Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търговската война между САЩ и Китай ескалира

Тръмп вдигна рязко митата за китайски стоки, но преговорите продължават

3 коментара
Търговската война между САЩ и Китай ескалира

Търговската война между САЩ и Китай ескалира, след като Вашингтон рязко увеличи митата за внос на стоки от Китай - от 10% на 25%. Наложени са мита на стоки за 200 милиарда долара, като новите правила влязоха в сила точно в полунощ.

Най-тежко засегнати ще са потребителски стоки като мобилни телефони, компютри, дрехи и играчки.

Минути след влизането в сила на митата Китай изрази съжаление за решението на САЩ и обяви, че ще вземе контрамерки, без да уточнява подробности. В комюнике на китайското министерство на търговията се изразява надежда, че Вашингтон и Пекин ще постигнат компромис и решат спора чрез сътрудничество и консултации.

Други стоки, доставяни от Китай за САЩ на стойност 325 милиарда долара, остават без мита, но скоро ще бъдат обмитявани с 25%.

На този фон говорител на Белия дом съобщи, че преговорите между САЩ и Китай в опит за слагане край на търговската война помежду им продължават. Постоянният търговски представител Робърт Лайтхайзър и финансовият министър Стивън Мнучин се срещнаха с президента Доналд Тръмп, за да обсъдят търговските преговори, които се водят с Китай, каза говорителят Джъд Диъри.

Министрите на Тръмп са имали работна вечеря с китайския вицепремиер Лю Хъ, на която са се разбрали да продължат дискусиите тази сутрин.

Разговорите вчера продължиха около 90 минути. Те се проведоха в Службата на постоянния търговски представител на САЩ, недалеч от Белия дом. Участниците в срещата не направиха изявления пред журналисти.

Според МВФ новият етап от търговската война между САЩ и Китай е заплаха за глобалната икономика.

Възможно е тази седмица да се сключи търговско споразумение с Китай, заяви вчера президентът на САЩ Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс.

Тръмп отбеляза, че е получил много хубаво писмо от китайския лидер Си Цзинпин, в което се казва "нека да работим заедно, за да видим дали можем да направим нещо". Той отбеляза, че вероятно ще разговаря със Си скоро по телефона.

Междувременно телекомуникационните регулатори в Съединените щати обявиха, че отказват достъп до пазара си на китайския телекомуникационен оператор "Чайна мобайл" (China Mobile), предаде Асошиейтед прес.

Федералната комисия по комуникации (FCC) обясни, ако се разреши на филиала на китайската група в САЩ (China Mobile USA) да извършва дейност на американския пазар, това би създало съществени и сериозни рискове за националната сигурност.

Комисията изтъкна, че компанията е собственост на китайското правителство. През 2011 година тя е кандидатствала за предоставяне на международни телефонни услуги в САЩ.

Целта на Тръмп е да балансира търговския обмен с Китай. Той протестира срещу кражбата на интелектуална собственост от страна на Китай и пречките за достъпа на американските компании.

САЩ започнаха да увеличават митата си за китайски стоки миналото лято, предизвиквайки незабавни ответни мерки от Пекин.

Отново напрежение

Увереността и удовлетворението, породени от вероятността за успешно приключване на търговските преговори между Китай и САЩ, отстъпиха пред напрежението и несигурността, пише в редакционна статия "Вашингтон пост".

Според вестника това се дължи на изявлението на Доналд Тръмп, в което той обвини Пекин, че не спазва вече договорени ангажименти. В неделя в Туитър американският президент предупреди, че днес ще повиши от сегашните 10 на 25 на сто митата върху китайски стоки за 200 милиарда долара и че скоро друга група стоки от Китай ще се облагат с 25 процента мито.

Изданието цитира данни на експерт от Института за икономически изследвания "Питърсън", според когото новите митнически тарифи на Тръмп обхващат малко повече от половината от китайския внос в САЩ, но също и 7.3 на сто от вноса от Канада, 2.5 на сто от ЕС, 9.6 процента от Южна Корея и 3.8 на сто от Япония.

