Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Таяни: ЕС е заплашен от смърт, ако не намери общо решение за миграцията

Нужни са поне 6 млрд евро за затваряне на средиземноморския път на мигрантите

6 коментара
Антонио Таяни

Най-малко 6 млрд. евро инвестиции са необходими, за да бъде затворен средиземноморският маршрут, по който бежанци от африканските страни проникват в ЕС, каза председателят на Европейския парламент Антонио Таяни пред германския вестник "Велт".

"Срещата на върха на ЕС в края на тази седмица е последен шанс надеждите на половин милиард европейци да не останат излъгани. Страните членки на ЕС трябва да намерят общо решение за регулиране на миграцията в Европа. В противен случай целият проект, въз основа на който бе създаден Европейският съюз, е заплашен от смърт. По примера на споразумението с Турция, което позволи да бъде затворен балканският маршрут, ЕС трябва да инвестира най-малко 6 млрд. евро за закриване и на средиземноморския маршрут", каза Таяни.

Според него е необходимо по-тясно сътрудничество между ЕС и транзитните африкански страни като Мароко, Тунис, Либия, Мали, Мавритания, Чад и Алжир. Предоставяне на финансова подкрепа на тези държави, както бе постъпено с Турция, ще спомогне никой от Северна Африка повече да не се опитва да се добере до Европа по море.

Италианският политик подложи на критика разпределянето на бежанците вътре в ЕС. От общо 650 хиляди молби за убежище, подадени в ЕС за 2017 г., 416 000 са били регистрирани в три страни - Германия, Франция и Италия. Таяни призова на предстоящата среща на върха на ЕС да бъде обсъдена възможността за справедливо разпределяне на бежанците между страните от ЕС.

А в друго интервю, публикувано в понеделник в италианския всекидневник "Месаджеро", той настоя плавателните съдове на неправителствени организации с мигранти, опериращи в Средиземно море, да имат официално разрешение за такава дейност, а в противен случай корабите им ще бъдат задържани. 

Тези плавателни съдове освен това трябва да предоставят достъп на борда си на военнослужещи от Фронтекс- граничната агенция на ЕС. 

"Не трябва да се допуска те да действат по свое усмотрение и да способстват за нелегалната миграция. Дейността им трябва да бъде или оторизирана, или спряна. Европа трябва да ги контролира", каза Таяни.

Според него трябва също така да се засили контролът над източните граници на ЕС, тъй като е възможно да се появи нов канал за нелегална миграция през Албания.

Таяни обеща Европейският парламент да работи активно за решаването на миграционния проблем с Австрия, която от 1 юли поема европредседателството. 

Както е известно, проведената в неделя неформално среща на 16 европейски лидери в Брюксел не стигна до общо решение за миграцията и даването на убежище, но бяха очертани точки на съгласие, които да бъдат обсъждани и на срещата на върха в края на тази седмица.

Според сайта "Политико" едно от предложенията е да се дадат допълнително 500 млн. евро на Африканския доверителен фонд, както и да се преведе следващият транш от 3 млрд. евро на Турция за поддържане на бежанските лагери на нейна територия.

Лидерите на ЕС освен това планират създаването извън ЕС на приемни центрове за мигранти, които са спасени в морето. Тези регионални центрове ще бъдат изградени в съответствие с международното право и в тясно сътрудничество с Върховния комисариат за бежанците на ООН и с Международната организация по миграцията.

В предложенията на ЕК е включен и план за засилване на патрулите на европейската брегова охрана с 10 000 нови служители до 2020 г. Предвиждат се и засилени правомощия на Европейската гранична и брегова охрана, така че тя да може да връща мигранти и да работи пълноценно в партньорски страни извън ЕС.

Поставена е амбициозна цел за увеличаване на броя на върнатите нелегални мигранти: страните членки на ЕС трябва да предприемат незабавни действия да постигнат поне 70% върнати мигранти до края на 2019 г. За да гарантира това, ЕК възнамерява да внесе бързо законодателни промени.

ЕК предлага и редица стъпки по отношение на т.нар. вторични придвижвания – мигрантите, които са регистрирани в една страна от ЕС, но след това са се преместили в друга.

Това означава да се ревизира Директивата за условията за прием на мигранти, така че страните да могат да отказват жилище и пари на хора, за които технически не са отговорни, както и мигрантите да не могат да избират на кое място да бъдат настанени.

В добавка към това, регулациите ще позволят санкции за онези мигранти, които бъдат намерени в европейска страна, в която нямат право да бъдат – например като се върне обратно часовникът на петгодишния изчаквателен период, в който се получава право на дългосрочно пребиваване в ЕС.

ЕС възнамерява да укрепи Eurodac – базата данни с пръстови отпечатъци, което ще улесни връщането на мигранти още на границата.

ЕК предлага на Европейския съвет да поиска до края на юли да бъдат приети пет от седемте предложения за реформиране на единната европейска система за даване на убежище, а останалите две да се приемат до края на годината.

Всички тези промени са били съгласувани между ЕК, Съвета на ЕС и Европейския парламент още седмица преди мини-срещата на лидерите в Брюксел.

Както отбелязва "Политико", до този момент Съветът на ЕС няма особен успех в постигането на консенсус за ревизията на Дъблинския регламент, който урежда процедурата по даване на убежище. Няма очаквания това да се случи и на предстоящата лидерска среща в края на месеца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #6

    Евросъюза трябва да плаща на страни партньори в северна африка да задържат емиграните в Африка. Европейски емисари могат да ходят в тези лагери и да избират потенциални емигранти според нуждите на съюза. Канада и Австралия вече имат такава точкова система.

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #5
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  4. simeon.article.submission
    #3

    Мики - ти си един Руски трол, на който за всичко му е виновна Америка (според спуснатите опорни точки). На фона на Тръмп, Европа наистина трябва да се еманципира, но не в полза на Путин ... а това е твоята задача. Не ти ли писна?
    Не казвам, че войните в близкия изток не доведоха до част от проблема, но на много места има миграция където няма намеса отвън нали? И ще има повече, Мисля, че случилото се е добър урок за Европа да засили отбраната на границите си и сътрудничеството срещу тероризма. Явно

  5. muncho
    #2

    ЕС е застрашен от ксенофобията и националният егоизъм, не от мигрантите. Ксенофобията и национализмът са най-силни там където иам най-МАЛКО, не най-много мигранти, затова е добре да дойдат още и да се разпределят по-равномерно. Освен това ЕС застарява и вместо да затваря трябва да отвори вратите си. Особено полезен притокът на мигранти е за страни като България с отрицателен прираст и нискокачестен човешки матрял. А страни които отказват да приемат мигранти, да стазват правилата на ЕС и човешките права, като Чехия, Унгария и България, трябва да бъдат просто изхвърлени от съюза. Те са в ЕС само за да цоцат фондове и без това.

  6. Решение ИМА! Само че е скъпичко! ЕС със сила да прекрати огнищата на напрежение, от където идват пришълците! САЩ инспират и подклаждат тези конфликти с инзос на дмеокрация, арабски пролети и прочие. Европа трябва категорично да се противопостави на САЩ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.