Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търси се компромисен вариант за отпадане избора на екип в болниците

Пациенти предлагат с по-висок максимален осигурителен доход и награди да се повишат приходите от вноски

7 коментара
Търси се компромисен вариант за отпадане избора на екип в болниците

При премахването на избора на екип ще се търси компромисен вариант, така че пациентите да запазят правото да си избират лекар, а в същото време лекарите да получават заплащане, ако им се налага да се отзовават по всяко време. Това стана ясно в понеделник след среща на здравния министър Десислава Атанасова с пациентски организации.

“Пациентските организации подкрепят моята идея за отпадането на таксата за придружител, както и за избора на екип. Но коментирахме, че трябва да намерим удачен вариант, в който все пак пациентът да има право да избира своя лекуващ лекар, както и за достатъчно и достойно заплащане за труда на тези лекари, които денонощно биха се отзовали на пациентите“, заяви Атанасова.

Още преди да заеме министерския пост тя се обяви против избора на екип и обеща да го премахне. Сега обаче става ясно, че се търси компромисен и по-мек вариант.

Атанасова и представителите на пациентските организации са обсъдили и различни идеи за намаляване броя на здравнонеосигурените хора у нас.

Владимир Томов, председател на Конфедерация “Защита на здравето“ предложи да се вдигне тавана на максималния осигурителен доход, който в момента е 2 000 лева. По думите му хората трябва да могат да се осигуряват и на 5 000 лева, с което ще се повишат приходите в системата. Вдигането на максималния осигурителен доход се предлага отдавна от социалните партньори на правителството и за последно бе на дневен ред при обсъждането на последните пенсионни промени, но мярката не бе възприета. Причината това да не се случва е, че моментално ще се повишат и разходите на обществените фондове за пенсии, обезщетения и други плащания, свързани с осигурителния доход.

Според Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация трябва да се мисли и за насърчителни мерки, включително чрез нестандартни подходи. “Има начини и е редно да се мисли в две направления – от една страна гражданите да бъдат информирани какви са ползите от плащането на здравните осигуровки и какво получават срещу това. В момента малко хора знаят какво получават срещу 8-те процента здравна вноска. Аз лично смятам, че трябва не само санкции да има за некоректните, но да има и стимули за коректните. Това е практика в много здравноосигурителни фондове по цял свят. Има начини за специални стимули – под формата на награди, игри и др. Говорим включително за нестандартни подходи“, каза Хасърджиев.

Иначе пациентските организации са склонни да подкрепят законодателни промени със санкции за онези, които не си плащат здравните вноски.

Пациентите отново са поставили пред министъра за обсъждане идеята специален фонд да изплаща обезщетения на пострадали от лекарски грешки.

“Аз подкрепям създаването на такъв фонд, но да се дефинира кой ще внася тези средства в него. Абсолютно против съм държавата да внася средства в него. Т. е. този фонд трябва да бъде гарантиран чрез застраховките професионална отговорност на лекарите“, коментира от своя страна Атанасова.

В следващите дни ще се обмисля как да се оптимизира дейността на Изпълнителна агенция “Медицински одит” и какви експерти да се привлекат към нея, обяви още Атанасова. Тя посочи, че ще назначи нов директор на мястото на отстранената от бившия министър Златица Петрова, но не пожела да посочи име.

“За дейността и правомощията на агенцията сме говорили много. Преди месеци се беше появила идея това да стане специализирана институция, независима агенция, която в своите функции да съчетае и една предварителна проверка за това дали даден случай се отнася до лекарска грешка или нещастно стечение и медицински инцидент. Тогава се водиха разговори включително с Върховна касационна прокуратура (ВКП). Имаше изготвен договор за сътрудничество, но министър Константинов се отказа от това сътрудничество. Не ми е казал защо. Аз от ВКП разбрах за тези разговори между здравното министерство и прокуратурата. В момента можем да обмислим как да се оптимизира дейността на тази агенция, какви експерти да привлечем, защото това трябва да е един орган, който да е натоварен с обществено доверие и на неговата експертиза хората да вярват“, каза Атанасова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  2. Анонимен
    #6

    Това е една от най-големите измами и лекарите знаят това Заплаща се всяка операция иначе лекарите ти казват "не може да те оперираме, като намериш пари, ела" Личният лекар те изпраща в болницата, те ти казват за операция си ела на 20 01 и като отидеш те питат плати ли иначе не може да се оперираш Какъв избор какви 5 лева, няма избор има задължение

  3. Анонимен
    #5

    Има един начин-запазване избор на екип и лимитиране на брой пациенти за всеки екип.Тоест определен брой пациенти ще могат да си изберат екип, но същият екип трябва да може да работи и с пациенти , които са с направления.Просто да се намери баланса, иначе се връщаме на варианта-кеш,брой и на ръка.

  4. Анонимен
    #4

    Пациентът има право да си избере, когото си иска и за това тои не следва да бъде изнудван. Останалото е болшевизъм

  5. Анонимен
    #3

    Боже,колко глупости се изписаха на тази тема:от журналистки в перманентен оргазъм,от мошеници в бели престилки,от подчинените на простия министър председател и т.н.Абе хора в закона за здравното осигуряване е записано,че всеки здравноосигурен сам си избира лекуващия лекар.Лекуващ лекар е всеки,който полага със знания и опит грижи за вас,а системата го овъзмездява.Всичко друго си е рекет и мошенничество.Ако не сте осигурен - плащаш по ценоразпис!

  6. Анонимен
    #2

    Вдигането на максималния осигуретелен доход не е идея за "намаляване броя на здравнонеосигурените хора", а е идея за увеличаване на данък НЗОК.

    Здравнонеосигурените ще намалеят и вноските, които хората внасят ще се увеличат (т.е. хората ще се осигуряват на пълните си заплати) когато се премахне монопола на НЗОК и всеки сам си избира в кой фонд да отиват парите му (съответно контролирайки качеството на получените услуги) - и то не 2%, а всичките - НЗОК да се сървеновава наравно с частните фондове.

  7. Анонимен
    #1

    varianta e ijsen: nov minister na zdraveopazvaneto!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.