Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търговските вериги ще изискват сертификати за качество от производителите

3 коментара
Търговските вериги ще изискват сертификати за качество от производителите

До година-година и половина големите европейски търговски вериги ще започнат да изискват и от българските производители на хранителни продукти – главно на плодове, зеленчуци, месо и мляко, международните сертификати за добри селскостопански практики GlobalGAP. Това съобщи в понеделник зам.-управителят на "Муди интернешънъл" и схемен мениджър на GlobalGAP за групата "Муди" Климент Петров.

Споразумението за изискване на сертификата е било издействано от Международната комисия на веригите за продажба на храни на дребно (CIAS) по време на международна конференция за безопасността на храните в Барселона, провела се преди месец. В CIAS участват над 400 търговци и производители на храни от над 150 страни в света.

И сега всички големи търговски вериги изискват от производителите, с които сключват договори за доставка, да имат международно признати сертификати за качество и добри производствени практики. За британските търговски вериги това е стандартът за качество BRC Global Food Standard, а за френските – IFS. За бъдеще освен тези стандарти като общовалидно ще се използва сертифицирането за добри производствени практики в областта на производството на храни GlobalGAP. У нас сертифицирането се извършва от експертите на "Муди интернешънъл".

Сертификатът за стандарта GlobalGap гарантира, че в доставяните на търговските вериги плодове и зеленчуци няма остатъчни количества замърсители, пестициди и нитрати. Той гарантира и че условията, при които е събирана продукцията, отговарят на хигиенните изисквания, които не биха довели до вторично замърсяване. Едно от условията за получаване на сертификат е на полето през не повече от 500 метра да има подвижни тоалетни, както и условия работниците да си мият ръцете.

По принцип сертифицирането на производителя облекчава търговеца, който получава гаранция за качеството на продукцията, без да извършва сам проверката, нещо, което е трудоемко, бавно и скъпо, обясни Климент Петров смисъла да се издава международно валиден документ.

Той допълни, че нашата страна е на едно от последните места в Европа по внедряването на GlobalGap. Еспертът прогнозира, че търговските вериги ще започнат да изискват такъв сертификат и от българските производители най-късно до 2011 година, както това се е случило с приетите през 2004 г. нови членове на ЕС. Към земеделските стопани от тези страни веригите са започнали да изискват сертификати три-четири години след приемането им, или около 2007 г.

Ако продукцията на нашите стопани не отговаря на стандарта, търговските вериги ще ни залеят с вносни плодове и зеленчуци, посочи Петров.

В момента единици са българските производители, които притежават сертификат GlobalGap. В Гърция фирмите с такъв документ са 12 000 ферми, а в Турция - над 15 хиляди, и това прави нашите производители неконкурентоспособни на европейския пазар, каза експертът.

Валидността на сертификата GlobalGap е 12 месеца, като таксите, които се плащат, са достъпни и за българските производители, посочи Климент Петров. За един производител с обработваема площ до 100 хектара, стандартизацията струва около 1110 лв. Сумата може и да много по-малка, ако производители се обединят в асоциации, които изискват една обща сертификация.

Въпрос и на държавна политика е да се насърчи сертифицирането на продукцията на фермерите. В Турция, например, фермерите с документ получават субсидии за продукцията си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Сертификата се отнася не само за зеленчуци а и за всякакви храни. Така че 1000 дка не са много. Той дава гаранция че няма остатъчни отрови /пестициди , хербициди и др/ в крайния продукт. Забавно е необходимостта от подвижни тоалетни на полето през 500 м. То и да има кой ли нашенец ще ги използва при толкова храсти наоколо.

  2. boby1945
    #2

    ... да оскъпят продукцията на българите, разните му вериги! Но ако се увличат ще ги дадем "на късо", както правим със зеленчука във Фантастико вече!!!

  3. Глупава работа
    #1

    1000 декара зеленчуци??? Тия някога да са виждали мотика? Нека да поясня: Навити да бачкат в селското в Бг едвам се намират. Но: навити да бачкат селскостопанска работа в Испания, например, има колкото искаш. Въпрос на Pr. Та, обратно на въпроса-на 1000 декара се сеят САМО неща, които се обработват с комбайни. Зеленчуците не се садят на толкова големи площи. Да ви нарече човек кретени-не, терминът не е подходящ. Вие сте най-обикновени панаирджии. Чеп за зеле не става от вас...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.