Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Татяна Дончева се обяви за гарантиран социален доход, който "не е ляв популизъм"

3 коментара
Татяна Дончева се обяви за гарантиран социален доход, който "не е ляв популизъм"

Държавите съществуват заради народните, а не народите заради държавите. Както и партиите съществуват заради хората, а не хората, за да обслужват някакви абревиатури. Това каза кандидатът на коалиция "Движение 21 – НДСВ" за президент Татяна Дончева в петък. На предизборна среща в хотел "България" в София тя обясни идеята си за гарантиран от държавата социален минимум.

Предложението за подобен инструмент е сред основните акценти в кампанията на Дончева и кандидатът за вицепрезидент Минчо Спасов. Идеята е социалният минимум да включва гарантиран минимален доход и пакет социални и здравни услуги, който да може да се ползва от всички. Лидерът на "Движение 21" сподели , че идеята се е зародила като отговор на трайната тенденция, че близо милион българи живеят на прага на бедността.

Президентът трябва да инициира мерки както за осигуряване на благоприятна среда за самостоятелно и независимо развитие на бизнеса, така и за налагане на социален минимум. Социалният минимум трябва да осигури на хората, живеещи на прага на бедността, минимален пакет от здравни услуги, социално подпомагане и други публични ресурси, които да позволяват воденето на достоен и нормален живот“, заяви още Дончева.

Тя добави, че години наред у нас се разпределя бюджет по един порочен начин, като всеки път се казва, че парите не стигат. "Хората буквално икономисват от една филия хляб и чувството на несправедливост се загнезди", каза още кандидатът за президент. Тя обясни, че предложението за социален минимум ще важи за всеки, независимо дали е социално осигурен.

"Дончева не скри, че според някои това било "ляв популизъм". Ние казваме - не, не е! Трябва да се преодолее чувството на конфронтация, този социален минимум е важен", коментира още тя.

"Аз ще ви кажа къде са подводните камъни. Това не е липсата на пари. Пари в държавата има", коментира на свой ред Минчо Спасов. Според него България се управлява в състояние на умишлен недоимък. По думите му това е най-големият проблем на държавата и методът, по който управляващите търгуват изборите в последните години. Той даде пример с миньорите от рудник "Бабино“ край Бобов дол, които сами заявиха, че са много търсени по време на избори, но проблемите им не се решават.

Междувременно представители от организациите на хора с увреждания споделиха, че предложението, лансирано от Дончева и Спасов, удовлетворява претенциите им. По думите им президентът може да окаже по-съществена роля за развитието на социалните услуги у нас. "Качеството на живот у нас е недопустимо", коментираха те. В дискусията представители на организациите подчертаха, че трябва да се провери дали действа добавката за социална интерграция. "Трудовата заетост не трябва да влияе на правата за социални плащания", смятат те.

Бившият министър на труда и социалната политика Христина Христова е на мнение, че бедността у нас е на недопустимо високо ниво. "Гарантираният минимален доход в страната е 65 лв., а през 2016 г. линията на бедността у нас е 300 лв", каза Христова. "Време е тази неприятна за много политици тема да бъде поставена на дневен ред отново", допълни бившият министър. Тя отбеляза, че е необходимо е да се запише текст, който казва, че държавата поема, например, една четвърт от линията на бедност с гарантирания минимален доход, който дава на гражданите. По време на дискусията бяха обсъдени още теми като достъпността на градската среда, различните политики за интеграцията на хората с увреждания, механизмите на президента за иницииране и налагане на социална политика.

Дончева обясни пред избирателите си, че е сигурна, че партиите от коалицията, издигнала я за президент, на следващите парламентарни избори ще имат представителство и в Народното събрание, като това ще помогне за разработване на законодателни предложения по темата.

Тя се ангажира да работи с експерти във всички сфери. "Нямаме претенция, че разбираме от всичко. Защото знаем, че за всяка работа си има експерти. Ролята на държавника е да знае кой от какво разбира и да му дава възможност да го работи, а не хората с "лакти" да изпъкват", каза още Дончева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #3
  2. анита хегерланд
    #2

    След "КОЙ?", "КАК?" е вторият по значение жизненоважен въпрос за българите.

  3. Калико Джо
    #1

    Отново стария девиз - Дайте, да дадеме!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.