да инвестират в по-устойчиви здравни системи, които могат да поддържат основни здравни услуги по време на кризи, включително по-силни здравни информационни системи", заяви ръководителят на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус, цитиран от АФП.

Свръхсмъртността, изчислена в окончателните данни, се изчислява като разлика между броя на настъпилите смъртни случаи и броя на смъртните случаи, които биха се очаквали при отсъствие на пандемията, въз основа на данни от предишни години. Свръхсмъртността включва смъртните случаи, свързани с коронавируса пряко, поради заболяването, и косвено, поради въздействието на пандемията върху здравните системи и обществото.

През 2020 г. и 2021 г. държавите по света съобщават на СЗО за 5,42 милиона смъртни случая от Covid-19 - число, което днес възлиза на 6,24 милиона, включително смъртните случаи през 2022 г.

Базираната в Женева организация отдавна твърди, че истинският брой смъртни случаи ще бъде много по-висок от само регистрираните смъртни случаи, които се дължат на инфекции с Covid. Смъртните случаи, свързани косвено с пандемията, се дължат на други заболявания, за които хората не са имали достъп до лечение, тъй като здравните системи са били претоварени от кризата.

СЗО заяви, че повечето от смъртните случаи - 84 % - са концентрирани в Югоизточна Азия, Европа и Северна и Южна Америка. Всъщност само на 10 държави се падат 68% от всички случаи на свръхсмъртност. На държавите с високи доходи се падат 15 процента от излишните смъртни случаи; на държавите с високи и средни доходи - 28 процента; на държавите с ниски и средни доходи - 53 процента; а на държавите с ниски доходи - 4 процента. В световен мащаб броят на смъртните случаи е по-висок при мъжете, отколкото при жените - 57% при мъжете и 43% при жените - и по-висок при възрастните хора.

"Измерването на свръхсмъртността е съществен компонент за разбиране на въздействието на пандемията", заяви Самира Асма, помощник-генерален директор на СЗО по въпросите на данните, анализите и доставките.

Тя заяви, че промените в тенденциите в смъртността дават на вземащите решения информация, необходима за насочване на практики, които могат да намалят смъртността и да предотвратят бъдещи кризи.

"Тези нови оценки използват най-добрите налични данни и са изготвени с помощта на надеждна методология и напълно прозрачен подход."

СЗО заяви, че цифрата 14,9 млн. е изготвена от водещи световни експерти, които са разработили методология за генериране на оценки в случаите, когато липсват данни.

Много държави нямат капацитет за надеждно наблюдение на смъртността и поради това не генерират данните, необходими за изчисляване на процента на свръхсмъртност - но могат да го направят, като използват публично достъпната методология.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Niksan
    #2

    Вероятно авторите са допуснали печатна грешка. Всъщност смъртността е 20 пъти по-малка, но пък нали трябва да се издои и последната стотинка от всеки джоб!

  2. Мица
    #1

    В България свърсмъртността показва двойно повече жертви от официално регистрираните, т.е. над 70 хиляди почнали.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.