Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тайни избори в Санкт Петербург – генерална репетиция за федералния вот

Надеждата, че са възможни промени "отгоре" окончателно пропадат

0 коментара
Тайни избори в Санкт Петербург – генерална репетиция за федералния вот

Преминалите в неделя на пръв поглед незначителни частични избори в два района на Санкт Петербург показаха как в Русия чрез откровено политическо мошеничество, със спечелени само 6 хиляди гласа е възможно да се стигне до третия по важност в йерархията на държавата пост. Според познавачите на руския политически живот освен това приложената на тези избори схема е генерална репетиция за предстоящото да се случи на парламентарните избори на федерално равнище през есента и на президентските избори през март догодина.

В неделя избирателите в два района на Санкт Петербург трябваше да изберат депутати в местните съвети. Конкурираха се 16 кандидати, главно хора, които не се занимават професионално с политика – като например железопътен механик и гардеробиерка. В списъка обаче бе и притежаващият широки поблитически връзки губернатор на Санкт Петербург Валентина Матвиенко. Тя влезе в надпреварата миналия месец, което предизвика скандал в родния град на президента и министър-председателя на Русия.

Според опозицията управляващата партия "Единна Русия" пазела подготовката на изборите в тайна, за да осигури липсата на силни съперници за дълбоко непопулярната в града, но близка до Кремъл Матвиенко. Когато станало известно, че ще има избори, се оказало, че срокът за регистрация в тях вече е изтекъл. Това попречило на участието на опозиционни политици.

"Това са тайни избори – нов за съвременна Русия вид мошеничество", каза Борис Немцов - един от лидерите на опозицията и от най-яростните критици на Кремъл.

Обяснението за всичко това е фактът, че, макар да става дума за местни избори, залогът в тях е един от най-важните постове в държавата. Победата на Матвиенко ѝ дава възможност да влезе в Съвета на федерацията – горната камара на руския парламент. А президентът Медведев предварително вече бе одобрил издигането ѝ за председател на Съвета на федерацията – третия пост в руската йерархия след президента и министър-председателя.

Според руската Централна избирателна комисия е възможно някои закони да са били нарушени в случая, но нарушенията не можели да бъдат повод за отмяна на изборите.

Многоходова комбинация за скриване на изборите

Санкт Петербург е вторият по големина град в Русия, смятан традиционно за най-европеизираният град в страната, превърнал се в център на политическата опозиция срещу премиера Путин и президента Медведев. Тази година стана ясно, че на Кремъл ще му се наложи да отстрани Матвиенко от губернаторския пост, за да повиши рейтинга си в града.

През 2003 г. тогавашният президент Владимир Путин издигна Матвиенко като губернатор. Популярността ѝ обаче скоро започна да пада. Тя предизвика недоволството на мнозинството от гражданите с подкрепата си за планираното строителство на седалище на "Газпром" в града - 403-метрова стъклена кула, която би нарушила установената от 18-ти век "небесна линия".

През юни тази година социологическо проучване показа, че едва 18 на сто от гражданите оценяват положително дейността на губернатора. Същия месец в присъствието на журналисти от държавната телезивия Медведев се срещна с Матвиенко и ѝ предложи да се премести в Москва и да оглави Съвета на федерацията. Тя му отговори, че би се радвала да премине на този пост.

За да стане това обаче, Матвиенко би трябвало да заема изборен пост. Губернатор не би могъл да стане член на Съвета на федерацията, но пък право на това имат 111-те депутати от районите на Санкт Петербург.

Обикновено изборите за местни съвети се провеждат веднаж на 5 години, което не бе планирано в близко време. Но, ако действащи депутати се откажат преждевременно от мандатите си, се провеждат предсрочни избори, което и бе необходимо в случая.

Противниците на Матвиенко се зарекоха да ѝ противопоставят на изборите свои кандидати, за да не може тя да заеме желаната длъжност. Самата Матвиенко обаче отказва да назове района, в който ще се кандидатира. Опозиционната партия "Справедлива Русия" разпратила дори писма до всички градски райони с въпроса ще има ли при тях избори, но не получава нито един отговор.

