Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търговските вериги ще се регулират без крайности

10 коментара
Делян Добрев, Сн. БГНЕС

Проблемът с несправедливите условия, налагани от големите търговски вериги на производителите, ще се реши с промени в Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), които ще се гласуват от правителството до края на юни. Това съобщи икономическият министър Делян Добрев по време на среща с ръководството на съюз “Произведено в България” в понеделник. Той отказа пред журналистите подробности по самите текстове и каза, че от всички обсъждани варианти икономическото министерство е направило изцяло нов, който ще мине на съгласуване през останалите ведомства, както и на обществено обсъждане.

 

Според съюза на българските производители, скритият картел между търговските вериги в страната може да бъде "разбит" с допълнение в ЗЗК, с което да се въведе например понятието "злоупотреба със значителна пазарна сила".

 

Добрев каза, че промените в закона се обсъждат от две години и не стигат до парламента, защото бизнесът и обществото са раздвоени. Според търговските вериги, няма нужда от регулация, а според малките производители - големите търговци прилагат несправедливи и непазарни практики, каза Добрев. Личното му мнение е, че процесът трябва да се регулира, без да се изпада в крайности. Искаме да създадем защита на малките и средните фирми, без да се връщаме към икономиката от преди 20-25 години, каза още министърът.

 

Според Лукан Луканов, председател на изпълнителното бюро на “Произведено в България” големите търговските вериги “изстискват” докрай малкия и средния бизнес с тежките си условия, а най-голямата беда е, че най-дребните производители въобще не могат да си позволят входните такси. Това води до 70% внос в страна, която може да изхранва Европа и това е срамно, заяви Луканов.

 

Кънчо Стойчев, секретар на съюза, каза че организацията не е против веригите и ги приветства, защото допринасят за изсветляване на икономиката и модернизация. Нашите претенции са към държавата, която трябва да създаде правила за равнопоставеност. В момента веригите реализират свръхпечалби за сметка на фалитите на българските предприятия и работните места на българите, каза Стойчев.

 

Според Кирил Вътев от Асоциацията на месопреработвателите, България е изпуснала влака да се договори изгодно с търговските вериги. В Полша обектите на веригите са разположени само в покрайнините на градовете, Словения има изискване 5% от предлаганите в магазините им стоки да са словенски, каза Вътев.

 

Членовете на сдружение “Произведено в България” се възползваха от присъствието на министър Добрев да споделят разнообразни проблеми, свързани най-вече с административен натиск, постоянни проверки и допълнителни разходи, свързани с изискванията на държавата. Бизнесът се оплака и от задържането на ДДС и непризнаване на данъчния кредит.

 

Кънчо Стойчев, който се занимава с хотелиерство, се оплака, че от Министерството на културата му написали акт за 6000 лева, защото не ги уведомил, че в хотела има видеонаблюдение. Такива глоби се налагали и на производители с камери в цеха, които си нямат и понятие от това изискване, каза още Стойчев.

 

Добрев каза, че контрол трябва да има и не е съгласен, че честите проверки са за да се оказва натиск на бизнеса, или да се събират пари. Той каза, че държавата може да подобри отношението си към фирмите и да не ги разглежда като нарушители по презумпция, а да помага, да бъде нещо като вътрешен одитор.

 

Бизнесът повдигна и въпросът за тържищата, които могат да се превърнат в конкуренция на големите търговски вериги. Там могат да се освобождават всички вносни стоки и да се извършва целия контрол от страна на държавата. Според Едуард Стойчев, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища, обаче това е трудно изпълнимо към момента, тъй като почти всички регистрирани тържища са частни и контролът при освобождаване на стоките при това положение ще е по-сложен.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    До № 7 и 8 - така ще те логна, че свят ще ти се завие. Не занимавай форума с глупостите си.

  2. Анонимен
    #9

    На кривата ракета космоса й пречи!

  3. Анонимен
    #8

    Не мога да се логна, някакъв проблем ли има ?

  4. Анонимен
    #7

    Защо не мога да си вляза в профила?

  5. Centur
    #6

    А защо българските производители като са толкова ербап не си направят самостоятелни вериги ? И тогава да видим кой ще им купува ментетата.

  6. Анонимен
    #5

    Ах, тези магазинчета-гаражи, клек-шопове, бараки и сергии - всичките "произведени в България".

  7. Анонимен
    #4

    Цялата тази компания са банда търтеи, затова не им изнасят големите вериги.

  8. Анонимен
    #3

    Абе тия акъл имат ли? Да ходя по тържища и пазари да пазарувам, вместо да си гледам кефа в супермаркетите където има безплатен паркинг, а вътре е чисто, отоплено/климатизирано, стоките са премерени, разфасовани и постоянно има акции или промоции с отстъпки от цената. Защо да ям българско сирене, като ми се яде гръцко? Защо да ям пълни със сланина и жили български колбаси, като има вкусни германски и австрийски? Едва ли сегашното правителство ще надвие на големите търговски вериги, но ако иска да си строши главата нека пробва.

  9. Анонимен
    #2

    Не ми става ясно какъв точно им е проблема на производителите и какви регулации искат. Как точно са тези "несправедливи и непазарни тактики"? Това например съвсем не го разбрах - хем могат да хранят Европа, хем не изнасят натам, хехе, а искат тук да им дадат преференции Не виждам защо държавата трябва да дава преференции на стоки само защото са български (такова решение на мен ми се струва доста "непазарно") - те вече имат предимството на по-ниски транспортни разходи и мисля купувача да решава дали да купува повече от тях на база дали са по-качествени .

  10. Анонимен
    #1

    Колкото регулират търговската верига Топлофикация... "Търговските вериги ще се регулират без крайности"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.