Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Танцови експерименти с пънк, комикси, салса и "имидж театър" завладяват Пловдив

0 коментара
Танцови експерименти с пънк, комикси, салса и "имидж театър" завладяват Пловдив

Американски танцови спектакли, обединяващи по уникален начин различни стилове ритми, визуални ефекти, импровизации, "имидж театър" и дори комикси, ще гостуват в Пловдив между 26 и 28 март 2018 г. Невероятното преживяване Spotlight: USA 2018 се организира в сътрудничество между American Dance Abroad и фестивала за съвременен танц ONE DANCE WEEK в партньорство с Фондация Америка за България, Община Пловдив, Посолство на САЩ в България и Trust for Mutual Understanding (ТМU), Ню Йорк.

Spotlight: USA е американска платформа за съвременен танц, която ще покаже интригуващи и иновативни компании и хореографи от САЩ както пред българските зрители, така и пред професионална публика от над 50 професионални създадели на танц от 30 държави.

"Благодарим на American Dance Abroad, че повярваха в екстравагантната идея да организираме това мащабно събитие в България. През 2018 г. именно Пловдив ще бъде вратата на американската танцова сцена към останалия свят. Европа има най-високата концентрация от театри и фестивали, които представят това изкуство и затова съм убеден, че нашият експеримент ще успее.", коментира Асен Асенов, директор на Фондация ЕДНО за културна и изкуства.

"Какво се случва на американската танцова сцена? Spotlight: USA ще ни покаже това през март 2018 в Пловдив. Не се случва всеки ден най-добрите съвременни американски танцови трупи да се представят пред българска публика и пред най-добрите фестивални директори и селекционери от цял свят. Именно това е нашата мисия. Фондация "Америка за България" работи активно за представянето на най-доброто от американската култура тук, за да може младите български професионалисти да се докоснат до най-съвременните тенденции, да се вдъхновят и да знаят какво се случва на световната сцена." – коментира Надя Захариева, програмен директор "Изкуство и култура" във Фондация "Америка за България".

Програмата на представленията е селектирана от престижно международно жури от Испания, Чехия, Германия, Хонконг, Унгария и Италия.

Тя включва танцови формации от Ню Йорк, Лос Анджелис, Сиатъл, Филаделфия и Портланд.

Представленията на Degenerate Art Ensemble са вдъхновени от пънка, комиксите, кошмарите и приказките и от музиката на живо. Спектакли им са предизвикателство към осмислянето на архитектурата, музиката, историята, митовете и реалността.

Camille A. Brown & Dancers създават спектакли, изследващи исторически и съвременни културни, лични и социални проблеми чрез танцовия театър, споделяйки афроамериканския опит.

Дръзките и наситени с движение политически проницателни пърформанси на CONTRA-TIEMPO провокират публиката с езика на движения, образи и звук. Артистите обединяват на сцената салса, афро-кубински ритми, хип-хоп, съвременен танц и театър със завладяващи текстове и авторска музика, за да предложат динамични и многопластови изживявания.

Dance Heginbotham смесва в танца различни творби.

Изходна точка за спектаклите на е мултимедийният танцов театър – посока, зададена от историческото наследство на Баухаус, Ausdruckstanz, експерименталното течение от 1960-те години, изпълнителските изкуства от 70-те и 80-те години, както и съвременната мултимедия. е платформа за експериментален ансамблов пърформанс. Основатели на формацията са артистите Меган Бридж (хореография) и Питър Прайс (дизайн, музика).
Нов вид хореография, обогатена с визуални изкуства и дизайн ще представи Jonah Bokaer. Автор на 60 произведения, показвани в 31 държави, той работи още и в областта на дигиталните медии, интердисциплинарните колаборации и социалното предприемачество.

Целта на Kate Wallich + The YC е да приобщава артисти и публика чрез танц и съвременен дизайн.

Абстрактните страни на танца с безсюжетните елементи на "имидж театъра" съчетава Palissimo Company, която е основана и ръководена от Павел Зущиак, автор на спектакли за закрити и открити пространства. През 2015 г. той е отличен с Bessie Juried Award заради своето "поетично наслагване на движения и образи, осмислящи сценичното пространство като децентрализиран свят, където плътта е фокусът и платното за изразяването на многобройни човешки състояния".

Tahni Holt Dance поставя въпроси, които изискват строга специфика, но същевременно остават отворени за размишление – по-скоро подканящи, отколкото налагащи определена интерпретация. Холт активно използва интуицията си, формите на импровизация, сценичното общуване с изпълнителите и своите задълбочени интереси за връзката между тяло, дух и съзнание, за да създава своите спектакли.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.