Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търговски вериги: Неверните обвинения за изнесени печалби не помагат на икономиката

14 коментара
Търговски вериги: Неверните обвинения за изнесени печалби не помагат на икономиката

Сдружението за модерна търговия определи като неверни, безпочвени и манипулативни изявленията на депутата от БСП и зам.- шеф на парламентарната икономическа комисия Румен Гечев, че чуждите търговски вериги обявяват фиктивни загуби у нас и изнасят милиарди левове печалби зад граница

 

Според организацията, подобни обвинения към реномирани европейски компании не допринасят за решаването на предизвикателствата пред българската икономика. "Нещо повече, те влошават бизнес средата в момент, когато привличането на инвестиции е от ключово значение за икономиката, заетостта и фиска", посочва се в изявление на сдружението.

 

В него се допълва, че заради благоприятния корпоративен данък в България няма икономически стимул печалбите да се изнасят, но друг въпрос е дали е възможно всяка година да се реализира печалба в условията на икономическа криза и свито потребление в България. " Независимо от тежката икономическа ситуация търговските вериги продължават да бъдат големи и дългосрочни инвеститори в страната", пише в становището.

 

Сдружението отбелязва, че реализираните от неговите членове инвестиции са равни на приходите от данък печалба в хазната за близо три години и то при положение, че на 100 лв. приходи бюджетът печели едва 5 лв., дакота много повече са постъпленията от ДДС, акцизи, осигуровки и данък върху доходите, които носят общо 70 лв. от всеки 100 лв., събрани от държавата. Големите търговски вериги са сред най-значимите данъкоплатци в страната, посочва организацията.

 

Нейните членове не се притеснявали от това, че са подложени на масирани проверки и ревизии от страна на данъчната администрация.

 

Сдружението за модерна търговия заявява още, че е готово да участва в дебат за по-добро функциониране на веригата от доставки на бързооборотни стоки и в търсенето на решения на предизвикателствата пред икономиката и бизнеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Дайте да проследим сега движението на една стока от производител до щанда на някоя верига.Примерно килограм хляб,бутилка червено вино,пакет брашно(1 кг),пластмасова кутия сирене(съответен грамаж,или 1 кг) и да отразим това движение ценово в двата случая,а също и случай,при който стоката минава през търговен на едро,ако има такъв.

  2. Анонимен
    #13

    Е, защо не трябва да има проверки.

  3. Анонимен
    #12

    Има си хас да кажат че твърденията са верни.

  4. Анонимен
    #11

    Do 9: Ако нашите стоки са качествени и на конкурентни цени, повярваяй ми "веригите" ще се наредят на опашка и даже ще изнасят. Но ако са непродаваеми - никой няма да купи. Нито клиент, нито "верига".

  5. Анонимен
    #10

    "Бизнес среда" е нещо, което нищо не означава щом няма количествено измерение. Ако искат да са прозрачни, търговските вериги да обявят колко лева корпоративни данъци са платили през последните примерно 5 г., както и средните заплати, които плащат на персонала като изключат най-високоплатените 10-20 мениджъри. Да не се бият в гърдите за ДДС и акциз, тях сме ги платили ние, а те само са ги внесли в бюджета.

  6. Анонимен
    #9

    Такааа,от къде се пълни бюджета също се обяснява тука(4,6 и т.н.),ами да попитам нещо,че там пак един ми стана неясен.А бе,види се,че тия вериги и дрехи,плюс обувки,вероятно(както си е на запад,де)продавали в България.А защо не направят поръчка на местни фирми да ги произвеждат тия работи,ами ги внасят от Китай?Толкова ли свършиха бизнесмените в България,а се говори,че уж глей ся колко много милионери имало,монопол могли да правят,правят го и т.н.,пък едни зимни екипи и обувки не могат да направят.

  7. Анонимен
    #8

    По номер 7 се види,че Гечев не е икономист,или,ако е икономист,то той е такъв в раншни предидесетоноемврийски изисквания.Понеже,глейте какво става в далечната 95/96-та,когато хората горяха по мошенически предприятия.Гечев и той като тях вложил пари в жилище и в последствие като зам.председател на Министерски съвет по икономиката бил посъветван да си дръпне вложението,понеже било пирамида.

  8. Анонимен
    #7

    Гечев да дойде със закона за счетоводството и данъчните закони и да ни обясни, как точно се изнасят "милиарди левове печалби зад граница". Да обясни ред по ред. Крайно време е, Гечев и другите като него да се определят : или са икономисти или са квартални партийни агитатори. Впрочем, май въпросът ни е излишен.

  9. Анонимен
    #6

    Гечев, Гечев... ЗАтвори я тази поразяваща уста, бе! Сърбахме ти попарата един път, ама като някои хорица все настъпват мотиката, пак философстваш глупости... В една дебела книга по икономика пише, че секретарката в една фирма плаща по-висок данък върху дохода си от заплата, отколкото данъкът печалба на фирмата. И това е естествено, само Гечев не разбира откъде се пълни бюджета. Нали знае само откъде се изпразва...

  10. Анонимен
    #5

    Появата на Гечев 17 години, след като ни разката фамилията, заедно с Виденов, е наглост и безумие, което не би се случило в никоя друга нормална европейска страна. Отделно, коментарите за "вредността" на чуждите търговски вериги не отговарят на никаква икономическа или дори жизнена логика. Никой не пречи на нашите олигарси да си създадат вериги и да се конкурират с чуждите. Само че, те предпочитат да монополизират отделни сектори, да купуват вестници и да основават банки, в които правителството да

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.