Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тазгодишният юни е най-горещият от 130 години

2 коментара
Тазгодишният юни е най-горещият от 130 години

Юни 2010 г. се оказа най-горещият за цялата история на метеорологическите наблюдения, които се извършват систематично от 1880 г. Това показва отчет на Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA), направен на базата на климатичните данни, събрани от управлението. Отчетът е публикуван в четвъртък.

През юни средната температура на повърхността на сушата и океаните на планетата е била с 0.68 градуса по-висока от средната температура през същия месец за целия ХХ век. Стойността ѝ е била 16.2 градуса по Целзий.

Температурата на сушата за първия летен месец на 2010 г. също е била рекордна - 14.37 градуса по Целзий при средна стойност за ХХ век 13.3 градуса.

Температурата на океаните е била с 0.54 градуса над средната за ХХ век и е стигнала средно 16.94 градуса. Преди това климатолозите са регистрирали само три пъти по-високи температури на океанската вода през юни.

Още един рекорд е регистриран за периода на второто тримесечие на годината. Трите месеца - април, май и юни - са били най-горещите за времето, откакто се извършват наблюдения. Температурата на океана е била с 0.7 градуса над средната за тримесечието за целия преден век. Рекордно топло се е оказало и цялото първо полугодие на тази година - с 0.68 градуса над средната стойност за ХХ век.

Температурни рекорди са установени в почти всички региони на света, но най-голямо отклонение от нормите е регистрирано в Перу, в централната и източната част на САЩ, в Източна и Западна Азия. По-хладно от обичайното е било в Скандинавия, в Южен Китай и северозападните райони на САЩ.

Отчетено е още, че площта на арктическите ледници през юни е била най-малката от 1979 г. насам и е съставлявала 10.9 млн. кв. километра. Тя е с 10.6% по-малка от средната плащ на ледниците за периода от 1979 до 2000 г. Арктическите ледници намаляват непрекъснато вече 19 години.

На другия полюс площта на антарктическите ледници е била с 8.3% повече спрямо средната за 1979 - 2000 г. и е най-голямата за целия период на провеждането на наблюденията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. von Strelcha
    #2

    "През юни средната температура на повърхността на сушата и океаните на планетата е била с 0.68 градуса по-висока от средната температура през същия месец за целия ХХ век. Стойността й е била 16.2 градуса по Целзий." >>> 0.68 градуса и го правите на въпрос?! Това не може да се измери: зависи от много фактори, дето не се взимат под внимание -- часа на деня (можеш ли точно по едно и също време да отчиташ температурата? Глупости!), облачност, вятър, влажност и други. За океана важат течения, вълни (вятър),

  2. mo.lko
    #1

    stoi si tam ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.