Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Таксата за платено обучение във ВУЗ ще е около 1700 лева

6 коментара

Годишната такса за платеното висше образование няма да може да бъде по-висока от удвоената средна държавна издръжка за студент, която към момента е 866 лева, обяви във вторник министърът на образованието Сергей Игнатов.

Предстои да бъдат внесени законови промени във връзка с регламентирането на платеното обучение. Висшите училища няма да имат правото в рамките на държавната поръчка да приемат в платено обучение, обясни Игнатов.

Междувременно заместник-ректорът по учебната дейност на Софийския университет “Климент Охридски“ Мария Шишиньова съобщи, че в специалността “Право“ на няма да има платено обучение. Тя коментира, че така "ще се попарят много надежди" на кандидат-студенти да се обучават в тази търсена специалност. Ако правителството възприеме предлаганата от СУ схема за платеното обучение, като цяло в атрактивните специалности, към които има наплив, няма да има форма на обучение срещу заплащане.

Софийският университет предлага платеното обучение да не надвишава 10 процента от образователния капацитет в съответното професионално направление. Шишиньова коментира, че това изискване е изключително важно, защото по този начин се слага граница в онези професионални направления и специалности, към които има много голям интерес.

Тя посочи, че СУ даже са преизпълнили образователния си капацитет за специалността “Право“ и няма свободни бройки. За въвеждането на платеното обучение висшите училища трябва да имат и "много добра" оценка по съответното професионално направление, дадена им от Националната агенция за оценяване и акредитация.

И тази година нараства броят на специалностите, за които може да се кандидатства с оценки от матурите. От 96 специалности в 76 от ще се приемат кандидати с оценките от държавните зрелостни изпити. За сравнение през 2009 г. прием с оценки от матурите имаше в 30 специалности, а през 2008 година - в 24.

За учебната 2010/2011 г. местата в редовна форма на обучение на бакалавърската степен са 4000, а в задочната - 542. Местата за образователно-квалификационната степен "магистър след завършена бакалавърска степен" в редовната форма са 1308, а в задочната форма - са 368.

Най-желаният кандидат-студентски изпит в Софийския университет "Св. Климент Охридски" е по български език и литература, съобщи Георги Гешев, началник на Учебния отдел.

За новата учебна година СУ организира три изпитни сесии, като първите две бяха предварителни, а сега предстои редовната изпитна сесия. Кандидатите за трите сесии са 20 866, като някои от тях се явяват на няколко изпита. Таксата за един изпит е 30 лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 123
    #7

    КОлегите от СУ не се чуват какво говорят. След като няма наплив за студенти по физика, не е ли редно да се плаща на студенти да учат у нас? Логиката води до правилното заглавие: Няма да ИМА ПЛАТЕНО обучение в СУ, защото за непривлекателните специалности няма да има желаещи да плащат, за да учат.

  2. znam
    #6

    Кьораво и сакато се е юрнало да става юрист в тази непрокопсана страна! Зер, има далавера! Най-големите крадци и далавераджии са адвокати, прокурори и съдии.

  3. Съгласен
    #5

    Напълно съм съгласен с теб! В Бургаския свободен "университет" например има завършили цели випуски "юристи" от зората на демокрацията, които дори не са държали кандидат-студентски изпити. Сега част от тях правораздават и решават човешки съдби. Голяма част от завършилите "право" наистина не стават за нищо и се превръщат в изпечени мошеници и далавераджии, включително и като магистрати, съдии и прокурори.

  4. М.Н.
    #4

    да има само за специалности, които много се търсят от кандидат-студентите. Напълно естествено е, че никой няма да иска да плаща за специалност, която от години не представлява интерес и в която се влиза без приемен изпит, поради недостиг на кандидати. Друг е въпросът, че съвременните младежи имат много силен интерес само за специалности, които им се струва, че са свързани с далавера и пари, няма вече никакъв идеализъм, всичко е прагматизъм и материални интереси. Това е.

  5. konfuzius
    #3

    tozi "universitet" ? tam za kakvo li ima napliv?

  6. mm
    #1

    обявиха,че тази година в СУ няма да приемат право !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.