Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търсят се кандидати за подялба на държавния дял в "Белене"

12 коментара
Търсят се кандидати за подялба на държавния дял в "Белене"

"Българският енергиен холдинг" е готов да се раздели с мажоритарния си дял от 51 на сто в проекта за АЕЦ "Белене", съобщи в четвъртък изпълнителният директор на холдинга Галина Тошева по повод намеренията на бъдещия премиер Бойко Борисов да направи проекта по-частен и бюджетът да не е ангажиран с реализацията му дори с държавни гаранции.

"Намалението на държавния дял в АЕЦ "Белене" не е фатално, дори би било добре", каза Тошева като предупреди, че с какъв точно процент ще се раздели държавния холдинг, ще се реши след анализ.

Предстои да се обсъди и как да бъдат привлечени още частни партньори освен досега избрания стратегически съакционер – германската RWE, която държи 49% според подписано вече споразумение.

По думите на председателя на борда на БЕХ Борис Пеков досега са водени принципни разговори с различни инвеститори, които са проявили интерес.

"Проектът е достатъчен да поеме и повече участници", заяви Пеков.

Доскоро БЕХ и Министерството на икономиката и енергетиката смятаха, че е задължително държавата да притежава мажоритарен дял в проекта, за да може да диктува условията.

Това обаче влече и задължения за държавния бюджет, които вече изглеждат непосилни, особено заради кризата.

Проектът е в застой заради провала на опитите да се намери пазарно финансиране. Поради тази причина правителството на Сергей Станишев поиска кредит от Русия, какъвто бе обещан от Владимир Путин още при подписването на проекта, но все още не са договорени държавните гаранции, които да осигури България.

С RWE още не е подписан основния договор за АЕЦ "Белене", като по неофициална информация германската компания, чието ръководство е разделено по въпроса изгоден ли е проектът, търси начин да подели 49-процентовия си дял с други инвеститори и така да минимизира финансовия риск.

Наскоро се появиха информации, че интерес са проявили руски компании.

До края на септември с RWE трябва да се постигне единна концепция за финансирането на "Белене", тъй като германците обвързват участието си с такъв документ, каза Тошева.

Остава висящ и въпросът с минималния обем работи, който трябва да се свърши по втората атомна централа, докато се осигури цялостното финансиране от 4 млрд. евро. Това трябваше да стане до октомври 2009 г., но финансовата криза отлага процеса за след година.

Изчислено е, че са нужни минимум 202 млн. евро, за да може проектът да върви, макар и с по-бавни темпове, каза Пеков. Откъде обаче ще се осигурят тези пари се очаква да се изясни след придвижването на преговорите с RWE.

При това положение се очертава сериозно забавяне на проекта, който според договорения с руския изпълнител "Атомстройекспорт" план трябваше да има един работещ реактор през 2013 г., и втори – година по-късно.

Пеков обаче призна, че поне още две години трябват за довършителни работи - изграждане на подстанции и други съоръжения за достъп до преносната мрежа, които не са включени в договора с руснаците

По повод искането на Борисов да се прекратят временно всички разпоредителни сделки и преговори за заеми в енергийния сектор, Тошева коментира, че очаква след съставянето на правителството да се анализира свършената досега работа по различните проекти и да се реши как те да бъдат продължени.

Борисов е на мнение, че "Белене" ще се строи едва ли не на всяка цена, докато икономическият му екип твърди, че това трябва да стане само при наличие на инвеститори, които смятат, че проектът е изгоден и са готови да го финансират.

По думите ѝ като цяло сегашният мораториум не оказвал влияние на преговорите по проекта за "Набуко" и за новия газов договор с "Газпром", тъй като и без това по тях няма движение в последно време.

БЕХ е изпратил свой вариант за създаване на смесено дружество с "Газпром" за "Южен поток", но отговор няма от месеци, както и по предложенията за нов газов договор, в които искаме руският монополист да осигури гаранции за транзита на синьото гориво, за да не се повтаря януарската криза.

България настоява да има алтернативни на украинското трасе за транспорт на суровината, като това може да са газопроводът по дъното на Черно море "Син поток" през Турция, както и през Гърция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АБВ
    #13

    И как колеги ще работят 4 блока по 1000 МВт едновременно при вътрешен товар на системата 3000-7000 МВт?

  2. психоВъд
    #12

    ама нема за връзване

  3. ядрен
    #11

    Заедно с прегледа на проектите трябва не само да бъдат махнати от БЕХ Тошева и Пеков, но и разследвани. Това са много поръчкови кадри, толерирани съответно Тошева от БСП, а Пеков най-вече от ДПС и Лидер, макар че той донася и получава от всички (Манчев, Ковачки и пр.)

  4. Стефан
    #10

    Нямаше много такива през последните 8 години:)

  5. Nemeca
    #9

    И веднага казвам защо. В Германия не знам дали всичките централи са частни, но в момента има големи проблеми с една централа която е частна. И тъй като за потдръжката на подобно съоръжение се изискват сериозни суми, тази фирма изглежда не е влагала достатъчно усилия и средства за сигурноста на централата. И постоянно се спира по някакви причини, и сега се разследва дали въобще да се изземе централата от частната фирма. А честно казано със всичко може да си играе един частник но не и със опастност

  6. FTA
    #8

    Естествено, че може въпроса е че в Белене някой искаше да уреди русниците, друг иска просто да лапа. А от ток България не се нуждае в момента. Необходима е модрнизация (пълна) на електропреносната мрежа. Загубите от нея са около 30%.

  7. чичо Ви
    #7

    Тошева врътна гъзето и сега говори за частни инвеститори. Момиче, а къде беше вчера , когато Станишев ти беше шеф? Така не се ръководи и затова по добре си вземи един кашон и започни да си събираш личните вещи от офиса. Тежко е, знам, но специалистите трябва да имат морал и принципи.Проблема с АЕЦ бе създаден от самото начало от Овчаров, Манчев и сие , които поставиха каруцата пред коня и определиха технологията и изпълнителя преди да е осигурен инвеститор. Това им даде възможност да "усвоят" стотици милиони .

  8. Антинуклеар
    #6

    Предлагам натурията край Белене да бъде разчистена, ако трябва и с контролирани взривове (не ядрени, разбира се), а освободеното място да бъде използвано по друг смислен начин.

  9. 007
    #5

    Бедни сме, тъпи сме, жалки сме, смешни сме!

  10. boby1945
    #4

    вероянво ще влязат чужди инвеститори и цената на проекта ще скочи поне с 30% от движение, виж проекта Марица изток 1 на АЕС и сравни с Марица изток 2.Ако не "влязат" след 10-на години ще се вдигне рязко цената на ел.енергията за населението...Така че нищо ново под слънцето....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.