Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Такса смет - според площта на имота

Непреодолими различия ще забавят още новата методика за изчисляване на плащането за боклука

8 коментара
Общините имат право да използват приходите от таксата за боклука само за да покриват разходите си по събиране, извозване и обезвреждане на отпадъците. Сн. БГНЕС

Такса смет, която гражданите и бизнесът плащат на общините, да зависи от площта на имотите. Това е най-вероятният сценарии за промяна на базата за изчисляване на вземането, което в момента масово се смята според данъчната оценка на имотите, каза министърът на финансите Владислав Горанов в отговор на въпрос на депутата от Реформаторския блок Вили Лилков във вторник.

По закон Министерският съвет трябваше да предложи нова методика за такса смет до края на март, която да се основава на изхвърленото количество отпадъци. Това обаче означава сериозно увеличение на тежестта за гражданите за сметка на тази за бизнеса. За изработването на методиката е сформирана работна група в Министерството на финансите с участието на общините и бизнес организациите.

Заради непреодолими различия между участниците, подсилвани от предстоящите местни избори, и до момента конкретен резултат от работата няма, а според закона новата такса смет трябва да е факт от началото на 2016 г. Първоначалната идея беше тя да се прилага от началото на тази година, но по настояване на общините и по предложение на ГЕРБ промяната беше отложена.

Горанов не каза кога се очаква работната група да излезе с конкретно предложение. Работата по методиката била затруднена заради липсата на конструктивен диалог и противоположните становища на различните участници. Министърът обясни, че изчисляването на таксата според изхвърлените количества отпадъци е справедливо, но е трудно да се намери метод, който да удовлетвори и общините, и бизнеса и в същото време да може да се прилага във всички населени места. Имало съгласие първо да се промени Законът за местните данъци и такси и след това да се изработи методика за изчисляване на плащането. Горанов не каза в каква посока ще са законовите изменения и дали ще доведат до ново отлагане на промените.

Лилков пък заключи, че и догодина таксата ще се изчислява според данъчната оценка, което ощетява хората с имоти в централните части, както и фирмите. "Не мога да приема, че двустаен апартамент в центъра на София произвежда 10 пъти повече смет от такъв апартамент в краен район. Трябва да ограничим общините да вървят по най-лекия път. Данъчната оценка на имотите има най-малка връзка с произведената смет от едно домакинство или фирма", каза депутатът.

По закон и сега използването на данъчната оценка като основа за изчисляване на такса смет е изключение, което се прилага, ако ставката не може да се пресметне според изхвърления боклук. Общините обаче от години са превърнали изключението в правило. При управлението на кабинета "Орешарски" беше направен опит за промяна като дори беше представен и вариант на методика за ново изчисляване на таксата за боклука. Предвиждаше се плащането да се раздели на две - за чистене и за събиране на сметта. Предлагаше се плащането за чистота да зависи от броя на живеещите в даден имот или на служителите във фирмата, ако става въпрос за офис. При този метод, ако разходите на общината за чистене са 2000 лв. на година, а жителите - 1000, таксата на човек щеше да е 2 лв. За 4-членно семейство - 8 лв.

В обявената, но неприета през миналата година методика, за такса смет се даваха три варианта, от които общините да избират. Първият беше според количеството изхвърлена смет на човек, като плащането трябваше да се прави през покупка на чували за боклук или стикери, които хората да залепят на собствените си торби. Другият вариант беше да се следи количеството в кофите пред къщите.

Вторият начин за изчисляване беше да се изчисли средна стойност на глава от населението, след това съответната сума да се умножава по броя на обитателите на жилището и така да се формира плащането за домакинствата. Третият начин беше комбинация между първите два.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Манолож
    #8

    Поредната глупост на момченцето, което си мисли, че е министър. Ами то и сега е така - плаща се по данъчната оценка на имота, а тя основно се определя от площта. Напънала се планината, та родила ... мишка

  2. Ливада
    #7
  3. Ливада
    #6

    Поредната Горанова тъпотия. Абе Влади, момче галено на бате Бойко, площта ли генерира боклука или живеещите на нея? Айде не се прави на по-бавно развиващ се, отколкото си всъщност, и вземи да си напънеш мозъченцето, та дано роди нещо по-смислено! Като например пропорционално на годишното потребление на вода през предходната година, което хем е най-лесно, хем зависи от броя на живеещите в имота и съответно генериращи боклуци в него. Помислете, бе експерти високоплатени!

  4. Майтапчия
    #5

    Имитация на промяна! Апартаментите ли генерират боклук? Ами ако собствениците са на работа в чужбина например? Лаици, ама от лакомите лаици!

  5. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #4
  6. Kalina
    #3

    Поредната глупост! Разбира се, че трябва да е на глава от населението! Така и в гетата ще поизчистят може би, ако успеят да измъкнат дължимото от сганта, живееща там! Да не забравят, че едно пеленаче замърсява много повече с папмперсите например, отколкото възрастен пенсионер и да смятат и децата. Нормалното е на глава от населението.

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Световния принцип е "Замърсителят заплаща"! Точно колкото си направил!Хайде апартамент -плащай ...

  8. Boriana Boneva
    #1

    дали ще бъде според площта на имота, или местоположението или оценката ЦЕЛТА Е ЕДНА- ДА СЕ УВЕЛИЧИ ТАКСАТА. По всякакъв начин ще го направят но е и по броя живеещи в един имот. Това е лесно. Облагате от бебе до старец. И не го питате къде живее. Защото сметта се прави не от боклука по пода, а от лицата които живеят в дома. Как смятате- гарсониера с четирима живеещи, по-малко боклук ли произвежда от четиристаен с един живущ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.