Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търговците на цветни и черни метали няма да изкупуват съмнителен скрап

5 коментара
Търговците на цветни и черни метали няма да изкупуват съмнителен скрап

Фирмите за изкупуване на отпадъци от цветни и черни метали вече няма да изкупуват жици и други материали от железопътна, енергийна и телекомуникационната инфраструктура, ако се усъмнят, че са крадени и ще подават информация за подобни предложения за сделки в полицията. Това предвижда етичен кодекс, подписан във вторник от членовете на Гражданската инициатива на търговците на черни и цветни метали и тяхното рециклиране.

 

Заради зачестилите кражби на елементи от различните видове инфраструктура Министерството на околната среда и водите предложи нов ред за регламентиране на търговията с отпадъци, включително от цветни и черни метали. Новият проект на закон за управление на отпадъците бе приет преди две седмици на първо четене от парламентарната комисия по околна среда, предстои това да стане и в пленарна зала.

 

Документът въвежда банкови гаранции за всяка площадка за търговия със стари метали, изисквания те да са разположени върху предвидени за целта места в градоустройствения план, както и плащанията по сделки да стават само по банков път, а предаващите ги лица да доказват произхода на вторичните материали. На физическите лица до две години ще бъде забранено въобще да предават такива суровини срещу заплащане.

 

Преди дни министърът на околната среда и водите Нона Караджова коментира пред журналисти, че обществото трябва да преглътне налаганите му ограничения върху връщането на стари метали в името на спирането на кражбите на кабели и друга инфраструктура, чиято подмяна се включва в плащаната от всички потребители цена на съответната услуга.

 

С подписването на Етичния кодекс, фирмите определят търговски правила, според които няма да имат право да изкупуват елементи на железопътната и електропреносната инфраструктура, телекомуникациите или материали, за които имат достатъчно основание, да считат, че са крадени.

 

Търговците на черни и цветни метали ще съдействат на МВР и контролните органи за установяване и залавяне на извършителите и възстановяване на откраднатото имущество на неговите собственици, се посочва още в съобщението.

 

"Необходимостта от Етичен кодекс е огромна, защото демонстрира на практика желанието на бранша да работи по правилата в България, както и да постави основите за промяна в общественото доверие и имидж на всички фирми, които искат да продължават да правят легален бизнес в страната”, коментира Иво Георгиев, председател на Гражданската инициатива на търговците на черни и цветни метали и тяхното рециклиране.

 

Въпреки че и в сега действащото законодателство съществува забрана за изкупуване на всички материали от железопътната и електропреносната инфраструктура, както и ВиК шахти, тя не се спазва и контролира ефективно, посочват от организацията.

 

Етичният Кодекс е първият подобен документ, подписван от фирмите в сектора за рециклиране на отпадъци и той ще бъде предложен и на останалите браншови организации в отрасъла.

 

Спазването на етични стандарти и правила е начин бизнесът да започне да се самоконтролира, без да се стига до налагане на административни санкции и рестриктивни забрани от страна на държавата, като банкови гаранции, въвеждане на безкасово плащане и безвъзмездно предаване на отпадъци, посочват от сдружението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    За какъв етичен кодекс става дума?Има си наказателен кодекс, Закон за управление на отпадъците и пр.и пр. Само че си нямаме прокуратура и съдиилща... И сега какво - ще кажем че не е хубаво и да не правят повече така:"Извинявай ,мило другарче, повече няма да правя така !" Ашколсун!

  2. Анонимен
    #4

    Самоконтрол = ха-ха-ха-ха-ха.......... МОС отчита дейност. Без санкции ... ха-ха-ха-ха....... Боже, намеси се и умори тези и..оти от министерствата заедно с шефа им!

  3. Анонимен
    #3

    Добра идея, ама малко повече може ли как конкретно ще го прилагат на практика, така че фирмите все пак да се съобразяват на практика с него?

  4. Анонимен
    #2

    Гюлбеаз, туркиня-студентка в ТУ-София: Аз продължавам да обичам 69 годишния доцент Петър Добрев Добрев, галеше ме хубаво преди изпита…

  5. Анонимен
    #1

    Това е много добра идея, но за съжаление доста закъсняла. Трябваше да стане преди повече от 10-15 год. Години наред пред очите на цялото общество се извършваха кражби на частно и държавно имущество. Явно някой имаше интереси от всичко това.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.