Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тъмни облаци на хоризонта за балтийския газопровод

112 коментара
Тъмни облаци на хоризонта за балтийския газопровод

Въпреки оптимистичните заявления, които се чуват на официално ниво и от Русия, и от Германия, бъдещето на планирания по дъното на Балтийско море газопровод се оказва съвсем не така безпроблемно, както неуморно го рисува шефът на надзорния му съвет, ексканцлерът Герхард Шрьодер.

Според съобщения проникнали напоследък в немския печат, в Москва се изказват опасения от съдебни процеси и искове за гигантски обезщетения, които ще бъдат предявени от Полша и от балтийските републики. В новия си брой списание “Шпигел” съобщи, че разполага с копия на руски правителствени документи, които потвърждават безпокойството на Кремъл. Става дума за писма до министерството на енергетиката и до “Газпром”, в които се цитира становище на московския еколог Владимир Аникиев.

Мнението на Аникиев е толкова по-интересно, тъй като той трудно може да бъде причислен към действително критично настроените спрямо външната или вътрешна икономическа политика на Кремъл експерти. Академикът от Руската академия за естествени науки е един от най-дейните агитатори за безопасността на ядрената енергетика. Като член на управлението на руската Зелена партия Аникиев смята, че числото на жертвите на Чернобилската катастрофа, съобщени напоследък от западни експерти, няма нищо общо с реалността, и че Чернобил не представлява вече никаква опасност. В Интернет може да се срещне оригиналното заявление на академика, че “днес броят на смъртните случаи от фатален риск след аварията в Чернобилската АЕЦ е в границите на статистическата грешка”.

Неотдавна академик Аникиев, разкритикува опасенията на независими руски природозащитни организации, че проектираният газопровод може да взриви екологическата обстановка в северната част на Балтийско море. Според академика, "нашата позиция не може да е забраната на проекта като такъв, защото той е важен и ще осигури с енергия много страни в ЕС”.

Според писаното в “Шпигел”, обаче, се оказва, че във вътрешна експертиза академикът е предупредил, че е много вероятно трите балтийски републики и Полша да предявят пред консорциума-изпълнител и към руската държава иск за обезщетения в размер на над 10 милиарда долара годишно. Основният риск, според експерти, е свързан с големи количества отровни вещества, потопени в морето след Втората световна война.

Началото на газопровода с дължина 1189 км трябва да е в Ленинградска област (учудващо, но именно така все още се нарича областта около Санкт Петербург), а краят му - в Грайфсвалд в Източна Германия. По решение на Потсдамската конференция точно в тази зона през 1946 – 1947 г. на дъното на Балтийско море са потопени над 12 000 т. трофейни отровни химикали от въоръжението на Вермахта. Изказват се опасения, че прокарването на тръбопровода може да наруши целостта на и без това корозиралите контейнери. Последствията биха били катастрофални за живота в целия морски басейн.

В момента Кремъл проявява особено чувствителност, тъй като в края на май в литовския град Клайпеда се провежда международна конференция на експерти по океанология и екология не само от региона но и от цяла Европа и САЩ. На нея ще се обсъждат именно рисковете, с които е свързан така силно оспорваният вече проект. Аргументите за опасността от газопровода със сигурност ще намерят своето място при подготовката на съдебните искове. Конференцията ще бъде открита от президента на Литва Валдас Адамкус, по специалност инженер-еколог. Заедно с полския министър на отбраната Радек Сикорски Адамкус се смята за един от най-сериозните критици на балтийския газопровод.

Неотдавна Сикорски припомни, че подводният вариант ще струва на германските потребители и данъкоплатци 6 милиарда евро повече отколкото наземният тръбопровод през Полша. Сбъднат ли се сегашните опасения на Москва за многомилиардни обезщетения, нанеслият вече сериозни политически поражения проект би придобил и икономически абсурдно измерение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

112 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Добри Божилов
    #119

    Тези публикации са част от отчаянието на Полша и Прибалтика от това, че Русия и Германия се връщат към мисленето от времето на "Молотов-Рибентроп". Всъщност този договор изобщо не е бил лош и за двете страни и няма нищо общо с историческата грешка да започнат война помежду си. Германия и Русия реално нямат нужда от Полша.

  2. 8 без 20
    #118

    Глупости на търкалета! помиярчетата на чичо Сам врещят като че ли ги колят, защото скоро вече няма да могат да крадат и да изнудват.

  3. трезвен
    #117

    на държавите и народите които планово нападна и окупира разпалвайки Втората световна заедно с Германия.

  4. Н.Апостолов
    #116

    Жив и здрав да си Милене! Много се радвам, че така внимателно следиш важните теми в Германия, Европа и света и ни поднасяш компетентни информации и анализи. Темата с т.н. "Балтийски газопровод" е особено важна не само за Германия и Русия, но за цяла Европа и за целия свят. Защото историята на този проект е силно показателна и поучителна за начина на мислене и действие на господата Путин, Шрьодер и техните обкръжения, който според мен не предвещава нищо добро нито в икономически, нито в политически

  5. Васко
    #115

    Как журналисти намират/попадат или кото е там на секретни, вътрешни документи?Предеи седмица - чистач бил намерил в кощето "Строго секретно" (не вестника), сега от някъде са се сдобили с вътрешна преписка на Газпром, другата седмица да очакваме медицинския картон на Буш, сексуланите откровения на Ким и откровенията за делото Ходорковки на Путин.

  6. Васко
    #114

    за пренапсване ан историята.А и да имаше частица истина - България и Румъния не попадат в групата за репарации, а в една група на загубилите - от страната на Германия.

  7. blag009
    #113

    Хъммм...защо ли ми се ЧИНИ , че статията в "Още инфо" е по изчерпателна и добре написана!!!

  8. Перловец
    #112

    blag009, не хъмкай, ами първо гледай. Става дума за две статии. Другата е тук, пък тази е ексик.

  9. June
    #111

    "По решение на Потсдамската конференция точно в тази зона през 1946 – 1947 г. на дъното на Балтийско море са потопени над 12 000 т. трофейни отровни химикали от въоръжението на Вермахта. Изказват се опасения, че прокарването на тръбопровода може да наруши целостта на и без това корозиралите контейнери. Последствията биха били катастрофални за живота в целия морски басейн."Горният цитат е едно много важно заключение. Защото при преговорите между двете страни никой не взе предвид доводите на европейските

  10. orm
    #110

    започва все повече да копира стила на журналистите преди 10.10.1989 г., а именно да разглежда едностранно проблемите.Ще направя разсъждения върху поднесената от него информация.Като пропуснем увода и обяснененията кой е академик Аникин, се натъкваме на учудването на автора че дадена област била все още Ленинградска.Драги авторе, руснаците така са решили и така са я оставили, даже мавзолеят още му седи, не виждам нищо учудващо.Веднага след това се изтъква като предтекст за съдебно дирене решение

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.