Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Телефонният разговор с Тръмп вече е по-скоро рисковано начинание, отколкото дипломатическа победа

9 коментара
Телефонният разговор с Тръмп вече е по-скоро рисковано начинание, отколкото дипломатическа победа

Доскоро уреждането на телефонен разговор с президента на САЩ се смяташе за дипломатическа победа. Те обаче все по-често са съпътствани от сериозни рискове, от изтичане на стенограми до вътрешнополитическа критична реакция и съветниците стават все по-предпазливи.

Последиците от телефонния разговор от 25 юли между президента на САЩ Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски още отекват в Киев и доведоха до започване на разследване за импийчмънт във Вашингтон.

Водещите разследването американски конгресмени сега искат достъп до телефонните разговори на Тръмп с руския президент Владимир Путин и някои други световни лидери, като председателят на комисията за разузнаването на Камарата на представителите се аргументира с безпокойства, че Тръмп може да е изложил на опасност националната сигурност.

"Хората трябва да свикнат с факта, че телефонен разговор с Тръмп не е като телефонен разговор с някой нормален лидер", каза Жерар Аро, който до юни беше посланик на Франция във Вашингтон и е помагал при организирането на редица телефонни разговори между президента Еманюел Макрон и Белия дом.

За всеки световен лидер, който е разговарял с Тръмп, мисълта, че дословни стенограми може да бъдат публикувани, е тревожна и това вероятно ще се отрази на начина, по който подобни разговори, които са важна съставна част на международната дипломация, ще протичат занапред.

Аро все пак намекна, че изтичането на информация е може би най-малката грижа за лидерите, и спомена склонността на Тръмп да се отплесва в неочаквани посоки, обърквайки събеседника си.

"Ако искате да постигнете напредък в политиката, това е същински проблем. Всеки държавен и правителствен ръководител е трябвало да се приспособи към тази липса на диалог. Всичко подготвено отива по дяволите", каза той.

ЩЕ СЕ ВНИМАВА ПОВЕЧЕ

Може да се каже, че предупредителните знаци присъстваха от самото начало. Няколко дни след встъпването в длъжност на Тръмп през януари 2017 г., той разговаря по телефона с тогавашния австралийски премиер Малкълм Търнбул.

По едно време в напрегнатия разговор Тръмп каза на Търнбул "Вие сте по-лош от мен" и се оплака, че от сключено между САЩ и Австралия миграционно споразумение "излиза, че съм тъпак".

Стенограмата изтече във вестник "Вашингтон пост" и създаде на Търнбул проблеми у дома заради твърдата му позиция против имиграцията.

Миналата седмица Държавният департамент на САЩ потвърди, че Тръмп е разговарял и с други лидери освен Зеленски с молба да помогнат на министъра на правосъдието Уилям Бар за разследването на произхода на извършеното от Робърт Мълър разследване на ролята на Русия в президентските избори от 2016 г.

Лидерите не бяха посочени поименно, но австралийският премиер Скот Морисън потвърди, че е обсъдил темата с Тръмп. Британското правителство каза, че Тръмп е разговарял с премиера Борис Джонсън ден след разговора си със Зеленски, но изброи други теми на обсъждане.

Телефонен разговор с президента на САЩ преди беше като да спечелиш джакпота за световните лидери, но Тръмп преобърна тази мисъл наопаки, каза международният директор на аналитичния център Кралски Обединен институт за изследвания в областта на отбраната Джонатан Аял.

"Да говориш с президента по телефона е много рисковано. Много е трудно тези обаждания да бъдат избегнати, но сега правителствените ръководители ще внимават повече какво казват на Тръмп", каза той.

НЕ Е ТОЛКОВА ДОБРЕ ДА СЕ ГОВОРИ

За разговорите между лидери са необходими часове на предварителна подготовка и брифинг, като съветници изготвят встъпителни изказвания, теми за обсъждане, отговори на проблемни въпроси, които биха могли да изникнат и конкретни политики, по които се търси сътрудничество. Редица хора слушат тези разговори, като някои водят записки и изготвят стенограма, която се раздава на заинтересованите правителствени ведомства, за да може да се предприемат действия.

Бивш премиер на страна от ЕС каза, че ако разговаряше с Тръмп сега, щеше много да внимава да не се отклонява от темата, дори ако това значи, че няма да успее да изгради добри лични отношения с Тръмп, който е склонен да търси допирни точки, като говоренето за голф, и използва много разговорен език.

