Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Телекоми се оплакаха, че КРС пречи на широколентовия интернет

2 коментара
Телекоми се оплакаха, че КРС пречи на широколентовия интернет

Алтернативните оператори продължават да срещат значителни бариери за навлизане на DSL-пазара на широколентов интернет, сочи анализ на “Индърстри Уоч“, представени в четвъртък на дискусия за конкурентоспособността на телекомуникационния ни пазар.

Докато в ЕС широколентовият интерет (броудбанд) е базиран на DSL-технологията, у нас платформата е представена най-вече от локалните (ЛАН) мрежи, заемащи 54 на сто от пазара, а DSL-достъпът е едва 34 на сто. Това се дължи основно на историческия монопол на “Виваком“ (бившата БТК) върху инфраструктурата, но и на активното сваляне от мрежата на съдържание в нарушение на авторските права.

В България проникването на достъпа до широколентов интернет е два пъти по-ниско от средното за ЕС и с коефициент от около 14% в средата на тази година страната ни е на опашката в Европейския съюз.

Според данни на Евростат около 26% от българските домакинства има броудбенд достъп в сравнение с около 56% в ЕС.

Скоростта на интернет достъпа в ЕС се увеличава, но едва около 23% от високоскоростния интернет достига скорост над 10 Mbps. В резултат на специфичната структура на броудбанд достъпа, доминиран от LAN, в България средната скорост на достъп е по-висока, но съществува значителна разлика между интернет скоростта при национален и международен трафик.

Само процент от българите ползват мобилен интернет

Докато в ЕС мобилен интернет се използва от 4.2 на сто от хората, в България тази услуга се ползва само от един процент, сочи статистика, представена на дискусията за развитието на телекомуникационните услуги.

Българите говорят на двойно по-ниски цени по мобилен телефон в границите на един оператор, в сравнение с останалите страни на ЕС, но разговорите на потребители на различни телекоми остават сред най-скъпите в ЕС. Българският пазар на мобилни услуги е много конкурентен. Средното "проникване" на мобилни телефонни услуги в ЕС е 121.9 на сто, а у нас е 138.9 на сто, т. е. много хора в нашата страна имат поне два мобилни телефона.

От “Индърстри Уоч“ посочват, че докато в Европа цените на широколентовия достъп падат заради подобряването на качеството, скоростта и пакетирането на услуги при изгодни условия, у нас поевтиняването се дължи на силната конкуренция в ЛАН-сегмента.;

Разходите за пълен и съвместен достъп в България остават по-високи от средните стойности за ЕС, въпреки постепенното им намаление за последните 5 години. Към октомври 2009 г. средните общи разходи за пълен и съвместен достъп в ЕС възлизат съответно на 9.75 евро и 3.53 евро, при 10.05 евро 4.83 евро месечно в България.

В Европейските страни историческите оператори са свили пазара си след 2003 г до около Пазарът на пакетни оферти в България разполага със значителен потенциал за растеж, посочват още от “Индъстри Уоч“.

Според организацията се налага Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) да се намери и да либерализира пазара, тъй като историческият оператор “Виваком“ дълго време е развивал мрежата си в условия на защитен от държавата монопол. Компанията дълго се е възползвала от изключителни права и е финансирала инвестиционните си разходи благодарение на доходи получавани поради монополното си положение на пазара.

Основна характеристика е хронично изоставащото действие на регулатора. КРС предприема действия за различни реформи късно и взетите от него мерки влизат села със закъснение между 6 и 18 месеца.

Мобилните оператори също призоваха КРС да предприеме адекватни действия за развитието и регулацията на местния пазар на широколентов интернет и този на фиксираните гласови услуги.

Според тях БТК се толерира и се създават предпоставки за нелоялна конкуренция и спъва алтернативните телекомуникационни оператори.

От “ГлоБул“ призоваха Комисията за регулиране на съобщенията да изготви пълни анализи за пазарите на широколентовия интернет и на фиксираните гласови услуги, за да може да се вземат съответните регулаторни мерки за конкурентността.

От blizoo поискаха от държавата да вземе мерки срещу нелегалните фирми на пазара. 55 % от пазара на интернет достъп в България се държи от полулегални или нелегални играчи., които не плащат данъци и осигуровки, излъчват съдържание без разрешение, а потребителите им не са със защитени права, заяви шефът на оператора Ищван Полони.

Зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов обясни, че операторите на телекомуникационните услуги ще бъдат поканени при обсъждането на нови законодателни промени, които да улеснят достъпа и използването на инфраструктура за предоставяне на повече и по-качествени услуги.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #6

    Въпросът не е еднозначен.Защо?Защото между трите родни пирани има тайно картелно споразумение.Как така все още 1 мин. е 32 стотинки?Дори ЕС не може да се справи с тях.Второ:Всеки който се подлъже да ползва Нета на мобилката си бива заклан с такива цени, че му се плаче после..Опичайте си акъла и четете ситното накрая, със звездичка (в договора ).А обслужването е направо скандално..Пример: Клиент сте примерно на фирма Мак.Телеком. На врата ви се звъни. DHL or like.Дават ти новият им Модем. Подпис и

  2. Янаки Ганчев
    #4

    На 21 октомври, четвъртък, от 11.00 часа до 13.00 часа, Българската телеграфна агенция организира кръгла маса на тема: "Конкуренцията на пазара на телекомуникационни услуги и бъдещето на широколентовия интернет в полза на потребителите".БРАВО БТА , БРАВО АМА ОСТАВЕТЕ В АБРИВИАТУРАТА СИ САМО " ТА", БЪЛГАРСКА... НЕ ВИ ПРИЛЯГА !!!ЗАЩО НЕ БЯХА АКРЕДИТИРАНА ЗА УЧАСТИЕ ОРГАНИЗАЦИ ЗАЩИТАВАЩИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ ???AСОЦИАЦИЯ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ НА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ И ИНТЕРНЕТ иАКИВНИ ПОТРЕБИТЕЛИ Може

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.