Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Телескопът "Джеймс Уеб" потегли на историческо космическо пътешествие (видео)

Най-големият телескоп в света за 10 млрд. долара ще търси първите звезди

9 коментара
Телескопът "Джеймс Уеб" потегли на историческо космическо пътешествие (видео)

Телескопът "Джеймс Уеб" потегли на историческа мисияв космоса след няколко отлагания.

Ракетата-носител "Ариан 5" бе изстреляна по план от Куру, Френска Гвианана 25 декември.

Мисията на космическия телескоп "Джеймс Уеб" е обща на НАСА, Европейската космическа агенция и Канадската космическа агенция.

Проектът, който е на стойност над 10 милиарда долара, е замислен да наблюдава звездни обекти на близо милион и половина километра от Земята. Целта е да бъдат открити най-ранните възможни звезди, за да се разбере историята на Вселената, обяснява д-р Рохиер Уиндхорст, интердисциплинарен учен от НАСА и професор в Държавния университет в Аризона, цитиран от БНР.

"Този телескоп ще ви изпрати по-далече във времето с почти половин милиард години, а колкото по-далече във времето поглеждаме, толкова по добре виждаме фазите от началното развитие на Вселената", допълва Уиндхорст.

Спрямо телескопа "Хъбъл" - "Джеймс Уеб" е технологично чудо. 18-те шестоъгълни огледала са направени от добре понасящия разликите в температурите в космоса берилий. Той е покрит със злато, тъй като златото отразява много добре инфрачервените вълни на спектъра.

Освен това "Джеймс Уеб" има резервни системи, защото няма да може да бъде ремонтиран, а целта е да работи поне 10 години с опция да бъде ползван 40.

Рафаел Шеврие от "Ариана спейс", компанията, която ще изстреля телескопа казва, че мисията е важна.

"Ракетата го извежда в космоса, а после телескопът се катапултира. Колкото по далеч можем да изстреляме "Джеймс Уеб: толкова повече гориво ще може да спести телескопът, за да достигне до орбитата си сам и колкото повече спестява, толкова повече ще може да използва това гориво за извършване на измервания. За влизането му в орбита ще му трябват 29 дни. Този телескоп е надеждата и мечтата на над 10 хиляди души от 17 различни държави", каза Шеврие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  2. o.petti
    #8

    Успех! И поздравления на няколкото българи които зная работят в тази програма. И ний сме дали и даваме нещо на света.

  3. Коментарът е изтрит в 12:50 на 20 май 2022 от автора.
    #7
  4. Акунин
    #6

    Научното постижение е забележително, но журналистическото - не, защото в материала има една малка и една много голяма грешка. Малката е, че космическата агенция не се нарича "Ариана спейс", а "Арианеспас", защото е френска. Много голямата е, че ако "Джеймс Уеб" ще наблюдава обекти на "близо милион и половина километра от Земята", направо не си е струвало да го изстрелват, защото за космическите мащаби това си е един хвърлей място, при положение че Слънцето се намира на близо 150 милиона километра, а Марс на някакви си 62 милиона километра.

  5. обикновен
    #5

    Велик, исторически скок в астрономията! Успех на това велико начинание! /Честито Рождество и на редактора с пожелание да постави една запетайка след "...наблюдава звездните обекти", за да стане ясно, че тези милион и половина са разстоянието, на което телескопът ще бъде позициониран от Земята /точките на Лагранж са вече друга тема/, а не че самите наблюдавани обекти ще са на милион и половина от Земята/

  6. Борис Б
    #4

    Дали ще е на сигурно място в космоса, след като нашите политици узнаха за него?

  7. BG900
    #3

    Това е феноменален успех. Много много по-значим от разработките на спейсекс и т.н. частни космически фирми. Ето за такива дейности да си наливат милиардите Мъск и другите. Космичекият туризъм е безсмислица безполезна за човечеството.

  8. Практик от София
    #2

    Почувствах се горд, че принадлежа към евро-атлантическата цивилизация. Браво, Америка, браво Канада, браво Европа!

  9. Велислав
    #1

    Почувствах се горд, че съм човек!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.