"Разбира се, че човек иска да е в добри отношения с президента на САЩ, но в сегашната обстановка най-добре да се придържа към сценария и да запазва съвсем официален тон", каза бившият лидер, който пожела анонимност, за да няма отражение върху отношенията на страната му със САЩ.

Високопоставен дипломат, който често планира и присъства на телефонни разговори между своя премиер и други световни лидери, каза, че изтичането на информация винаги е повод за безпокойство, но партийната политика е нов риск.

"Това са важни подготвени събития. Човек иска разговорът да премине както трябва, да изложи становищата си и да постигне напредък в отношенията. Това става по-трудно (с Тръмп). Не е толкова предвидимо. Грижливото планиране може да бъде отклонено от неочаквана забележка", каза той.

Дипломатът каза, че събеседниците на Тръмп трябва да са делови и да се придържат "само към фактите", избягвайки разговори като този със Зеленски, в който украинският президент на моменти звучи почти като подмазвач.

Аро наблегна на този елемент и каза, че е посъветвал Макрон да не реагира на провокациите на Тръмп.

"Съветът ми към Макрон беше да не реагира, поне в Туитър, защото Тръмп ще отвърне с нови и нови туитове и накрая другият човек ще загуби", каза той.

Отношенията на Великобритания със САЩ още страдат от изтичането през юли в британски вестник на силно критична към Тръмп дипломатическа грама на бившия британски посланик в САЩ Ким Дарък.
В отговор Тръмп нарече в Туитър Дарък "чалнат" и "много глупав". Посланикът подаде оставка няколко дни по-късно.

"Дипломатите не могат да си вършат работата, ако има съществен риск техните честни, неподправени преценки да изтекат в медиите", каза бившият британски посланик във Вашингтон и Париж Питър Уестмакот.

"Дипломатите имат нужда да знаят, че това не е станало новата норма", добави той. 

По БТА.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #9
    Отговор на коментар #8

    Разбира се, Президента на САЩ(и не само) може има разговори с лидери, които не трябва да стават публични. Примерно ако има разговор с Президента на Украйна да разработят тактика срещу Путя ти. Или длри разковор с Путя ти където обсъждат как да спрат Китай. Или дискусии за съвместен търговски договор с различни лидери. Мозък ли не ви достига Таварищи или просто се правите на хамави?(срещу центове и копейки)

  2. dimitardi100
    #8

    Така е, когато човек има какво да крие !

  3. Real ''Mickey''
    #7

    До къде достигна наглостта на паникьосаните ТурбоЛиберасстИНТЕРНАЦИОНАЛИСТИ чрез гЪзетите си, а!?:):) Брутално да заплашват лидерите на държавите по Света, че ако разговарят с Тръмп, ТурбоЛибИнтернционалистите имат внедрени наиционални предатели, които престъпно подслушват и лийкват и всичко ще бъде публикувано, тъй че по–добре да не говорят с Тръмп. Тук чувам дрънкане на белезници. А вие Таварищи?

  4. Real ''Mickey''
    #6

    Сега като ги закопчаят обамовите превратъджии и престъпни лийкъри от службите и къртиците от старата администрация, всичко ще се оправи. Гнусната гЪзета Ройтерд плаши гаргите с такива пасквили:) Времето когато МСМедите можеха да назначават и свалят Президенти и да дават тон в политиката ОТДАВНА МИНА. И всъщност сами си го направиха, никой да не ги бръсне за слива.

  5. Лизи Гугуткова
    #5

    Россия без нефти: Бюджет потеряет 40% доходов Трамп и ФРС отправят рубль в нокдаун Путин поднял зарплату себе, Медведеву и силовикам

  6. Zlatan
    #4

    Тръмп подхвърл примамката и демократите, начело с тъпата Пелоси налапаха стръвта. Никакако отстраняване на Тръмп не могат да постигнат, но той ще отстрани Баъдън, а сдинът му вможе и да влезе в затвора

  7. Лизи Гугуткова
    #3

    Трамп и Зеленский не поздравили Путина

  8. deni123
    #2

    е точно някой от Източна Европа или СССР да го предупреждаваш да внимава по телефона...Това си е чист бизнес да подслушват хората и след това да шантажират ама чак Президента ми се струва прекалено.

  9. Преслав
    #1

    Ще е интередно да прочетем стенограма от разговор с Борисов... дали пък не го е посъветвал да си купи доброзорно едни самолети ? Но разбира се е крайно некоректно да се слушат чужди разговори и само хора утaйки се занимават с такива неща. Едно от най-гнусните качества които човек може да притежава

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.