Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търси се "нова сделка" за гръцкия дълг

8 коментара

Дългът на Гърция е неустойчив и изисква съществено облекчаване, смятат Ройтерс, "Уолстрийт джърнъл", "Ню Йорк таймс" и "Ханделсблат", цитирани в петък от гръцкия в. "Имерисия".

Нужна е нова сделка за гръцкия дълг, тъй като при сегашната ситуация този дълг е неустойчив и изцежда всякаква перспектива за развитие на страната, се казва в публикации най-вече на англосаксонския печат по повод на доклада на МВФ за Гърция, в който се призовава за натиск върху Берлин да промени курса.

"Гръцката програма не действа", пише в заглавие електронното издание на в. "Ню Йорк таймс". "Страната е потънала в рецесия, а правителството се е нагърбило с един голям и неустойчив дълг. Малцина са склонни да признаят публично тази реалност, тъй като това би било признание, че са сгрешили и би ги задължило да променят подхода", пише вестникът.

Във връзка с това бунтът на Бразилия, която се въздържа от гласуване в МВФ за превеждането на транша от 1,7 млрд. евро, окачествявайки като "измамно" схващането, че Гърция може да погаси дълговете си, "може да открие един значим дебат, тласкайки Комисията и ЕЦБ да преразгладат позициите си или поне да са по-искрени за последиците от техните политики", посочва "Ню Йорк таймс".

От своя страна американският в."Уолстирйт джърнъл" в уводна статия, под заглавие "МВФ и щетите от Гърция", стоварва вината върху "тройката" за прекомерно високите оптимистични прогнози и споменава за "подстрижка" не само на заемите, дадени от правителствата на еврозоната, но и на този от МВФ. Ако има ново преструктуриране на гръцкия дълг, облигациите, които държат европейските правителства, ще бъдат първи на огневата линия, отбелязва изданието.

"Гърция се нуждае от ново споразумение за дълга", смята Ройтерс.  Авторът на агенцията предлага намалението на дълга да стане с приходите от приватизацията.

За нова "подстрижка" на гръцкия дълг намеква и германският "Ханделсблат". Това, че Гърция се нуждае от нова подстрижка", не бива да ни изненадва, защото целите на нейната програма за консолидация не се реализират", цитира вестникът икономиста Кай Карлстенсен.

Същевременно управляващият директор на МВФ Кристин Лагард, цитирана от Асошиейтед прес, заяви, че фондът разчита Европа да изпълни ангажимента си и да помогне на Гърция да изпълни целите за намаляване на дълга.

Европейските партньори, членовете на еврозоната, винаги са посочвали, че биха разгледали допълнителни мерки и помощ, необходими на Гърция, за да може страната да достигне дълговия праг, който бе договорен, посочи Лагард. Все пак тя отбеляза, че предоставянето на помощ за Гърция от европейските страни зависи от изпълнението на ангажиментите, които Атина е поела с антикризисната си програма.

По думите на Лагард, за да си върне доверието на чуждестранните инвеститори, Гърция освен всичко друго трябва да направи решителни стъпки към приватизация на държавната собственост и подобряване на системата за събиране на данъци.

В началото на седмицата ръководството на МВФ одобри поредния транш за Гърция в размер на 1,72 милиарда евро. Така общият обем средства, които са отпуснати на Атина от фонда, достига 8,24 милиарда евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  4. Анонимен
    #5

    Аз пък си мисля, че германската позиция си е правилна - ясно е, че ще има още подстригване на дълговете, но решение за това трябва да дойде само след като гърците направят реформите, които са нужни. Това, или механизъм за фалит на държава-членка на евросъюза. Преди седмица някъде прочетох, че гърците почнали да правят съкращения в обществения сектор. Аз мислех, че те вече ги приключват, те тепърва почвали.

  5. Анонимен
    #4

    Цитираните медии и международни организации нещо са се объркали. Гърция вече не смята, че има проблем с публичните финанси щом непрекъснато й намаляват дълга и й отпускат траншове. Затова намали с 10 % ДДС за кръчмите. Това едва ли ще се отрази на цените - 5 евро за една шопска салата, но кредиторите ще си видят парите на куково лято. Всички тези хора в ЕС, МВФ и ЕЦБ отдавна трябваше да са наясно, че си имат работа с византийци, на които лъжата и измамата е в кръвта и никога няма да се променят. За жалост обаче, българските правителства допуснаха унищожаването на нашето крайбрежие и щем не щем трябва да ходим на Халкидики. Там поне пиенето на качествен алкохол е по-евтино от тук.

  6. Анонимен
    #3

    При всеки фалит - на физическо лице или на компания - първо се разпродава имуществото и само ако не стигнат парите - тогава се отписват дългове. Гърция да започва масова разпродажба на държавни и общински активи - без минимална цена - търгове и кой колкото даде. Докато дългът й се намали до максимално разрешените 60% от БВП. Само преди няколко години й опростихме голяма част от дълга - никакви опрощавания повече преди да извършат масирани разпродажби.

  7. В и К
    #2

    Ако някой разчита на това, гърчулята да си върнат парите, може да напише книга за надеждите си и това ще бъде фантастиката на годината. Има две прости правила за даването на заем на гърците: 1. Никога. 2. Ако се налага, да се отложи.

  8. Анонимен
    #1

    А нашите велики икономисти като Мартинчо Димитров, Реотан Пънев, Гошо икономиста и тям подобни, все от реформаторите, барабар с герберския хор от всезнайковци, като Горанов, дуловската министърка, пловдивската Мента и тям подобни, вдигат олелия за някакви си един милиард дълг.Не виждате ли как се топи гръцкият дълг, та даже и им помагаме.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.