Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търпението на ЕРП-тата се изчерпа

23 коментара
Търпението на ЕРП-тата се изчерпа

Електро-разпределителните дружества реагираха в петък остро на натиска, на който са подложени напоследък от правителството. Конкретен повод за реакцията този път е проекторешението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за новите цени на електроенергията, влизащи в сила от 1-ви юли.

Наказание за ефективността на компанията, за внимателното изразходване на средствата и стриктния контрол върху разходите, който прилага – така оценява проекторешението българското дружество на германската енергийна компания Е.ОН, снабдяващо с ток Североизточна България.

В разпространено в петък официално становище на компанията се казва, че решението представлява и форма на наказание за всички българи, защото цените на електроенергията в България биха били значително по-ниски, ако целият енергиен сектор бе толкова разходно ефективен, колкото електроразпределителните дружества.

За Е.ОН България проекторешението е напълно неприемливо.

"Съгласно проекторешението брутният марж на Е.ОН България ще бъде намален с 3.47%. Същевременно, увеличението на цените на държавната Национална електрическа компания (НЕК) е 6.99%, включително невероятното увеличение от 38.97% за Електроенергийния системен опрератор (ЕСО). Със значителното увеличение на цените за когенерация, разходите за закупуване на електроенергия на Е.ОН България се увеличават с 7.6%", се казва в съобщението на Е.ОН.

Както и през последните две години, регулаторната комисия не е взела предвид инфлацията и желанието на Е.ОН България да модернизира електроразпределителната мрежа.

След приватизацията на електроразпределителните дружества е налице тенденция за намаляване на дела на Е.ОН България в крайните цени за потребителите. Делът на Е.ОН България намалява от 19.3% през 2009 г. до 18.7% през 2010 година. Това е доста под нивото в други европейски страни и показва още веднъж, че целият регулаторен процес в България не е в съответствие с европейските директиви, както беше отбелязано в доклад на ЕС за България, се отбелязва в съобщението на компанията.

От Е.ОН България припомнят, че компанията винаги е настоявала за извършването на одит от страна на независим, високо признат международен одитор, който да сравни степента на ефективност на компанията с тази на всички останали компании в енергийния сектор. Това би показало как електроразпределителните дружества и крайните снабдители, каквито са компаниите от групата на Е.ОН България, работят в условия на висока ефективност, за да запазят цените на техните услуги възможно най-ниски.

Според Е.ОН проекторешение отново показва, че електроразпределителните дружества и крайните снабдители трябва да компенсират увеличението на цените, причинено от държавните дружества за пренос и производство на електроенергия, за да ограничат повишаването на крайните цени за потребителите.

В съобщението се твърди, че компанията няма да получи никакви средства от предвиденото увеличение на цената. Допълнителната сума, която потребителите ще трябва да плащат, покрива увеличените цени на държавните производители на електроенергия и НЕК. Увеличението на цените за потребителите ще се прехвърля директно към производителите и НЕК под формата на по-висока цена на електроенергията. Това на практика поставя електроразпределителните дружества в положение на събирачи на пари за държавната НЕК и производителите, се казва в становището на Е.ОН.

ЧЕЗ: Тежестта поемат само дружествата в края на веригата

И чешкото дружество ЧЕЗ, снабдяващо с ток София и Западна България, не е удовлетворено от определените ценови равнища, както и от "неравнопоставеното разпределение на тежестта от повишаване на цените между всички участници във веригата производство-пренос-разпределение".

В своето становище компанията заявява, че "подготвеният проект за решение на ДКЕВР определя тежестта от увеличението да се поеме само от дружествата в края на тази верига - крайните доставчици за потребителите".

Дружеството прогонзира недостатъчно ниво на инвестиции за повишаване на качеството на мрежата и сериозни затруднения по преференциалното присъединяване на ВЕИ към мрежата. При определените от ДКЕВР цени се засягат и интересите на инвеститорите, които очакват изкупуване на изградените от тях съоръжения, се посочва още в становището.

Според проекторешението на ДКЕВР, публикувано на страницата на регулатора, повишението на цената на тока за потребителите на ЧЕЗ е 5.32 процента, за Е.ОН – 4.98 процента и за ЕВН – 5.45 процента. Предложението не е окончателно, защото не е завършил регулаторният одит на трите дружества.

Преди ден председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев заяви, че повишението на цените на тока няма да е с повече от два процента и за трите електроразпределителни дружества, като резерви ще се търсят по линия на намалените технологични загуби и съответно повишените приходи на дружествата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. czlatev
    #25

    Отново увеличение на цените на тока. За последните 20 години само увеличение.

  2. ОП
    #24

    Нека не се оплакват, защото на всички е ясно как крадат. Голяма трагедия!! Няма да имат може би пари за пищни коктейли! Идете да ги видите след няколко дни на годишната конференция на енергетиците!!

  3. hard
    #23

    Тези май сами ще си подпишат национализацията.Не че съм й привърженик,защото семейството ми е жестоко ограбено и ощетено от комунистическата национализаци през 1947 година,но този грабеж не е поносим за никого.

  4. Петър
    #22

    не са мошенници. Не разбирате ли реалното положение? Цените се увеличават заради държавните фирми в бранша. Но вината се стоварва върху частните, при това чужди фирми. И се подема рефрена за лошите чужденци, които идват да ни ограбят. Прочетет аргументите на немците и си задайте няколко въпроса. Например, защо НЕК е практически във фалит? Кой финансира проекта Белене и за чия сметка? По какви цени продават производителите и каква е тяхната печалба? Защо държавата продаде разпределителните фирми, а не продава останалите?

  5. mimi
    #21

    Да се закрие немедлено. Обслужва интереси на лобита и е във вреда на държавата.

  6. expropriatorcho
    #20

    Erpetata da se ebat v gaza- da si hodiat i tiah.

  7. Джони
    #18

    на шефовете си и тогава ще стане ясно що стенкат, че им режат от печалбата!

  8. rew
    #17

    МРЪСНИЦИ

  9. Европеец
    #16

    "От Е.ОН България припомнят, че компанията винаги е настоявала за извършването на одит от страна на независим, високо признат международен одитор"Този одитор Е-ОН ще настоява да е немски защото те на други не вярват,за да дойдат и други хайдути да продьлжат да обират народа.Вьн на немските некадьрници, не им ли видяхте сименската техника с паспортите.

  10. ГОРСКИЯ
    #15

    СТИГА ИМ ГРАБЕЖА ДО СЕГА- ДА СИ ХОДЯТ ОТ БЪЛГАРИЯ.СТИГА СА ДРАЛИ НА ЖИВО БЪЛГАРИНА.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.