Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Татяна Дончева: Главният прокурор ни рекетира с имунитета

0 коментара

Почти единодушно парламентът отхвърли искането на главния прокурор Никола Филчев да свали имунитета на СДС-депутата Никола Николов, за да възбуди срещу него наказателно преследване. В началото на януари Филчев поиска имунитета на Николов заради нарушения, извършени според прокуратурата от него като директор на разградското предприятие "Диамант" през 1995 година.

От общо 152-ма народни представители, 149 днес гласуваха против свалянето на имунитета на Николов, само трима НДСВ-депутати подкрепиха искането на Филчев. Временната парламентарна комисия с представители от всички групи, след 4-месечна работа по случая, единодушно предложи на Народното събрание да отхвърли всички 21 пункта от обвиненията срещу Николов, внесени от главния прокурор.

След гласуването Никола Николов заяви в кулоарите на парламента, че не се е притеснявал за своя имунитет, защото не е извършил никакво престъпление или нарушение на законите, когато е управлявал "Диамант". По думите му, главният прокурор Никола Филчев е бил подведен от подчинените си.

Той обаче отказа да коментира дали е възможно и допустимо един главен прокурор да бъде подвеждан.

Дончева: Зайовците- магистрати не разследват министри, освен когато им е поръчано

Чуканов срещу Николов, Пейков също, но по погрешка

Тримата депутати, подкрепили искането на главния прокурор, бяха Тошо Пейков, Николай Чуканов и Теодора Литрова от движение "Оборище". Чуканов гласувал за свалянето на имунитета на Николов като политически знак, че всяко следващо правителство не бива да замита следите на предшествениците си. Пейков обаче "случайно" натиснал копчето срещу колегата си от ОДС, стана ясно от разясненията му след гласуването.

Татяна Дончева от Коалиция за България, която бе член на временната група, заяви по време на дебатите, че за първи път се прави искане за снемане на имунитет, без да има предварително разследване. На Народното събрание беше даден ревизионен акт от 1995 г., номиналната стойност на някои от посочените нарушения е смешна към днешна дата, добави тя.

"Стана по мои впечатления, лека практика на част от правозащитната система да си решава други въпроси - преди всичко на своето място и влияние, с процедурата по имунитета. От известно време този институт се използва за нещо, което бих нарекла рекет", заяви от трибуната Дончева.

Депутатката от левицата обвини прокуратурата и главния прокурор, че вместо да разследват крупните злоупотреби с държавни активи на бивши министри и висши администратори, си играе с дребни нарушения, маневрирайки между политическите сили в опит да ги манипулира. За пример Дончева посочи бившите ОДС министри Венцислав Върбанов, Вилхелм Краус и Александър Божков, едно от делата срещу който съдът прекрати заради сериозни процесуални грешки от страна на прокуратурата.

"Извинявайте, от практическия опит ви казвам, че зайовците магистрати не тръгват току-така да разследват министри, освен когато им е поръчано. И че в тази цялата работа е много по-лесно да се измъкнеш, ако се разбереш с главната прокуратура и много по-трудно, ако не се разбереш", каза от парламентарната трибуна Дончева.

Пред колегите си в пленарна зала тя даде пример как "едно от малките магистратчета" станало "курбан" по повод разследване на приватизацията на Окръжната софийска автогара. По време на следствените действия, пред съдия едно от подставените лица е свидетелствало как участвал в схема на сини депутати за приватизацията на обекта. "Познайте каква беше съдбата на това дело и на това момче следовател. Делото не беше прекратено - защото ако беше прекратено, след време някой може да го възобнови. По висше разпореждане беше отменено постановлението за образуване на делото, с което дефакто бяха унищожени всички доказателства, включително и този разказ пред съдия. И момчето беше натирено в N-ското следствено управление. То стои там и сега", разказа Дончева.

Депутатката риторично запита - има ли правосъдната система желание реално да разследва корупцията или има желание да решава други политически казуси, търсейки си чадър между различните сили, "само и само да властва над тях".

По думите на Дончева, много по-важно било прокуратурата да разследва Никола Николов дали е лобирал за определени интереси и сделки с авторитета си като председател на икономическата комисия в предишния парламент, отколкото какво е правил като директор на "Диамант".

"Не може да се прави подигравка и търговия с парламента, никой няма да защитава никого безпринципно, но и няма да правим парламента курбан на желанието на някой да еквилибрира между политическите сили, за да си запази мястото, ролята, значение и стола", добави тя.

"Знам, че ви говоря неща, които за някои могат да се струват опасни, но колкото повече си навеждаме гърбовете и показваме желание да се пъхнем под столовете си, толкова повече тези хора ще ни натискат ", предупреди колегите си Дончева.

Гиньо Ганев от левицата също определи като небрежно искането на прокуратурата и обяви, че то недопустимо уязвява парламентаризма.

СДС мълчи дали Филчев е компетентен като главен прокурор

От името на ОДС Елиана Масева каза, че са изключително доволни от работата на временната парламентарна комисия, защото тя показала не само висок професионализъм и парламентаризъм, като не допуснала да бъде петнено името на народен представител.

На въпрос на mediapool.bg какъв знак даде НС към главния прокурор, след като отхвърли искането му за имунитета на депутата Николов, зам.председателката на ПС на ОДС Масева отговори: "С днешния дебат показа все пак, че по-голямо значение има парламентарния демократизъм. Днешният дебат доказа, че когато професионалисти по съвест разглеждат един проблем, може да се намери най-точната формула и най-точното разрешение".

Запитана дали Никола Филчев е некомпетентен или е бил подведен, както твърди Никола Николов, Масева отказа да отговори, защото въпросът трябвало да бъде зададен на "съставителите на документа, а не в Народното събрание"

На същия въпрос Татяна Дончева отговори: " Не искам да правя квалификации. Когато някой се подписва под такива неща, обикновено негативите са за него. Дали е бил подведен или са некомпетентни неговите подчинени, дали е чел или изхождал от други съображения...."

Тя обясни пред репортери, че безпринципното искане за сваляне на имунитет на депутат се прави, за да се упражни натиск върху определена политическа сила или върху част от нея, "за да бъде тя елиминирана да влияе върху възлови решения или дискредитирана".

"В случая на искащия имунитета му беше необходима подкрепа от различни политически сили или намаляване на натиска", заяви Дончева пред репортери.

В началото на тази година Висшият съдебен съвет /ВСС/ поиска оставката на главния прокурор Никола Филчев, но той отказа да си я подаде. Това направи и Едвин Сугарев в своите открити писма, уличаващи главния прокурор в престъпления.

От СДС обаче запазиха "уважение към институцията" и не отправиха критики срещу обвинител номер едно. Заради тази позиция на сините, Сугарев напусна НИС на СДС.

Филчев нямал обяснение защо парламентът му отказа

Главният прокурор нямал обяснение защо парламентът отказа да уважи искането му и да снеме имунитета на депутата Николов, стана ясно от думите на Филчев, помолен да коментира днешното решение на депутатите. Това е компетенция на парламента, повтори на няколко пъти Филчев. Снемането на имунитета означава разрешение за започване на разследване. Парламентът е решил, че не разрешава да започне разследване, с действията по този случай се изчерпват, добави главния прокурор.

Запитан дали ще отправи ново искане, свързано отново с дейността на николов в разградското предприятие "Диамант", Филчев обеща изненади за репортерите. Малко по-късно, на същия въпрос той каза, че ще помисли.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.