Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Tear down this wall!"

33 коментара
"Tear down this wall!"

Една реч отпреди 25 години разтърси Германия, а и Европа: на 12 юни 1987 тогавашният американски президент Рейгън апелира: "Mr. Gorbachev, tear down this wall!". За едни репликата е историческа, за други - наивна.

Има реплики, които са неразделна част от историята на Берлин: Например легендарното изречение на Дж. Ф. Кенеди: "Ich bin ein Berliner." (Аз съм берлинчанин). То е произнесено от него през 1963 година, по време на първото му посещение в Германия след издигането на Берлинската стена между Източен и Западен Берлин. Няколко десетилетия по-късно в Западен Берлин пристига американският президент Роналд Рейгън, който се опитва да спечели благоразположението на берлинчани, още повече, че сред посрещащото го тогава мнозинство имало не само ликуващи привърженици на американската политика.

Десетки хиляди германци демонстрират по онова време по улиците на Берлин срещу неговото посещение и политиката на САЩ. Речта на Рейгън отпреди 25 години, произнесена на 12.6.1987 пред Бранденбургската врата, все пак остава в историята. Думите му: "Mr. Gorbachev, tear down this wall!" (Г-н Горбачов, разрушете тази стена!) вълнуват повечето германски граждани и днес.

Американското външно министерство не искало да дразни Горбачов

Малко известно е, че е имало голяма вероятност забележителната реплика изобщо да не бъде произнесена. Малко преди Рейгън да излезе на трибуната между съветниците му се разразил яростен спор. Американското външно министерство препоръчало на президента да не казва нищо, което може да раздразни новия съветски лидер Михаил Горбачов. В никакъв случай не бивало да споменава и Берлинската стена. "Невъзможни изисквания", казал си още тогава Питър Робинсън, натоварен с писането на Рейгъновите речи:

"Точно от човек като Роналд Рейгън не може да се очаква да стои до Берлинската стена и да не каже, че тя е редно да бъде премахната", спомня си Робинсън.

На 12 юни 1987 г. Рейгън заявява, че за него като американски президент е дълг да говори за свободата, намирайки се именно на това място. Робинсън, който пише речите на президента по онова време, казва също, че сътрудниците му са знаели какви изрази прилягат към индивидуалния стил на Рейгън, а именно: "ясни, визионерски и драматични". Така именно и прозвучава прословутата реплика, както и останалите му изказвания по адрес на "Империята на злото", както той нарича Съветския Съюз.

Авторът на репликата е ...

Има противоречиви сведения за това, как апелът към Горбачов е попаднал в речта на американския президент. Питър Робинсън твърди, че написал въпросните думи, под впечатлението на един яростен изблик на берлинчанка, която заявила: "Ако Горбачов наистина мисли за гласност и перестройка, нека разруши тази стена!".

Други твърдят, че думите били предложени от американски пратеници в Берлин, а трети смятат, че самият Рейгън бил автор на идеята. По-важно е, че думите очевидно са му допаднали, така че, когато му представили коригирания от американското външно министерство текст на речта, в който те не фигурирали, той се усмихнал и казал: "Знам, че тия от Външно министерство ще ме убият за това, но не мога иначе, защото това е правилно!"

След произнасянето им, събралите се около 40 000 души пред Бранденбургската врата възторжено поздравили американския президент. Реакциите от средите на политиката и медиите обаче останали доста приглушени. Никой по онова време не вярва сериозно, че Берлинската стена може да падне. Повечето от наблюдателите смятали апела на Рейгън за безкрайно наивен. Затова и речта на американския президент в Берлин по онова време не получила голям отзвук.

Това става едва 881 дни по-късно, когато Стената действително пада. Доколко репликата на Рейгън има заслуга за това събитие, е спорно. Мнозина американски консерватори виждат пряка връзка между двете неща: Апелът на Рейгън - според тях - силно обезпокоил руснаците и те били принудени да го последват. Във всеки случай, сигурно е друго: Въпросната реч е една от кулминационните точки на Рейгъновото президентство, която днес се преценява като историческа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #33

    http://antipropaganda.comxa.com/Stalin1.html baneХубаво е да имаме мнение, - но колко сме в момента, 5-7 милиона? А бяхме 9. И едните и другите ще се оправят, само ние НЕ!

