Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Такъв ужас не е било, работя в ад

37 коментара
Такъв ужас не е било, работя в ад

Комплексните онкологични центрове и специализираните болници по онкология масово отказват да подпишат договори със здравното министерство, съобщиха от Центъра за защита правата в здравеопазването. Пред Mediapool директорът на онкоцентъра във Велико Търново д-р Мария Рачева потвърди новината и заяви, че тя и колегите ѝ са отказали да подпишат договорите, тъй като са “убийствени за пациентите“.

Още преди седмици лекари от онкологичните центрове разкритикуваха новата методика за субсидирането им. Според директорите на онкоболниците предвидените средства са крайно недостатъчни и ще ги доведат до фалити. Те са поискали спешна среща със здравния министър и здравната комисия в парламента.

“Такъв ужас не е било. Имам чувството, че работя в ад“, заяви Рачева, която е директор на онкодиспансерът от 20 години.

За новата методика на плащане Рачева заяви, че “е писана от хора, които не са виждали жив пациент“. По думите ѝ тя е правена от икономисти, без да се поиска мнението на онколозите. Според методиката ще се плаща по 80 лева на преглед на диспансеризиран пациент. “А 80 лева струва само скенера на пациента“, каза тя.

Рачева съобщи, че през тази година онкоцентровете не са получавали пари от здравното министерство. Последното плащане от ведомството към тях е било през декември. През тази година онкоцентровете си получават само парите от НЗОК. Така лечебните заведения са принудени да лекуват пациентите си като трупат дългове. “Не сме оставили нито един наш пациент. Лекуваме ги, правим им изследвания, но се трупат дългове“, обясни Рачева.

Тя каза, че персоналът на онкоцентъра стои без заплати от януари. Едвам успяваме да им преведем поне парите за осигуровките. Скоро, ако някой от моите служители се разболее, той също ще е неосигурен, защото нямаме пари да плащаме осигуровките“, заяви Рачева.

Досега онкодиспансерите се финансираха от касата и от общините, като държавата превеждаше пари на общините. Това е така, защото онкоцентровете са общински. От тази година обаче трябва да плаща държавата. Според Рачева това е незаконно и подобен ред противоречи на нормативната уредба. По думите ѝ това също е причина директорите на онкоцентровете да не подписват договорите.

Рачева упреква здравния министър и екипа му за създалата се ситуация. “Ако не се отнасят с уважение към болните трябва да имат поне страх от Бога. Да не говорим, че нямат милост. В XXI век човек не оставя и кучето си така“, заяви тя.

Рачева разказа, че болните стигат до онкоцентъра във все по-тежко състояние. “Преди идваха пациенти в първи и втори стадий, а сега – в трети и четвърти. Ходят по псевдоспециалисти, всеки гледа да го прегледат без пари и накрая идват в напреднал стадий на болестта. Идват все по-млади хора. Миналата седмица изписах три момичета – на 21, на 28 и на 33 години и трите в състояние, в което не може да им се помогне повече“, заяви Рачева.

В същото време има и оплаквания от пациенти, чиито лекарства бяха прехвърлени от 1 март от здравното министерство към НЗОК. Хората се оплакват, че протоколите, които са им нужни, за да си получат лекарствата от аптеките, се бавят.

От касата обаче заявиха в понеделник, че одобряват протоколите максимално бързо – в срок до две седмици. По данни на касата от 1 до 10 март 81 пациенти са подали документи за отпускане на лекарства за хормонозаместваща терапия при злокачествени заболявания. На 11 март е проведено заседание на ангажираната с протоколите комисия, която е одобрила протоколите на всички 81 пациенти.

От 11 до 18 март са постъпили документи на нови 225 пациенти. Документите на всички вече са разгледани и предстои тяхното одобрение на заседание на Комисията, което ще се проведе на 22 март.

От общо постъпилите документи на 308 бъбречно трансплантирани пациенти към момента са одобрени 194, а на следващото заседание на 24 март ще бъдат одобрени и останалите114 протокола.

38 са постъпилите протоколи за отпускане на поддържащо лечение на пациенти с чернодробна трансплантация. 30 от тях са одобрени на 9 март, а постъпилите по-късно 8 протокола ще бъдат разгледани на заседание на комисията на 24 март.

За периода 1-10 март в НЗОК са подали документи 59 пациенти за отпускане на лекарства за хемофилия, които са одобрени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калина Илиева
    #37
  2. N
    #36
  3. Бобо
    #35
  4. Патоанатом
    #34
  5. той
    #33
  6. Да!
    #32
  7. аз
    #31
  8. 123
    #30
  9. лили
    #29
  10. Pisna mi!
    #28

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.