Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търговският дефицит на САЩ е най-висок от 10 години

Америка отчита рекорден внос на стоки от Китай, Мексико и Европейския съюз

8 коментара
Търговският дефицит на САЩ е най-висок от 10 години

Търговският дефицит на САЩ за 2018 г. е най-висок от 10 години, скачайки с близо 19% през декември до 621 млрд. долара (+12.5 на годишна основа), съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес.

В същото време търговският дефицит на стоки с Китай е достигнал рекордните 419.2 милиарда долара.

Днешните данни на министерството на търговията противоречат на обещанията на президента Доналд Тръмп да намали търговския дисбаланс с надеждата да върне в страната работни места от производствения сектор и да укрепи американската икономика като цяло.

Но зависимостта на САЩ от вноса изглежда се е засилила след въведените миналата година от Тръмп мита за вносната стомана и алуминий и за китайски стоки. А ускоряването на икономическия растеж миналата година благодарение на данъчните облекчения, финансирани с по-голям държавен дълг, може да е помогнало за засилване на апетита към вносните стоки, отбелязва АП.

Дефицитът на стоки и услуги е достигнал 621 млрд. долара (+12,5 на сто) при рекорден износ за 2.500 трилиона долара (+6,3 на сто) и също така рекорден внос от 3.121 трилиона долара (+7.5 на сто). Това показват митнически данни, публикувани с месец закъснение заради временното спиране на работата на някои ведомства.

Като се изключи търговският излишък при услугите (+270 млрд. долара) търговският дефицит достига дори 891.3 милиарда долара (+10.4 на сто), което също е абсолютен рекорд.

САЩ отчитат рекорден внос на стоки от Китай, Мексико и Европейския съюз, посочва АФП.

Освен рекордният търговски дефицит на стоки с Китай (419.2 милиарда долара), дисбалансът е достигнал нов връх с Мексико (81.5 милиарда долара) и с ЕС (169.3 милиарда долара), уточнява АП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #8
    Отговор на коментар #7

    Увеличението на дълга е временно, заради военния бюджет за реновации в армията! И никакво "забавяне на икономиката" няма в САЩ! НАПРОТИВ!!! Бумти!

  2. Калико Джо
    #7

    Не само дефицита се увеличава, увеличава се и вътрешния дълг и икономиката се забавя. Споразумението с Китай няма да доведе до нищо особено, щото борсата не иска търговски войни и Тръмп ги слуша. Ще видим какво ще стане до есента на 2020 година.

  3. Real ''Mickey''
    #6

    Ха-ха-ха. Поредна преписана манипулативна статия:):):) Бас държа, че журналистите от икономическия състав на медиите знаят истината- но я премълчават. Разбира се че при по-високи тарифи тарифи цената на внесени стоки се увеличава. Разбира се, че при по-добра икономическа среда фирмите не намалят вноса, след като могат да си позволят и новата цена!!!!! Какво се пропуска обаче?:- 1)Че тарифите отиват в бюджета на САЩ (и да- от тези фирми за които "демократите" риваха че били най-облагодетелствани от данъчната реформа). 2) Че средата за развитие на собствено производство се подобрява значително. Резултата за което няма как да се види за няколко месеца!

  4. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #5
  5. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #4
  6. grigor.kolev
    #3

    Няма как да няма дефицит. Само с хартия не става, трябва някой да прави нещо. В момента САЩ не са в състояние да се изхранят самостоятелно, дори и това което произвеждат се прави в 3 страни. С това темпо до 5 години ще са най-голямата икономика и няма да имат джапанки и долни гащи за населението. Трябва да има баланс между пари, производство и население.

  7. 1107a
    #2

    САЩинският бойку води до САЩински резултати!

  8. edin.drug
    #1

    Икономистите предупреждаваха Тръмп,че с такси няма да успее да регулира търговския дефицит, но... Друга непредвидена от него причина за рекордния търговски дефицит е поскъпването на долара, което прави неизгоден вносът от САЩ. За последен път такъв дефицит е имало при голямата икономическа рецесия през 2008 г. И разбира се, трябва да подчертаем, че намаляването на търговския дефицит беше основна точка от предизборната кампания на дедото, както и "стената", както и данъците за средната класа - нищо от което не се оказа успешно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.