Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Талибаните в Афганистан търсят нов имидж

1 коментар

Докато преговорите за мир в Афганистан набират инерция, талибаните се опитват да покажат, че са се променили и вече не са такива, каквито са били в бруталните дни на управлението си през 90-те години на миналия век, когато забраняваха музиката и образованието на момичетата и извършваха публични екзекуции на стадиона в Кабул.

"Ако се възцари мир и талибаните се върнат (на власт), то нашето завръщане няма да е така грубо, както беше през 1996 г.", каза пред Ройтерс говорителят на талибаните Забиула Муджахид. През 1996 г. талибаните дойдоха на власт в Афганистан, след което през 2001 г. коалиция начело със САЩ свали техния режим. "Искаме да уверим афганистанските граждани, че от наша страна няма да има никаква заплаха", каза Муджахид.

Това изявление бе направено на фона на преговори за мир, които започнаха да се водят все по-интензивно след поредица срещи през последните три месеца между американския специален пратеник Залмай Халилзад и представителите на талибаните.

Очакванията за решителна промяна бяха подсилени допълнително от новините, че над 5000 американски военнослужещи може да бъдат изтеглени от Афганистан, в рамките на внезапен завой от досегашната стратегия на САЩ, която предвиждаше да се засилва военният натиск върху бунтовниците.

"Нашата съпротива е срещу присъствието на чуждестранни войски в Афганистан. Щом те си тръгнат и бъде постигнато мирно споразумение, ще бъде обявена общонационална амнистия", каза Муджахид. "Нито полицията, нито армията, нито държавните служители, нито който и да било ще бъде подлаган на отмъстително поведение от наша страна", заяви той.

Съобщенията за изтеглянето са непотвърдени, но предизвикаха безпокойство сред много афганистанците, които имат горчиви спомени от ултратвърдолинейния режим на талибаните.

"Не смятам, че мисленето им се е променило. Те обаче са осъзнали, че без спазване на човешките права няма как да бъдат приети от международната общност", каза Билал Седики, говорител на Афганистанската независима комисия за права на човека.

Предвид това, че Афганистан вероятно ще остане зависим от чуждестранната помощ още години наред, талибаните знаят, че няма как да се върнат към миналото, когато бойците им нахлуха в Кабул след хаоса в резултат на гражданската война през 90-те години на миналия век.

Те обаче настояват, че наред с изтеглянето на чуждестранните сили ще има връщане към тяхната строга версия на ислямско управление, а много афганистанци, макар и да жадуват за край на войната, се отнасят с подозрение към заявленията на талибаните, че са смекчили позициите си.

През юни талибански лидери се ядосаха на бойците си за това, че по време на тридневно примирие бяха публикували свои селфита с войници и държавни служители, както и с редови граждани, с които на снимките ядяха заедно сладолед. Малко след това те предприеха сложни нападения срещу провинции със стратегическа важност, за да прогонят оттам афганистанските сили за сигурност, и при действията си използваха граждани като жив щит.

"Уморени от война"

"Знам, че за мен няма място, ако талибаните се върнат в предишния си вид", каза Абдул, полицай с 12-годишен стаж в полицията, който сега работи в западната провинция Фарах.
". . . Каквото и да реши правителството, аз си оставам на негова страна. Но все още не съм загубил надежда за бъдещето. Талибаните не са като преди. Виждаме промени при тях. И те са уморени от войната", заяви мъжът.

Талибаните - движение с преобладаващо пущунски етнически облик, което е най-силно на юг и изток - сега контролират големи части от провинциалните райони на Афганистан, където събира данъци, има си свои съдилища и надзирава образованието.

За много от консервативните афганистански селяни управлението на талибаните осигурява стабилност, каквато те харесват, а суровите наказания и строгият контрол върху правата на жените се вписват добре в традиционните практики в много райони.

В окръг Акташ, в северната провинция Кундуз, една от люлките на талибанските бунтовници, някои жени казват, че им се позволява да ходят свободно и че не е нужно да си покриват лицата с бурки.

Муджахид заяви, че талибаните не са против образованието на жените и това да работят, но по думите му те искат да запазят културните и религиозни норми.

"Не сме против жените да работят в държавните институции, нито сме против дейностите им навън, но ще се противопоставяме на чужди за нашата култура начини на обличане на жените", каза говорителят.

Омаид Майсам, заместник-говорител на афганистанския министър-председател Абдула Абдула, заяви, че правителството защитава човешките права, както и че за да изчистят хардлайнерския си образ, талибаните трябва да приемат конституцията на Афганистан.

"Забелязахме някои признаци на промяна при тях, но те трябва да покажат и на дела, че наистина са се променили", каза той.

Много хора смятат, че връщането на талибаните ще постави под заплаха постиженията на страната след 2001 г. Има още доста работа за вършене, за да бъдат убедени жените, които работят или се образоват, и скептично настроените етнически групи като таджиките, узбеките и хазарейците от Северен и Централен Афганистан.

"Мисля, че тези изявления, че талибаните се били променили, са само предлог, за да могат талибаните да бъдат приети", каза Малина Хамиди, учителка в училище в окръг Чамтал, провинция Балх. "100 процента съм сигурна, че щом се върнат на власт, ще си бъдат същите талибани, които управляваха Афганистан през 90-те", добави тя.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    С една дума - нещо като нашите комунисти когато станаха на социалисти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.