Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Техникумите сами да определят ваканциите си, за да могат учениците да работят

0 коментара

Министерството на образованието да даде възможност на професионалните гимназии сами да определят датите на започването и завършването на учебната година, както и на дните за ваканция. Това предложи изпълнителният директор на Института за икономическа политика Ясен Георгиев, представяйки изследването "Връзката между човешкия капитал и образованието в България". В анализа се проследяват демографските и образователните тенденции в страните от Европейския съюз.

По думите на Георгиев, централизираното определяне на началото и края на учебните срокове ограничава възможностите за летни стажове и работа на учениците от професионалните гимназии, особено на тези в туризма и ресторантьорството.

Съветът на Института по икономическа политика е да се проявява повече гъвкавост в училищните програми, които да бъдат ограничавани само от минимални национални стандарти за образователни постижения. В международното изследване PISA учениците от Финландия и Полша са с добри резултати, защото в тези страни училищата имат автономия, заяви Георгиев.

Направено беше и предложение за въвеждането на стипендии за учениците с високи постижения на международните олимпиади по математика, информатика и по природните науки, които да им помогнат да заплатят по-нататъшното си обучение в престижни чужди университети. Идеята е тези поощрения да се дават при условие, че младежите ще организират летни курсове за ученици или ще регистрират в България иновативни компании.

Квотите за съответните специалности, в които се приемат първокурсници, да се определят съгласно нуждите на пазара на труда, предложиха също от Института.

България е на девето място в проучване, направено в десет страни от Централна и Югоизточна Европа, по дял на публичните разходи за образование, заяви Георгиев. С бюджет за просвета, възлизащ на 4.1 процента от брутния ни вътрешен продукт през 2010, успяваме да изпреварим само Румъния, която през същата година е отделила за образование 3.53 на сто. От десетте съпоставени страни най-много публични средства за образование е отделила Естония - 6 на сто от БВП.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.