Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тайните приятели на Путин

0 коментара

Кой управлява Русия? Преди две години почти всеки руснак би отговорил: "Березовски и олигарсите!" Днес отговорът е "Президентът!" Но би било крайно наивно да се смята, че за една година управление на Путин властта на олигарсите в Русия по някакво чудо е ликвидирана.

"Семейният" начин на управление на държавата не е изобретение на Борис Елцин. През него са минали или минават всички страни с преходна икономика. Така че пътят на освобождаване от олигарсите не може да не бъде дълъг и лъкатушещ.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

Преди да стане президент, Владимир Путин е бил в близки отношения с доста голям брой бизнесмени, но след възхода му на кремълския престол много неща се променят и крайно нужните му за времето отношения престават да бъдат актуални. Но би било преувеличение да се говори и за пълно дистанциране на Путин от целия бизнес. Някои стари приятелства все пак са останали, а и за да е в течение на икономическите проблеми, той е длъжен да общува с бизнесмени.

Двама от тях са, от една страна, напълно непознати за широката публика, а от друга, играят значителна роля в руската икономика и имат най-голям достъп до Путин. Третият герой на материала, макар и да не е олигарх, може да стане такъв в най-близко време.

Сергей Пугачов: олигархът-невидимка

Ръководителят на Межпромбанк, Сергей Пугачов, може смело да претендира за званието супермагнат-невидимка. През последните пет години той е бил доверен човек на такива крупни политически фигури като Павел Бородин, Валентин Юмашев, президента на Башкирия Муртаза Рахимов, патриарх Алексий Втори и накрая на Владимир Путин.

Кариерата на Сергей Пугачов тръгва стремително нагоре в средата на 90-те години, след като той влиза в най-близкото обкръжение на кремълския интендант Павел Бородин. Благодарение на Бородин, Межпромбанк, ръководена от неизвестния тогава С. Пугачов, е включена в списъка на банките, работещи с международни финансови организации. Към банката на Пугачов са насочени и сметките на най-големите руски корпорации от рода на "Алмази России".

Скоро Пугачов става близък и на други високопоставени обитатели на Кремъл. Шефът на Межпромбанк става постоянен гост в приемната на Валентин Юмашев и един от главните изпълнители на поръчки от различно естество за семейството на Елцин.

Обстоятелствата около първото запознанство на Сергей Пугачов с Путин са забулени в мъгла. Но е известно, че те са имали много допирни точки, когато бъдещият президент работи като заместник на Бородин. Тогава Путин отговаря за руската държавна собственост в чужбина, а тази област влиза в сферата на непосредствените бизнес интереси на Межпромбанк.

Така или иначе, днес Сергей Пугачов е един от най-приближените до Путин бизнесмени. Наистина, същината на отношенията помежду им не е ясна. Според твърденията на едни, Пугачов имал единствената функция да бъде свързващото звено между президента и патриарх Алексий Втори.

Но според други, Пугачов давал политически съвети на Путин. Например, според някои данни през 2000 г. той присъствал на неофициално съвещание на ръководителите на силовите структури, на което било взето решението за арестуването на Гусински. Мнозина свързват с името на Пугачов и назначаването на Владимир Устинов за генерален прокурор.

Владимир Коган: колекционер на политици

Според приятелите му Владимир Коган решил да се залови с бизнес, за да измъкне себе си и младата си жена от тясната комунална квартира в Петербург. Но изглежда, скоро след това процесът го увлякъл и днес 38-годишният Владимир Коган е не само едни от най-големите банкери в Санкт Петербург, но и приятел на огромен брой висши политици - от вицепремиери до самия Владимир Путин.

Владимир Коган започва бизнеса си с куфарна търговия. Постепенно се замогва, създава фирма за търговия с компютри. Идва време да отвори и собствена сметка в банка. Навремето за да стане клиент на уважаваната в града Промстройбанк, желаещият бил длъжен да купи най-малко 100 акции, което Коган прави.

Много бързо след това под негов контрол се оказва голям пакет акции на банката, а след известно време Промстройбанк попада под пълен контрол. След това с всяка изминала година бизнес империята на Владимир Коган поглъща нови и нови предприятия.

Главният успех на Коган се крие в умението му да завързва тесни връзки с политици. Списъкът на бившите и сегашни служители в контролираните от него фирми и предприятия прилича на справочник "Кой кой е в политическия свят". Навремето той установява особено добри отношения с фактически управляващия Петербург първи заместник-кмет Владимир Путин.

Тази дружба продължила и след като бъдещият президент заминава за Москва. Не случайно Путин държал семейните спестявания именно в петербургската Промстройбанк...

Напоследък Коган се опитва да установи контрол над най-съвременни и печеливши предприятия от руски военнопромишлен комплекс. В момента той води битка за концерна Алмаз, който произвежда ракетите С-300, и за контрол над концерна Антей, в който се правят ракетите Тор М-1. Освен това в неговите планове е създаването на голям холдинг от концерните МИГ и Сухой.

Владимир Литвиненко - бъдещият шеф на Газпром?

В началото на миналата година Путин се обръща към ректора на петербургския минно-геоложки институт Владимир Литвиненко с молба именно той да оглави предизборния му щаб в Петербург.

Професионалният геолог се смята за един от най-вероятните хора, които ще заменят Вяхирев начело на Газпром.

Путин и Литвиненко се запознават в началото на 90-те години, когато се занимават с външноикономическа дейност - Путин като председател на комисията за връзки с чужбина при кметството, а Литвиненко като заместник-ректор на института. По-късно, вече в Москва, бъдещият президент избира именно института на Литвиненко, за да защити кандидатската си дисертация. Честото общуване с ректора продължава и след като Путин влиза в Кремъл.

Владимир Литвиненко твърди, че не иска да напуска института. Същевременно той изпраща подробни докладни записки до президента с мнение по най-актуалните въпроси, свързани с развитието на Русия. Например ректорът смята, че общата система на управление на страната е крайно неефикасна.

Обитателите на московските коридори на властта се отнасят с голямо подозрение и опасения към Литвиненко. Например заплашеният от уволнение министър на природните ресурси Борис Яцкевич много се страхува, че може да бъде заменен от петербургския ректор. Но за Литвиненко може да е подготвен значително по-висок пост. Има сведения, че той влиза в списъка на най-реалните претенденти за шеф на Газпром след очакваната за тази година оставка на Вяхирев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.