Въпреки умерения икономически ефект от тези тарифи те имат своя символика - вредят на отдавнашни съюзници и търговски партньори на САЩ, повечето от които не нарушават международните правила за търговия, както прави Китай. А когато вкарва стари приятели в една група с Пекин, даже и да оправдава някои мерки срещу тях (в стоманата и алуминия) със съображения за националната сигурност, Тръмп сам ги затруднява да подкрепят политически САЩ в търговския му спор с Китай. И на практика те са длъжни да отвърнат с отсрещни мерки.

Тази "непредизвикана грешка", продължава "Вашингтон пост" е още по-достойна за съжаление, защото може да се приеме, че Тръмп отива на преговори с Китай в силна позиция.

Китайската икономика е по-зависима от вноса от САЩ, отколкото обратното. Китайският растеж се забавя, докато икономиката на САЩ (за разлика от неуместните и необосновани критики на Тръмп към политиката на Федералния резерв) създава работни места с бързо темпо, констатира вестникът.

Според него търговските преговори с Китай може да доведат до взаимноизгодно споразумение, а може и да се провалят. Но и без това Доналд Тръмп не се съобразява с уроците на историята, че е трудно са спечелиш война на много фронтове, независимо дали е истинска война, или търговска. А воюването със съюзници е още по-трудно, завършва редакционната си статия "Вашингтон пост", цитирана от БТА.

Може ли да се стигне до още по-мащабна търговска война?

Лондонският "Гардиън" изразява надеждата на инвеститорите, че търговските преговори между САЩ и Китай ще бъдат успешни, тъй като в противен случай може да се стигне до мащабна търговска война. Умерените понижения на индекси като FTSE 100 на "Файненшъл таймс", германският Dax, френският CAC и други се преценяват от анализаторите като признак, че инвеститорите очакват двете страни да се договорят, въпреки че търговските преговори са несигурна работа и винаги е възможна ескалация на напрежението, преди да се стигне до подписване на споразумение.

Вестникът припомня, че Тръмп се опитва да отвори китайските пазари за американските компании и да ги защити от принудата да предоставят свои технологии, за да влизат в партньорство с китайски фирми. Още по-голяма грижа за Тръмп е огромният търговски дефицит на САЩ спрямо Китай. Но за съжаление на Белия дом тази негова тактика засега само потиска търговията с Китай, а не намалява търговския дефицит на Вашингтон с останалия свят.

"Файненшъл таймс" смята, че най-уязвими от търговския спор САЩ - Китай са американските потребители, азиатските износители и инвестициите в бизнеса. След разгарянето на спора в средата на 2018 г. растежът в глобалната търговия силно се е забавил и се натрупват доказателства, че новите тарифи на САЩ, които обхващат над половината от китайския внос, възпират глобалния търговски обмен, повишават цените на дребно в САЩ и намаляват инвестициите в бизнеса, тъй като компаниите се стремят да преструктурират своите канали за доставки, заключава деловото издание.  

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #3

    Най-голямата идиотия е, че Тръмпуша се хвали, че бил докарал 300 милиарда в бюджета, но смята (и казва), че ги е взел от китайците :))) При положение, че вносителите са, разбира се, американци. Вносителите от своя страна заявиха, че не могат да поемат 25% без това да се отрази на крайния потребител. Сега като вдигнат митата и китайците и без това отрицателното търговско салдо между Китай и САЩ ще стане още по-отрицателно (във вреда на САЩ).

  2. edin.drug
    #2
    Отговор на коментар #1

    Don't blame China! It runs in the family :)))))

  3. Горскио
    #1

    Хвала на Тръмп - най-после се намери някой, който да наложи поне минимални мита на тази пластмасова напаст, която Китай бълва от 2 десетилетия и която, с помощта на Холивуд превръща децата ни в полуидиоти.
    Който е влизал в зарита с играчки стая на американско дете или е наблюдавал впереният в телефона поглед на зомбиран сто-килограмов американски тинейдър, знае какво имам предвид. (То и в България горе долу вече сме там.)
    Дано това е само началото на увеличаване на митническите тарифи.
    За да се усети

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.