Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Талибаните "държат ключовете" към полезни изкопаеми за трилиони долари

17 коментара
Снимката е илюстративна

С овладяването на Афганистан талибаните вече "държат ключовете" за недокоснати полезни изкопаеми за трилиони долари, включително някои, които биха могли да подпомогнат прехода на света към възобновяеми енергийни източници, съобщава АФП. Неизползваните минерални богатства на страната се оценяват на 1 трилион долара от Геоложката служба на САЩ (USGS), според афганистански източници обаче стойността им е три пъти по-висока.

Същевременно средствата вече не достигат на талибаните, след като откакто се върнаха на власт преди седмици, големите дарители на помощ спряха подкрепата си за Афганистан. Безкрайните войни и лошата инфраструктура попречиха на страната да добива изкопаемите, които биха вдъхнали живот в икономиката на страната.

Какво включват ресурсите?

Ресурсите включват боксит, мед, желязна руда, литий и редки почви, сочи доклад от януари на Геоложката служба на САЩ (USGS).

Медта, която е необходима за производството на захранващи кабели, стана гореща стока тази година, тъй като цените скочиха до над 10 000 долара за тон.

Литият е решаващ елемент за производството на батерии за електрически автомобили, слънчеви панели и вятърни паркове. Световното търсене на литий се очаква да нарасне с над 40 пъти до 2040 г., според Международната агенция по енергетика.

А в Афганистан "се намира огромен резерв от литий, който не е използван до днес", каза Гийом Питрон, автор на книгата "Войната за редки метали".

Афганистан също е дом на редки изкопаеми, които се използват в сектора на чистата енергия: неодим, празеодим и диспрозий.

Неизползваните минерални богатства на страната се оценяват на 1 трилион долара от USGS, въпреки че според афганистански служители стойността им е три пъти по-висока.

Афганистан работи по-добре по добива на скъпоценни камъни като изумруди и рубини, както и полускъпоценен турмалин и лапис лазули, но бизнесът е тормозен от незаконна контрабанда към Пакистан.

Страната също така добива талк, мрамор, въглища и желязо.

Китай е готов да прави бизнес с талибаните

Докато връщането на власт на талибаните възпира чуждестранните инвеститори, една страна, която изглежда желае да прави бизнес с тях, е Китай.

Втората по големина икономика в света заяви, че е готова да има "приятелски и кооперативни" отношения с Афганистан, след като талибаните влязоха в Кабул.

Държавната корпорация China Metallurgical Group спечели права през 2007 г. да вземе на лизинг гигантското находище на медна руда Mes Aynak за 30 години и да извлече 11.5 милиона тона от суровината. Проектът за извличане на суровина от второто по големина в света неизползвано находище на мед все още не е започнал работа "поради проблеми с безопасността", пише китайският вестник Global Times.

Но Global Times цитира източник от групата, който казва, че "ще обмисли възобновяването ѝ след стабилизиране на ситуацията и международно признаване - включително признаването от китайското правителство на талибанския режим".

Въпреки че китайските лидери "не са ентусиазирани" от превземането на властта от талибаните, "те няма да позволят на принципа да застане на пътя на прагматизма", заяви в блог Райън Хас, старши сътрудник в мозъчния тръст на института Брукингс във Вашингтон.

"Липсата на развитие на Пекин при големите му инвестиции в медната мина Меs Aynak демонстрира готовността му да прояви търпение в търсене на възвръщаемост на инвестициите", пише той.

Френският експерт Питрон каза: "Китайците не обуславят своите бизнес сделки на демократични принципи". Той предупреди, че няма сигурност, че Афганистан ще се превърне в Ел Дорадо на минералите. "За това се нуждаете от много стабилен политически климат", каза Питрон.

Между откриването на находище на полезни изкопаеми и началото на минните операции може да отнеме до 20 години, каза той. "Никоя компания няма да иска да инвестира, ако няма стабилна политическа и правна система", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #17
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  3. Mimich 06
    #15
    Отговор на коментар #14

    Путин ги привика преди няколко месеца да им каже ,да си седят на д- то и да не помирисват до Русия.

  4. balrogbg
    #14
    Отговор на коментар #11

    Беше подписано за май месец от Помпео Февруари 2020, че талибаните няма да участват в атаки срещу САЩ и НАТО и войските да се редуцират наполовина и Май 2021 пълно изтегляне. Ако това е нищо здраве му кажи, пудела на Путин организира всичко, на следващия президент само му остана да изпълни договора.

  5. balrogbg
    #13
    Отговор на коментар #11

    Не само решение, а подписано споразумение за май месец.

  6. Ощавен маркиз
    #12

    Още Обама сакаше да се махне Юесей армията от това феодално пещерняшко плато/блато... Дори и за не три, ами и за "трийсе" трильона да имат суровини ТЕЙЗИ си остават тера инкогнита за съвременната Цивилизация, камо ли за стабилна демократична държавност. Но защо се учудваме, след като вИличайщият им северен соседь, бившото Сесесере, панастаяшчем - Путлеристань, се намира в сушчото плачевно состояние: вооръжено до зъби, пребогато на природни ресурси, но не НЕУСПЯВАЩО да се возползва от тех в името

  7. levii
    #11
    Отговор на коментар #5

    Тръм имаше решение за изтегляне, но не не го направи. Освен това договорът за изтегляне нямаше с талибаните за изтегляне, а за спазване на примирие.

  8. levii
    #10

    Китай все по-въздигащата се световна опасност за хуманизма и демокрацията, Китай, тайната надежда на комунистите по света и у нас. Човечето Байдън с-у провиденциалиста Тръмп.

  9. необвързан
    #9

    Както и други споменаха вече, единствено Китай би могъл евентуално някога да разработи тези находища. Това е изключително трудно и скъпо начинание. Трябва да се почне от нулата. Няма абсолютно никаква инфраструктура. А обстановката там винаги е била ужасна. Историята на Афганистан е история на непрекъснати бунтове, войни, преврати, убийства и предателства. Всеки опит за някаква модернизация винаги е бил посрещан с яростна съпротива. Промените са били налагани успешно единствено в Кабул о още няколко

  10. Н
    #8

    Как само звучи 2040... А доклада на Световната Организация за климатичните промени от преди 1 месец. заедно със статистиката за пожрите и унищожения кислороден агрегат плюс вредните вещества от дима е крайно песимистичен - до 2 годни е възможно да има рязък голям срив в озоновия слой...до 30 % .../материала го има в "Шпигел" от миналата седмица/. Изводът е:" Светът трябва да свикне да живее с несигурността...",даже и при максимално изпълнение на предприетите от държавите мерки за ограничаване на емисиите.Парана /5 000 км / пресъхна и милиони хектари гора в Сибир...и т.н.-има карта на пожарите и щетите до момента. Следователно тези кроежи и сметки са доста провизорни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.