Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ТАНАП вече може да доставя азерски газ за Европа

2 коментара
Газопроводът ТАНП е готов за пълна експлоатация

Трансанадолският газопровод (ТАНАП), който е основната част от трасето на Южния газов коридор, е готов да транспортира директно природен газ към Европа от 1 юли 2019 г., съобщиха в понеделник от азерската  компания СОКАР, която с правителството е основният акционер в съоръжението.

След приключване на строителството на последния сегмент на Южния газов коридор - Трансадриатическия тръбопровод (ТАП) - природният газ, който се добива по проекта "Шах Дениз", ще започне да се транспортира в Европа, отбелязва компанията, като допълва, че това ще засили енергийната сигурност на континента.

Южният газов коридор ще се захранва от каспийското находище "Шах Дениз" и е с дължина 3500 километра от Баку до Южна Италия през територията на Грузия, Турция, Гърция и Албания. Част от него са Южнокавказкият тръбопровод, ТАНАП и ТАП и общата му стойност надхвърля 40 млрд. долара.

ТАНАП е с дължина от 1850 км и тръгва от турския град Ескишекир на границата с Грузия, минава през 20 турски провинции и 600 селища преди да стигне границата с Гърция при Ердине, за да се влее в ТАП през Гърция и Албания до Италия.

Миналия юни бе даден стартът на доставките по ТАНАП за Турция от 6 млрд. куб. м годишно. Още 10 млрд. куб. м трябва да доставя за Европа, от които 1 млрд. куб. м са за България, но реално транспортирането на тези количества ще стане факт от 2020 г.

"Днес ТАНАП е готов да доставя природен газ за Европа и очакваме да бъде завършен ТАП", коментира Ровнаг Абдулаев, президент на СОКАР, цитиран в съобщението на държавната азерска компания. По думите му в хода на реализацията на проекта са били спестени около 5 млрд. долара, което е 40 на сто от всички разходи по проекта.

Акционери в ТАНАП са дружеството "Южен газов коридор", което е джойнт венчър между СОКАР (49%) и азерското Министерство на икономиката (51%), и държи основния дял, турската БОТАШ (30%), британската БиПи (12%) и "СОКАР Турция Енерджи" (7%).                               

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #2

    И трябва да хвърляме пари в руския проект защото?

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    Одобрен в Брюксел като алтернатива на проекта "Газпром", който за първо път се нарича "Южен поток", а след това той беше преименуван на Турецки, газопроводът бе доведен до пълна готовност. Ше си вземем милиарда по интерконектора с Гърция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.