Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Текстилните фабрики с патриотична задача да осигурят маски и защитни облекла срещу Covid-19

В момента страната има предпазни облекла за месец, чакат се маски от Турция

4 коментара
Текстилните фабрики с патриотична задача да осигурят маски и защитни облекла срещу Covid-19

Българските производители да проявят патриотизъм и да произведат бързо непромокаеми маски и предпазно облекло за многократна употреба за защита на хората от коронавируса, призова премиерът Бойко Борисов представителите на текстилната индустрия. Той се срещна с тях в Министерския съвет, след като за една нощ здравните власти потвърдиха четири положителни проби на коронавирус в България. Една от мерките е страната да спре износа на текстил, докато не се произведат нужните количества за предпазване на медицински персонал и граничарите.

Трябва ни непромокаемо облекло, както и облекла за еднократна и многократна употреба. Това е заданието, разясни делово министър-председателят.

"Облеклото, което можем да произведем и шевовете трябва да са обезопасени, максимално бързо да се направи модел, кройка. Не става въпрос за печалби. Трябва да проявим патриотизъм и да покажем, че можем да се обединим в борбата с вируса", каза още Борисов и увери, че всички разходи по производството ще бъдат заплатени, но недостиг не бива да се допуска. Към момента не е съобщено на каква стойност ще възлезе поръчката.

Хубавото на облеклото е, че може да се пере, дезинфекцира. Да покажем, че фабриките ни не са само за ишлеме, допълни той.

Започва и производство на маски за многократна употреба, които могат да се перат.

Сто и единайсет хиляди защитни облекла са необходими на месец за предпазване от зараза с коронавирус. Към момента има налични защитни облекла за следващия месец, има ангажирани доставки и от други страни, каза след срещата пред журналисти министърът на икономиката Емил Караниколов. Той уточни, че тези облекла не са само за лекари, медицински сестри и санитари, а и за социални работници, гранични полицаи и др.

Премиерът съобщи още, че след одобрения договор с Турция, който трябва да подпише и посланикът ни в Анкара Надежда Нейнски, в България ще може да бъдат внесени 100 000 защитни облекла и 50 000 маски.

Борисов уточни, че и българската индустрия ще започне да ги произвежда. Той смята, че до месец може произведем 3 милиона маски.

Над 4000 са предприятията в България, свързани с производството на материали. Те разполагат с 60 000-70 000 м плат, на който могат да поставят мембрана. Това обаче трябва да стане с участието на вирусолози, за да се подберат правилните тъкани.

"В момента налични консумативи има, но ние не заем колко време ще продължи тази криза. Затова трябва да ангажиране българската текстилна индустрия да работи за българската държава", коментира министърът на икономиката Емил Караниколов, който благодари на българската индустрия за разбирането.

"Ако нашите производители са имали договори, те могат да се позоват на този механизъм, който е въведен в много европейски страни и по този начин да търпят неустойки", добави той.

До понеделник българските вирусолози ще одобрят платовете. Цената на платовете за защитно облекло скача всеки час, каза Караниколов.

Бисер Шарков, производител на медицински изделия, че хората масово не знаят за какво се използват маските, които са няколко вида - медицинска за еднократна употреба.

Медицинските маски няма смисъл да се търсят, у нас има около 100-200 хиляди бройки, информира той и допълни, че няма и производител в Европа, а този в Турция е натоварен до юли.

"Другата е масова маска клас I и задържа частици до 5 микрона. Още не е измерен вирусът, но се очаква да е 0,3 микрона. Тоест, няма да можем да се предпазим с нито една маска. Друг тип маски не са медицински. Там, където се образува плътен прах. Друг тип маска е за многократна употреба има клапан и става и за малки деца. От утре започваме да ги произвеждаме", обясни Шарков

Георги Бижев, представител на текстилна фабрика в Габрово, обясни, че предприятието има опит в изработването на непромокаеми облекла. Предложихме, независимо от това какъв ще бъде материалът на облеклата, да се залепи мембрана, каза той.

Бижев подчерта, че фабриката има възможност да залепи мембрана на над 60-70 хиляди метра плат и обясни, че ще имат нужда и от консултация с вирусолозите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #4

    Голям смях. Маските за лице били водоустойчиви, но е на вируса, по думите на директора на военното предприятие в Карлово, което ще ги шие. А вчера тумбакът каза че предпазните облекла които тепърва ще шият са за еднократна употреба. Блазени.

  2. Иван Козов
    #3

    В никакъв случай да не се приемат маски и облекла от циганската държава! Те лъжат, че нямат коронавирус, защото иначе ще трябва да върнат мигрантите от границата. Как можем да им вярваме за каквото и да е друго?

  3. dimitardi100
    #2

    Браво ! По-добре късно отколкото никога .

  4. ПИЧ
    #1

    А досега какво чакаха, та не го направиха? Да ни подмине явно, пък то не ни...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.