В средата на юли опозицията научава от градската избирателна комисия, че ще има избори в два района в центъра на Санкт Петербург. За участие дв тях се регистрирали няколко кандидати на опозиционни партии.

В края на юли обаче Матвиенко прави сензационно изявление: в телевизионно интервю тя казва, че се е кандидатирала в два други района на града. Противниците ѝ веднага се втурнали в тези райони, за да регистрират свои кандидати. Оказва се обаче, че регистрацията вече е приключила.

По думите на анализатора от московския Карнеги център Маша Липман, за да се кандидатира Матвиенко, е трябвало не само най-напред да се организират оставки на местни депутати, но и да се намерят кандидати, съгласни да ѝ съперничат. При това всичко е трябвало да се извърши тайно, за да не се появят сериозни конкуренти на губернатора.

"Това е многоходова комбинация, в която дори за руските стандарти е имало много равнища", отбелязва Липман.

Избирателните комисии на местно и на федерално равнище установиха, че изборите не са били обявени по надлежния ред, но това според руския закон не означавало, че те трябва да бъдат отменени.

Изборен резултат като в съветските времена

Както се очакваше, Матвиенко спечели изборите и в двата района – в "Червена рекичка" за нея гласуват 94.5% от участвалите избиратели, а в "Петровски" район – над 93%. Според опозицията такива резултати, каквито не е имало от съветско време, се навъможни без широкомащабна фалшификация.

По информация на електронното издание Газета.ру Матвиенко е събрала общо в двата района само 6423 гласа, при това с помощта на пенсионери, уговаряни по телефона да отидат да гласуват дори и без паспорт и на курсантите от намираща се в един от районите военна академия, които били доведени да гласуват под строй.

Още в понеделник Матвиенко подаде оставка като губернатор, приета веднага от президента Медведев. Съветът на федерацията пък ще свика извънредна сесия, за да я избере за свой председател преди началото на редовната сесия на 21-ви септември.

Промяната "отгоре" невъзможна

"Начинът, по който провалилата се като губернатор на Санкт Петербург Валентина Матвиенко бе издигната към поста в Съвета на федерацията, окончателно лишава страната от надеждата, че в новия политически цикъл са възможни промени "отгоре". Позорната история на "оставката с повишение" стана и генерална репетиция за начина, по който ще преминат федералните избори", коментира Газета.ру.
Илиюзиите са излишни – властта дава ясно да се разбере как ще бъде устроен политическият живот в страната в обозримо бъдеще. Прави го с отказа от регистрация на Партията на народната свобода, с пародията на първични избори в създадения от Путин "Народен фронт", в които победителите са предварително известни, със спешния опит на мястото на изпадналата във височайша немилост партия "Справедлива Русия" да бъде скалъпена новата втора партия на властта – квазилибералната "Право дело" да олигарха Михаил Прохоров, пише по-нататък изданието.

Накрая, тези избори са показател за съхраненото отношение на властта към гражданите като към статисти, тъпо подпечатващи приетите предварително от нея решения. По силата на нашето уникално лоялно към партията на власт избирателно законодателство Матвиенко имаше отлични шансове да спечели и без тези скандални манипулации, тъй като няма праг за участието в изборите, а законът ѝ позволява да заеме дори пето място на тези избори и пак да получи заветния мандат като пропуск към Съвета на федерацията. Но властта избра най-унизителния за населението, а и за самата Матвиенко вариант, унищожавайки и без това опетнената ѝ политическа и професионална репутация.

Историята с Матвиенко от самото начало не оставя и никакви илюзии относно способността на Медведев да реформира страната "отгоре". Може да се обсъжда дали възгледите му се отличават по същество от възгледите на Путин, мегодите им на управление обаче не се различават по нищо, пише Газета.ру.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.