Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Телекоми и енергийни мрежи може да станат дългосрочните мишени на севернокорейската киберармия

4 коментара

Хакерската атака срещу "Сони пикчърс" може би е била тест за елитната киберармия на Северна Корея с дългосрочната цел тя да придобие способността да вреди на телекомуникациите и енергийните мрежи във враждебни страни, казват бегълци от изолираната страна.

Според тях неконвенционален потенциал като кибервойна и ядрена технология са предпочитаните оръжия на осиромашелия Север, за да се мери с главните си врагове. "Крайната цел в киберстратегията на Северна Корея е да може да напада национална инфраструктура в Южна Корея и Съединените щати", казва беглецът от Севера Ким Хван-кван, професор по компютърни науки, който твърди, че поддържа връзки с компютърната общност в своята родина.

"Хакването на "Сони пикчърс" е подобно на предишни атаки, за което бе обвинявана Северна Корея, и то е резултат на обучение и старание с цел разрушаване на инфраструктури", казва Ким, пристигнал в Южна Корея през 2004 г.

Най-успешната досега кибератака на Севера е може би хакването на "Сони", което накара студиото да отмени пускането в разпространение на филмовата комедия за въображаемо покушение срещу севернокорейския лидер Ким Чен-ун. Въпреки че Вашингтон не отправи официални обвинения, в сряда източници от правителството на САЩ казаха, че разследването е установило "държавна подкрепа" за атаката и че става дума за Северна Корея.

"Те се обучават да предприемат атаки през електронните мрежи", казва по адрес на киберармията на Севера Джан Се-ул, който е бил курсант във военно училище, преди да избяга на Юг преди шест години. Според него и други бегълци, Северна Корея от години налива ресурси в модерното звено за кибервойна "Бюро 121" под ръководството на агенцията за военно разузнаване, в което биват наемани най-талантливите компютърни експерти в страната.

През 2013 г. Южна Корея обвини Севера за кибератаки, които блокираха за дни компютърните системи в нейните банки и електронни медии. През март т.г над 30 хиляди компютъра в южнокорейски банки бяха поразени, последвани от атака срещу правителствени уебсайтове. Служител от министерството на отбраната в Сеул, където от четири години действа киберкомандване, заяви, че потенциалът на Пхенян да вреди на инфраструктурата на Юга чрез кибератаки е нарастваща заплаха, но не пожела да даде подробности. Южнокорейската разузнавателна агенция отказа да коментира кои мрежи са уязвими от
севернокорейски хакери. Националната полиция, която ръководи операция срещу компютърни престъпления, не направи коментар.

Но представители на компанията за доставки на газ и на оператора на 23-те ядрени реактора, които осигуряват една трета от електроенергията за четвъртата икономика в Азия, казаха, че
имат аварийни планове срещу инфилтриране. "Ние сме по-бдителни след миналогодишното хакване на банките", каза служител от Корейската компания за водна и ядрена енергия. Служител на Корейската газова корпорация - най-големият корпоративен купува на втечнен природен газ, каза, че тя си сътрудничи с Националната разузнавателна служба за потенциални кибернетични заплахи.

Но сигурността на Корейската компания за водна и ядрена енергия бе наскоро компрометирана с изтичането на лична информация за нейни служители, чертежи на оборудване за АЕЦ, схеми за електроразпределение и оценки за радиацията, на която е изложено местното население. Предварителното разследване не намери доказателства, че системата за контрол върху ядрените реактори е хакната, но случилото се е довело до разпореждане за нови мерки за сигурност в главните енергийни инсталации срещу кибернетично проникване, за което днес съобщи министерството на промишлеността и енергетиката.

Въпреки че Северна Корея отклонява голяма част от оскъдните си ресурси към въоръжените си сили, нейните остарели танкове, самолети и леки оръжия от съветско време я поставят в крайно неизгодно положение спрямо потенциала от следващо поколение на нейните врагове. Но все пак тя инвестира много време и пари в асиметрични оръжия, които включват многоброен флот от миниподводници и хиляди хакери на държавна заплата. "Когато погледнете военния потенциал, има различни аспекти - ядрени и конвенционални. Но поради икономическата среда и трудностите пред Севера, има предели в нарастването на ядрения потенциал или подводниците или конвенционалната мощ", казва Лим Джон-ин, декан на факултета по информационна сигурност към Корейския университет в Сеул. "Но кибернетичният потенциал зависи изцяло от хора. Според мен това е най-ефективният път за укрепването на военната мощ на Севера", заключава той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #4

    Откъде накъде Сони са еталон за сигурност? Защо всички, които вдигат шум около Сони, удобно забравят да споменат, че точно Сони беше фирмата, която само преди няколко години инсталираше шпионски програми на потребителските компютри чрез аудио дисковете си? Пак ще повторя, Сони в момента е куха фирма, която не произвежда стойност, а се стреми се към монопол и цензура, чрез лобиране и други незаконни хватки. Мястото на такива е в септичната яма! Сегашният шум, който се вдига е по-скоро рекламна кампания за токущо излезналия филм.

  2. boby1945
    #3

    Ами да не си завират гагата в КНДР разни Сонита и намя да бъдат хакнати... Както не бяха хаквани десетки години до сега... Каквото повикало, това се откликнало....

  3. Alan Smithee
    #2

    Един от любимите ми пътеписи http://patepis.com/?tag=северна-корея-кндр Изобщо българите се оказаха чудесни пътеописатели Имаме си нещо в гена, останало от Алеко.

  4. Майтапчия
    #1

    Нов, висш етап в развитието на комунизЪма. Това др.Маркс е нямало как да го предвиди, защото не е имало компютри и интернет!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.