  2. Анонимен
    #32

    Да, но същевременно СССР старееше.

    Младите харесваха свободна Западна култура,
    а старите апаратчици бяха застинали в спомени за великите си заслуги от Войната и строителството на социализЪма.

    Най-важно: Огромната еднопартийна тоталитарна държава беше мудна и
    самозаблуждаваща се - според изискванията за еднопартийна тоталитарна свръхцентрализирана държава. Държавна парализа, сенилност, алцхаймер. След Брежнев набързо се споминаха още двама
    Първи партийни и държавни... феодални старци.

    Според диктаторските

  3. Анонимен
    #31

    Рейгън не 'уцели' съветски лидер като Горбачов, а предизвика появата му след изключително силния икономически и политически натиск върху съветската система през първия си мандат.

  4. Анонимен
    #30

    "Истината"? Тук се дават крайни оценки било то положителни или отрицателни. На мен Рейгън никога не ми е бил симпатичен, най-малкото защото ставаше дума за един изстрелял се на върха актьор, а не политик. При всички случаи обаче едва ли щеше да постигне исторически пробив без да има късмета да 'уцели' съветски лидер като Горбачов...

  5. Анонимен
    #29

    "Ако в Москва не управляваха дебили..."

    Не бива да сме максималисти ;)

    5-хилядигодишната "традиция" не спаси Индокитай от Британски империализъм, нито спаси Китай от Марксистки империализъм.

    Милиони китайци обичаха Марксисткия колониализъм като свой: Маодзедрънски.

    Докато Хенри Кисинджър не отвори Капиталистическа порта за развитие на Китай.

    След туй повлече крак Ссср... тъй де, Горбачовска Елцинова Путинова Русия.

    Това е истината, сенилний ;)

    25

    "Пълни глупости! Тоя сенилен старец не можеше

  6. MorningStar
    #28

    Р. Рейгън е най-значимият, най-силен и най-харизматичен американски президент от епохата на Студената война. Благодарение на него и на Маргарет Тачър беше ликвидирана най-голямата заплаха за човечеството през 20-ти век - Съветския съюз и комунистическата му експанзия в световен мащаб.

  7. Анонимен
    #27

    гудю "Лошият с ножа по глава" казва Хр. Ботев. Така се говори и така се действа, не с кандърми. За няколко години им бутна империйката на глинени крака, без един патрон да гръмне. Другият заслужил е Саудитския крал, който му помогна да свали цените на нефта и да доведе казаците до банкрут. Трябва да има по един паметник на Рейгън във всяка изт. европейска столица.

  8. Анонимен
    #26

    Роналд Рейган - враг на Тутраканската селищна система! Лозунг от Соца! :)))) И там ли е бутнал някоя стена?

  9. Анонимен
    #25

    Пълни глупости! Тоя сенилен старец не можеше дюкяна да си закопчее сам, камо ли да решева какво да каже в речта си. Всичко четеше на ауто-кю. Ако в Москва не управляваха дебили, американците щяха да подскачат като малки кученца, както сега подскачат пред Пекин, защото може да ги фалира с едно щракане с пръсти. Но в Пекин имаха 5-хилядигодишна традиция в държавността и Дън Сяопин, вместо Михаил Суслов. Това е истината, а не приказки за един пациент на д-р Алцхаймер...

  10. Анонимен
    #24

    Гицка

    Грухването на СССР доведе до ред стари и нови суверенни държави
    включая Русия които до 1991 пъшкаха под игото на сталинистки захватчики в железните да не кажем стоманени рамки на СССР.

    Заедно с възобновените суверенни държави, разумява се,
    се появиха Първи държавни и партийни лъководители, лидери, премиери и президенти на суверенни държави.

    Без рухването на СССР вчерашни мушмороци, саморециклиращи се
    днес на връха на вертикалата на властта, не биха имали шанс.

    Мушморок первий щеше да

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.